11 złoty medal Anety Szczepańskiej

W Bielsku-Białej odbyły się 52 Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów w judo, w której udział wzięło 302 zawodniczek i zawodników, w tym 6 reprezentantów MKS „Olimpijczyka” Włocławek.

W znakomitym stylu 11 złoty medal mistrzostw Polski seniorek wywalczyła wicemistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata i mistrzostw Europy Aneta Szczepańska. W drodze do finału w wadze 63 kg pokonała przed czasem 4 przeciwniczki:
- Karolinę Koszela (AZS AWF Wrocław),
- Dominikę Błach (AZS AWF Gdańsk),
- Luizę Czakańską (GKS Czarni Bytom),
- Sylwię Deptułę (AZS AWF Gdańsk).

W finale spotkała się z Pauliną Raińczuk (AZS AWF Gdańsk, dawniej Czarni Bytom), faworyzowaną przez trenera kadry, byłą mistrzynią Europy juniorek,
7 zawodniczką ME seniorek, uczestniczką mistrzostw świata w Rio de Janeiro. Aneta zrewanżowała się Paulinie Raińczuk za ubiegłoroczną porażkę. Walkę rozegrała po mistrzowsku – zdecydowanie przeważała zarówno technicznie (ataki na seoi-nage, ouchi-gari, de-ashi-barai), jak i taktycznie. W rezultacie wygrała przed czasem poprzez rzut sukui-nage.

Złoty medal Anety Szczepańskiej ma wymiar historyczny – jest to 100 medal Anety zdobyty w najważniejszych turniejach międzynarodowych i krajowych oraz 100 medal (44 złoty) wywalczony przez zawodników trenera Romana Stawisińskiego w mistrzostwach Polski.

Warto podkreślić, że Aneta Szczepańska jest nie tylko jedyną zawodniczką, w historii polskiego judo, która zdobyła medale we wszystkich najważniejszych imprezach (IO, MŚ, ME), ale również jest na 2 miejscu wśród kobiet (za Beata Maksymow) co do liczby zdobytych tytułów mistrzyń Polski seniorek.

Bardzo dobrze walczyli młodzi zawodnicy „Olimpijczyka”: 18-letni Dariusz Chełminiak (w.60 kg) – VII m., 17-letni Mateusz Migdalski – IX. Dariusz Chełminiak wygrał 2 walki przed czasem z Łukaszem Golusem (Czarni Bytom) i Robertem Wandorem (AZS Opole), a przegrał z byłym mistrzem Polski seniorów Maciejem Kostrzewą (AZS AWF Wrocław) i Łukaszem Mólem (Czarni Bytom), z którym prowadząc zdecydowanie walkę (yuko, koka) przegrał na rzut w ostatniej sekundzie walki. Zabrakło trochę szczęścia i koncentracji, żeby walczyć o medal mistrzostw. Mateusz Migdalski wygrał z Szymonem Pezdą (AZS AWF Wrocław), a przegrał z brązowym medalistą Grzegorzem Wieczorkiem (Czarni Bytom) i Marcinem Irkiem (Ryś Warszawa).
Mateuszowi zabrakowało doświadczenia, a przede wszystkim wagi (jest wicemistrzem Polski juniorów z wagi 55 kg).

Ponadto IX m. wywalczył w wadze 66 kg Ryszard Filipiak, który wygrał z Adamem Zamęckim (Gwardia Wrocław) i Janem Kempką (AZS Gliwice), przegrał z Borysem Birkowskim (Gwardia Łódź) i Grzegorzem Lewińskim (UKJ AON Warszawa). Dobrą formę zaprezentowali także: Przemek Szczepański (w.73 kg), który po wygranej na wazaari walce z Piotrem Czechem (AZS AWF Wrocław), w drugiej z medalistą mistrzostw Polski Bartkiem Garszteckim (AZS Gliwice) doznał kontuzji barku, oraz Adam Ogłodziński (w.81 kg). Warto dodać, że w turnieju open wystąpili Ryszard Filipiak (najlżejszy zawodnik tej wagi ) i Adam Ogłodziński.

MKS ”Olimpijczyk” Włocławek zajął V m. w klasyfikacji medalowej kobiet, a XII m. w łącznej klasyfikacji punktowej.