O godzinie 13.00 swoje kramy otworzą twórcy ludowi z regionu, rękodzielnicy, producenci swojskich specjałów. Można będzie nabyć od nich oryginalne, unikatowe rzeźby w drewnie, serwety, ozdoby z bibuły, słomy, masy solnej, biżuterię, torby, zabawki z drewna oraz smakołyki w postaci m.in. ciast, wędlin, serów, przetworów i miodów.
Zaproszeni specjalnie na spotkanie garncarz i plecionkarz przygotują pokazy i warsztaty toczenia naczyń na kole garncarskim oraz wyplatania koszyczków wiklinowych. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzewia zaproszą na konkursy sprawnościowe. Najmłodsi będą mogli drukować wzory za pomocą stempli z ziemniaków oraz pobawić się drewnianymi zabawkami. Od godziny 15.00 spacerowiczom czas umilać będzie Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, śpiewający i tańczący w rytm melodii kujawskich. Będą ciekawostki dotyczące strojów odświętnych noszonych dawniej przez Kujawiaków oraz tradycyjnych, jesiennych przygotowań zapasów na zimę. Chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie dotyczącym haftu kujawskiego.
Zwiedzający skansen przeniosą się w czasie na wieś z przełomu XIX i XX wieku, gdzie prezentowane będą wybrane obiekty – zagroda gospodarska, kuźnia, garncarnia, olejarnia; budynki użyteczności publicznej – szkoła, remiza, kościół oraz dwór rodziny Orpiszewskich.