Region zwraca się ku Wiśle

W Urzędzie Miasta odbył się "Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego", którego głównym tematem było zagospodarowania Wisły i Zalewu Włocławskiego.

Tematem nadrzędnym było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie turystycznego zagospodarowania Wisły i Zalewu Włocławskiego skorelowanego z ustawą o planowaniu przestrzennym. Uczestnicy dyskutowali także o zmianach w prawie budowlanym oraz o nowych rozwiązaniach w zakresie planowania przestrzennego. Zajęli się również problematyką rozwoju miast i aglomeracji, zwłaszcza pod kątem realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

-Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity, rozstrzygaliśmy trzy kwestie:
- zagospodarowanie Wisły i Zalewu Włocławskiego, co jest bardzo istotne dla Włocławka, budowy kolejnego stopnia wodnego. Omawialiśmy plany dotyczące budowy marin i zagospodarowania obrzeży Wisły. Chcemy również, aby wszystkie miasta nadwiślańskie odwróciły się twarzą do Wisły;
- zmiany w prawie budowlanym, gdzie jest sporo kontrowersji i pytań;
- zmiany w przepisach planów przestrzennego zagospodarowania;
Dziś skoncentrowaliśmy się również na tworzeniu infrastruktury umożliwiającej uprawianie sportu i turystyki w całym dorzeczu Wisły. Poruszyliśmy wątek budowy ścieżek rowerowych - jeżeli chodzi o Włocławek to w tej kwestii zostały już poczynione pewne kroki. Aktualnie jesteśmy na etapie inwentaryzacji terenów, która da odpowiedź jakie koszty będziemy musieli ponieść, aby to zrealizować. Istnieje już koncepcja przebiegu ścieżki rowerowej przez nasze miasto, która początek będzie miał w miejscowości Wisła, a kończyła się w Gdańsku. -
powiedział Andrzej Pałucki.

-Temat Wisły, zagospodarowania, wykorzystania turystycznego, gospodarczego to tematy bardzo ważne dla czterech miast (Toruń, Włocławek, Grudziądz i Bydgoszcz) leżących nad rzeką Wisłą. Poruszyliśmy kwestię przepisów prawa. W trakcie dyskusji okazało się, że mamy różne spojrzenia na poszczególne rozwiązania. Niektórzy z nas byli za pomysłami przedstawianymi przez ministerstwo, inni nie. Dyskusja na wszystkie poruszone podczas Konwentu sprawy była ciekawa i interesująca, dlatego też chcemy dalej wspólnie rozmawiać. - powiedział prezydent Torunia Ryszard Brejza.

Stanowisko Konwentu Prezydentów:
Konwent Prezydentów zwraca się o wsparcie finansowe działań Samorządów w zakresie zagospodarowania Wisły i Zalewu Włocławskiego dla rozwoju turystyki i rekreacji w województwie kujawsko-pomorskim. W ramach działań konieczna jest budowa infrastruktury, w tym głównie kolejnych przystani wodnych, które spowodują wzbogacenie oferty usług turystycznych, rekreacji nawodnej i sportów wodnych. Zalew Włocławski z uwagi na atrakcyjne położenie geograficzne, komunikacyjne oraz unikalne warunki atmosferyczne (silne wiatry) umożliwia uprawianie szerokiej gamy sportów wodnych: żeglarstwa, wioślarstwa, kajakarstwa, surfingu, windsurfingu oraz sportów motorowych. Zagospodarowanie Wisły i Zalewu Włocławskiego odgrywa istotną rolę w kontekście europejskich planów rozwoju dróg wodnych, jest działaniem komplementarnym z koncepcją regionalnego produktu turystycznego pn. „Z biegiem Wisły” wypracowanej przez grupę partnerską województwa kujawsko-pomorskiego w ramach projektu „Turystyka Wspólna Sprawa”. Budowa infrastruktury nawodnej przez samorządy spowoduje zainteresowanie rozwojem przedsiębiorców w zakresie tworzenia usług komercyjnych (hotelowych, gastronomicznych).

Konwent Prezydentów postuluje o podejmowanie dalszych działań, które spowodują realizację budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle na wysokości Nieszawa/Ciechocinek. Z punktu widzenia Włocławka najbardziej pożądanym rozwiązaniem w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa istniejącego stopnia wodnego, byłaby budowa kolejnego. Cieszy fakt, że w sierpniu br. podpisany został list intencyjny przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i Grupę ENERGA w obecności wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego, a także wielu przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej w zakresie współpracy przy budowie drugiego stopnia wodnego na Wiśle wraz z elektrownią. Inwestycja pozwoli nie tylko pozyskać kolejne źródło energii odnawialnej i zwiększyć udział czystej energii w bilansie energetycznym Polski ale poprawi sytuację włocławskiej zapory, zwiększy radykalnie bezpieczeństwo mieszkańców Włocławka i jednocześnie pozwoli na gospodarcze i turystyczne ożywienie miast położonych nad dolną Wisłą. Planowane inwestycje samorządowe jak: budowa przystani na Wiśle przy ujściu Zgłowiączki, rewitalizacja bulwarów nadwiślańskich będzie trudna przy aktualnym stanie wody w Wiśle.
Przyjęcie przedstawionych postulatów łącznie wpłynie zdecydowanie na ożywienie turystyczno-rekreacyjne dolnej Wisły i Zalewu Włocławskiego oraz rozwój produktu turystycznego opartego o walory przyrodnicze i kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego.

W Konwencie uczestniczyli: Katarzyna Sobierajska, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Olgierd Dziekoński, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Domicela Kopaczewska, posłanka na Sejm RP, Marek Wojtkowski, poseł na Sejm RP, Andrzej Person, senator RP, Łukasz Zbonikowski, poseł na Sejm RP, Dariusz Kurzawa, wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Michał Zaleski, prezydent Torunia, Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, Bolesław Grygorewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Kamila Radziecka, dyrektor Departamentu Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Zbigniew Brenda, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku, Jarosław Biegała, dyrektor Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Janusz Flaszyński, kierownik włocławskiego Inspektoratu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
1 komentarz

profek412

Ścieżka rowerowa z Wisły do Gdańska to chyba dla rowerów wodny, zawsze można ja przygotować niskim nakładem finansowym, co więcej ona już jest. Jedynie kilka konstrukcji przeszkadza, ale tamę u nas można zawsze zburzyć i przeszkoda zniknie.

1 1
ID:14245


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA