Ideą akcji Strefa na Zdrowie jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. ż. To także odpowiedź na długi czas oczekiwania w Polsce na wizytę u specjalisty. Wg danych Barometru Fundacji WHC polscy pacjenci najdłużej czekają do m.in.: endokrynologa (10,3 mies.); kardiologa (3,2 mies.); diabetologa (3 mies.). Z kolei wg danych Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, w województwie podkarpackim do okulisty czekać na wizytę można do 200 dni a na świadczenia z zakresu kardiologii nawet 226 dni.
Program Strefa na Zdrowie ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do tych specjalizacji i badań, do których dostęp na co dzień jest utrudniony. Na zainteresowanych czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia. Aby skorzystać z badań i porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie. Dodatkową atrakcją będą prowadzone przez lekarzy pogadanki i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy na temat zawału serca, cukrzycy i stanu przedcukrzycowego, POCHP oraz jaskry.
Mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatnie:
1. Badania kardiologiczne: badanie cholesterolu, glukozy, jedyne w Polsce badanie wieku serca oraz konsultacje kardiologiczne
2. Badania endokrynologiczne: badanie TSH, konsultacje endokrynologiczne
3. Badania pulmonologiczne: badanie spirometryczne, konsultacje pulmonologa
4. Badania okulistyczne: badania przesiewowe w kierunku jaskry: pomiar
ciśnienia w gałce ocznej i badanie dna oka, konsultacje okulistyczne