Architektura Włocławka w dwudziestoleciu międzywojennym

5 lipca o godzinie 17.00, w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ulicy Szpichlernej 19, nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. „Architektura Włocławka w dwudziestoleciu międzywojennym”.


Przygotowana ekspozycja jest częścią II edycji projektu wystawienniczego „Miasto-Ludzie-Wolność”, którego pomysłodawcą jest Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Przedsięwzięcie to realizowane jest wspólnie przez instytucje muzealne działające na terenie naszego województwa.

Nie ulega wątpliwości, że krótki okres międzywojnia zapisał się złotymi literami w dziejach historycznej stolicy Kujaw. W tamtym czasie Włocławek był największym miastem powiatowym ówczesnego województwa warszawskiego, i choć daleko mu było do metropolii, to jednak przeżył ważny okres rozwoju, wyraźnie zaznaczając to w swojej strukturze, przestrzeni i architekturze. Prowincjonalne miasto, położone na rubieżach Imperium Rosyjskiego, wkroczyło na drogę ku nowoczesności. XIX-wieczna tkanka urbanistyczna ze neostylowymi, w większości skromnymi kamienicami, z rzadka przetykanymi okazałymi budowlami, stopniowo wypełniała się zabudową modernistyczną.

Celem wystawy jest popularyzacja tej tematyki i upowszechnienie społecznej świadomości co do wartości architektury tego okresu. To właśnie lata międzywojenne ostatecznie ukształtowały obraz centralnej części miasta, w tym okresie powstało sporo interesujących realizacji, które w prowincjonalnej mikroskali były odzwierciedleniem zjawisk w architekturze polskiej i europejskiej. Zajmują one znaczące miejsce w zabudowie miejskiej nie tylko pod względem liczby obiektów, tworzących nieraz całe enklawy architektoniczne, ale także jako mocny znak plastyczny, kontrastujący zarówno z dekoracyjnymi formami sprzed I wojny światowej, jak też z powojennymi blokami i niejednoznaczną, trudną jeszcze do definitywnej oceny architekturą współczesną. Brak należytego rozpoznania architektury międzywojennej pod względem naukowym i artystycznym, a w konsekwencji brak świadomości co do jej znaczenia i wartości jest przyczyną postępującej deprecjacji: z przestrzeni miejskiej od dłuższego już czasu znikają kolejne, wartościowe realizacje tego okresu.

Wystawa powstała w oparciu o plany architektoniczne oraz ikonografię ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku. Jej autorem jest dr hab. Michał Pszczółkowski, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W trakcie wernisażu odbędzie się również promocja i sprzedaż książki Michała Pszczółkowskiego pt. „Architektura Włocławka w latach 1918-1939”, wydanej przez Włocławskie Towarzystwo Naukowe.  
Ekspozycja będzie czynna do 6 października. Serdecznie zapraszamy.

Czas trwania wystawy: 7.07–6.10.2019 r.





Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA