Anwil - Turów: Bez cienia szansy

W sobotnim spotkaniu 24. kolejki DBE w meczu kolejki Anwil Włocławek doznał dotkliwej porażki na własnym parkiecie z Turowem Zgorzelec 55:74.

W pojedynku na szczycie, Turów Zgorzelec nie pozostawił żadnych złudzeń której drużynie należy sie fotel lidera Dominet Bank Ekstraligi.

Mecz od samego początku nie układał się po myśli Anwilu Włocławek. Jeszcze przed meczem tablica z zegarem 24sekund odmówiła posłuszeństwa i gracze Anwilu nie mieli kontroli podczas gry, tylko speaker zawodów odliczał 15secounds, 10secounds... etc.

Pierwsze punkty w spotkaniu zdobył Alex Dunn, który popisał się celnym rzutem za dwa punkty i efektownym wsadem, dając Anwilowi prowadzenia 4:0. Niestety w 6:36min pierwsze punkty dla Turowa zdobył rozgrywający David Logan, który z minuty na minute pozwalał sobie na coraz więcej pod koszem gospodarzy. Gubił obrońców, oddawał celne rzuty z każdej pozycji, a nawet robił wsady (184cm). Można powiedzieć, że gdyby nie Thomas Kelati, który oddał 2 celne rzuty za 3pkt, D.Logan sam ogrywał drużynę Anwilu zdobywając 17pkt w pierwszych 10min. Na około 3min przed zakończeniem kwarty trener Ales Pipan desygnował do gry A.Danielsa, niestety Amerykanin nie pograł sobie, gdyż już w pierwszej akcji odnowiła mu się kontuzja kostki i musiał opuścić parkiet. Po pierwszej kwarcie Anwil Włocławek przegrywał 12pkt (12:24)

Drugą kwartę koncertowo zaczął Anwil Włocławek, za sprawą Z.Białka i Ł.Koszarka. Pierwszy z nich oddał celny rzut zza linii 6,25m, następnie w obronie blok na R.Witce zaliczył W.Grudziński, dzięki któremu akcja szybko przeniosła się pod kosz rywali co wykorzystał Ł.Koszarek oddając celny rzut za 2pkt. Chwilę później po stracie zgorzelczan kolejną "trójkę" oddał Z.Białek i Anwil przegrywał już tylko 20:24. Wydawało się, że kłopoty Anwil ma już za sobą i teraz już będzie tylko lepiej. Niestety nie. W dalszej części kwarty bardzo szybko po 3 faule złapali podstawowi zawodnicy A.Pluta i B.Wołoszyn, którzy nie mogli upilnować bardzo dynamicznie grającego D.Logana. Po jednym z takich fauli rozgrywający Turowa stanął na linii rzutów wolnych i pewnie oddał trzy rzuty, tym samym wyrównał bilans punktowy z końca pierwszej kwarty 22:34. Ostatnie 4min kwarty to faule drużyny Anwilu, która nie mogła poradzić sobie w ataku z D.Loganem, Iwo Kitzingerem i Marko Scekicem. Ci pewnie oddawali rzuty wolne mając na koniec drugiej kwarty 87% skuteczność (14/16). Po 20min gry Anwil Włocławek przegrywał 31:50

Po zmianie stron obydwie drużyny grały bardzo chaotycznie nie mogąc trafić do kosza i popełniając dużo błędów zarówno w obronie jak i ataku. Niemoc przerwał Maciej Raczyński, który w kontrze dostał szybkie podanie od Ł.Koszarka i pewnie zdobył dwa punkty. Trzeba nadmienić, że Maciej Raczyński dziś, chyba jako jedyny znalazł sposób na D.Logana, gdyż ten nie rzucił ani jednego punkty w trzeciej kwarcie. Anwil Włocławek zaczął lepiej bronić co przeniosło się na wynik. Niestety mimo lepszej obrony, gra w ataku pozostawiała wiele do życzenia. Ostatnie punkty w tej części spotkania z rzutów wolnych zdobył Slobodan Ljubotina i gracze z Turowa prowadzili 62:44

Ostatnia kwarta spotkania nie przyniosła żadnych zmian. Anwil grał dalej nieskutecznie popełniając dużo błędów i nie trafiając do kosza. Pierwsze punkty dla Anwilu zdobył dopiero po upływie ponad 4min Marek Piechowicz, który był w tej części gry jedynym zawodnikiem dobrze broniącym i zdobywającym punkty. Niestety reszta zawodników pozostawała w jego cieniu. Podopieczni Filipovskiego natomiast nie forsowali gry i spokojnie kontrolowali przebieg spotkania.
Ostatecznie po niezbyt ładnej grze Anwił Włocławek przegrał w Hali Mistrzów z PGE-Turów Zgorzelec 55:74 .

Anwil Włocławek – PGE Turów Zgorzelec 55-74 (12-24, 18-26, 11-12, 11-12)

Anwil: A.Dunn 14, M.Piechowicz 11, Z.Białek 9 (2), Ł.Koszarek 8, A.Pluta 6, M.Raczyński 3, Ż.Zagorac 2, P.Okafor 2, W.Grudziński 0, A.Daniels 0, B.Wołoszyn 0, T.Gaidamavicius 0.

Turów: D.Logan 25 (2), T.Kelati 13 (2), M.Scekić 9 (1), R.Witka 9 (2), I.Kitzinger 7, S.Ljubotina 4, D.Drobnjak 3, V.Petrović 2, A.Rodriguez 2, R.Skibniewski 0, H.Nana 0.

24. Kolejka Dominet Bank Ekstraligi

Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 55:74
Polonia Warszawa - Polpak Świecie 87:72
SKK Kotwica Kołobrzeg - AZS Koszalin 64:76
Górnik Wałbrzych - Basket Kwidzyn 98:93
Atlas Stal Ostrów Wlkp. - Prokom Trefl Sopot 81:79
Energa Czarni Słupsk - ASCO Śląsk Wrocław (19.03)