Wiesław Przyłuski - Ukojenia - rzeźba i grafika

7 kwietnia o godzinie 18.00 Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy Wiesława Przyłuskiego pt."Ukojenia".


Grafik, rzeźbiarz, pedagog. Urodzony 9 lipca 1959 w Łodzi. Po maturze ukończył Policealne Studium Poligraficzne. W 1979 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował grafikę projektową u prof. Krzysztofa Lenka i prof. Jana Kubasiewicza oraz graficzne techniki metalowe w pracowni prof. Leszka Rózgi. W stanie wojennym aresztowany pod zarzutem drukowania ulotek i organizowania sieci nielegalnych wydawnictw. Został internowany na kilka miesięcy; stracił rok studiów. Dyplom obronił w 1986 roku cyklem grafik „O tym i o wszystkim innym” oraz opracowaniem graficznym wybranych utworów poetyckich Cypriana Kamila Norwida - „Artysty Vade-mecum (ułomki)”. 

Było to pięć wierszy wydrukowanych na zwykłej maszynie do pisania: „Ogólniki”, „Adam Krafft”, „W pracowni Guyskiego”, „Lapidaria” i „Malarz z konieczności”, którym towarzyszą odbitki ksero fragmentów rękopisów poety, z jego zapiskami, korektami, skreśleniami. Wszystkie te poprawki – niewyraźne, pospieszne - niepokoją, zaburzają techniczny porządek maszynopisu. Wiersze odnoszą się do kondycji artysty, który niezłomnie stara się „Odpowiednie dać rzeczy – słowo” oraz zauważa, że „Cała plastyki tajemnica / Tylko w tym jednym jest, / Że duch – jak błyskawica, / A chce go ująć gest…”.
W roku 1994 Wiesław Przyłuski rozpoczął pracę dydaktyczną na Wydziale Grafiki i Malarstwa macierzystej uczelni (obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Pracowni Wklęsłodruku prof. Andrzeja Kabały. 

Osiem lat później, na podstawie cyklu graficznego „Mythos” i rozprawy teoretycznej z zakresu grafiki uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Prowadzi Pracownię Rzeźby – Struktur i Form Przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych. 

Laureat Nagrody Artystycznej im. Włodzimierza Pietrzaka (1997) za twórczość w dziedzinie grafiki i rzeźby ze szczególnym uwzględnieniem cyklu religijnego na temat „Pasji". Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Krytyków Pokaz w Warszawie („Znienawidzili mnie bez powodu…”, 1997), Muzeum Diecezjalnym w Opolu (1998), Muzeum Sztuki w Łodzi („Vermillon”, 2001), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku („Vermillon, 2002), Europejskim Centrum Kultury „Logos” w Łodzi („Lament”, 2006), Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi („Ślady i znaki”, 2007), Galerii Krytyków Pokaz w Warszawie („Jasność / Ciemność”, 2008), Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach (2016). Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych wystaw problemowych i zbiorowych. Autor monumentalnych realizacji plenerowych w Uniejowie („Bracia”, „Rycerz”). Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Łodzi.

Twórczość Wiesława Przyłuskiego – grafika i rzeźbiarza – wyrasta ze świata ponadczasowych wartości, głębokiego przekonania o istotnym znaczeniu mitu. Zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, urzeczywistniona symbolem i metaforą, stanowi niezwykle interesujące, emocjonalne świadectwo życia człowieka. Artystę inspiruje przemijanie, przejście światła w mrok, życia w śmierć, dramaturgia codzienności, cierpienie, różnorodne przejawy zła. Obrazuje istotę zmagań człowieka z egzystencjalnymi i moralnymi wątpliwościami i rozterkami, przeciwnościami losu, bezradnością. Na świat i przejawy jego trwania spogląda z przekonaniem osoby wierzącej w istnienie duchowości, dobra, nadziei; odkrywa je w otaczającej nas przestrzeni. Najistotniejszym motywem jego grafik i rzeźb jest los i kondycja człowieka, jego obecność, powołanie i rola w przestrzeni społecznej, liczne przeżycia i doświadczenia. Zarysowana nieciągłym konturem, impresyjna postać ludzka ulega nieustannym przekształceniom i przemianom. Śladem intensywności przeżyć i pasji artysty, wrażliwego obserwatora i komentatora świata naszych doznań i odczuć jest niespokojny, dramatyczny rysunek, intensywne kontrasty bieli i czerni, mocny ślad graficznych i rzeźbiarskich narzędzi.

O istotnym wątku swojej twórczości, o przemijaniu Wiesław Przyłuski niedawno napisał: „Oswajanie przemijania utrwala sztukę życia. Od pierwszych dziecięcych zabaw w chowanego, zadziwień nad pojawianiem się i znikaniem, pewności odnalezienia i przywrócenia światu, poprzez uczestniczenie w integralnym cyklu zmienności i przemienności zjawisk natury odsłaniających rytm rozkwitania ku zamieraniu, po dramatyzm rozstań i pożegnań z bliskimi, przemijanie pogłębia tajemnicę metafizyki egzystencji, zakorzenia ją w pewności bycia, prawdzie, dobru i pięknie. Życie trwające w zmienności ukazuje swoją naturę  w momentach kontemplacji przemiany, która mu nie zaprzecza, ale zapisuje księgę jego sensu i powagi jako niezmienną tęsknotę zatrzymania w objęciu ukojenia. Błahość ludzkich spraw i dążeń, próby i wysiłki ujarzmienia czasu, są - jak widzi je Kohelet - marnością w oceanie wszechświata, ale – jak pojmuje je Samuel Beckett - są one przede wszystkim poznawaniem miary i zdolności odsiewania plew od ziarna”.

Na wystawie „Ukojenia” prezentowane są prace graficzne odwołujące się do wątków pasyjnych (cykle: „Droga Krzyżowa”, „Pasja”) i inne oraz prace rzeźbiarskie, powstałe w ostatnich latach.


Wystawa będzie czynna do 7 maja
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA