50 medali młodych sportowców

Czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej województw oraz 23 złote, 12 srebrnych, 13 brązowych medali – to bilans osiągnięć reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego na zakończonej w niedzielę XV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach halowych „Świętokrzyskie 2009”.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, to jedna z największych i najważniejszych imprez sportu młodzieżowego w Polsce. Gospodarzem tegorocznych zmagań był samorząd województwa świętokrzyskiego. Zawody w 26 dyscyplinach odbywały się między 24 kwietnia a 10 maja. Wzięły w nich udział prawie 4 tysiące młodych sportowców z całego kraju.

W młodzieżowej olimpijskiej reprezentacji naszego regionu znalazło się 212 zawodników startujących w 23 dyscyplinach sportowych. Medale zdobyliśmy w 11 z nich. Największe sukcesy (11 złotych, 4 srebrne oraz 2 brązowe medale) odnieśli nasi akrobaci, reprezentujący bydgoski klub Zawisza i toruńskiego Olimpijczyka. Kolejne 7 medali (4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy) nasi sportowcy wywalczyli w podnoszeniu ciężarów (5 medali w tej dyscyplinie zdobyli zawodnicy Tarpana Mrocza). 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy krążek powędrował do kujawsko-pomorskich bokserów. Na podium pięciokrotnie stawali też zawodnicy taekwondo olimpijskiego, którzy zdobyli 1 złoty i 4 brązowe medale. 2 złote i 1 brązowy medal zdobyli nasi szermierze. Kolejne trzy krążki (2 srebrne i 1 brązowy) wywalczyli tenisiści stołowi. Taki sam wynik (2 srebrne i 1 brązowy medal) osiągnęli zapaśnicy. Jedno złoto i jeden brąz zdobyli zawodnicy Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego z Solca Kujawskiego, którzy reprezentowali nasz region w badmintonie. Zawodniczka z Tucholi wywalczyła złoty medal w kręglach, 1 srebrny krążek zdobyła judoczka bydgoskiej Gwardii, a brąz wywalczył szachista z Wiatraka Bydgoszcz.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej województw zdobyło województwo śląskie, na drugiej i trzeciej pozycji uplasowały się województwo wielkopolskie i mazowieckie. Czwartą pozycję zajęło Kujawsko-Pomorskie. W klasyfikacji generalnej województw nasz region znalazł się na siódmym miejscu. - Gratuluję reprezentantom naszego regionu zdobycia upragnionych medali. Życzę młodym zawodnikom aby ten sukces był dla nich motywacją do rozwijania sportowych pasji oraz osiągania kolejnych zwycięstw – skomentował marszałek Piotr Całbecki

Młodzieżowa reprezentacja Kujaw i Pomorza na olimpiadzie wyróżniała się jednolitymi dresami w barwach i z herbem naszego województwa. Zakup dresów sponsorował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który przeznaczył na ten cel 45 tysięcy złotych.