Dzień Ratownictwa Medycznego

Dzień Ratownictwa Medycznego został ustanowiony ustawą z 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem tego święta jest błogosławiony Gerard. 13 października jest dniem, w którym można przyjrzeć się warunkom w jakich pracują polscy ratownicy medyczni i z jakimi problemami na co dzień się borykają. Dzień ratownictwa obchodzony jest po raz trzeci.

Znajdując się w sytuacji, w której zagrożone może być czyjeś życie, często nie potrafimy stanąć na wysokości zadania. Ogarnia nas paraliżujący strach spowodowany brakiem umiejętności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Zdajemy sobie wtedy sprawę z tego, że moglibyśmy pomóc drugiej osobie, lecz tak naprawdę nie wiemy, od czego zacząć. Według polskiego prawa, osoba, która nie udzieli człowiekowi zagrożonemu bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może podlegać karze pozbawienia wolności. Jednak tak naprawdę w rzeczywistości nie każdy wie, że ma taki obowiązek, a nawet, jeśli taką wiedzę posiada – często nie reaguje w chwilach zagrożenia życia, gdyż nie wie jak się zachować, jednocześnie bojąc się, że zrobi komuś krzywdę. Większość ludzi uważa, że to tylko lekarz powinien udzielać poszkodowanym pomocy, bo my moglibyśmy jedynie zaszkodzić ofierze. Tym czasem jest inaczej, często życie np. poszkodowanego w wypadku zależy od nas, gdyż to my jesteśmy jako pierwsi na miejscu zdarzenia. Posiadanie wiedzy teoretycznej to tylko połowa medalu. Sytuacja, która zmusi nas do jej wykorzystania w praktyce, może okazać się bardzo stresująca. Dlatego warto zaszczepiać odruch niesienia pomocy innym już u małych dzieci, bo to właśnie one najszybciej chłoną nową wiedzę, a do tego nie posiadają jeszcze takich lęków jak dorosły człowiek. Musimy pamiętać, że w sytuacji, kiedy ludzkie życie jest zagrożone liczy się każda sekunda, dlatego jakiekolwiek działanie mające nieść pomoc jest lepsze niż bierne obserwowanie i czekanie na karetkę, która przeważnie stoi w korku z powodu nieuważnych kierowców.

- Bardzo często zdarza się, że jadąc do nagłego przypadku na sygnale, nie mamy możliwości przejechać, bo niektórzy kierowcy nie patrzą w lusterka. Nie mówiąc już o totalnej znieczulicy, kiedy samochody robią miejsce dla karetki, wyskakuje inny pojazd i wykorzystuje sytuacje. - powiedział jeden z kierowców karetki. Ratownicy apelują do wszystkich kierowców - myślmy poruszając się po naszych drogach.

Z okazji obchodzonego 13 października Dnia Ratownictwa Medycznego redakcja portalu www.wloclawek.info składa najlepsze życzenia wszystkim pracownikom Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie Kujawsko-Pomorskim. Życzymy udanych akcji ratunkowych, a także satysfakcji i radości, jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia.
3 komentarze

Oliwia

Chcialabym, zeby pani minister zdrowia zainteresowala sie rowniez przypadkami kiedy to karetka pogotowia przyjezdza szybko a szpitale odmawiaja pomocy i nie przyjmuja chorych. Dlaczego nasza sluzba zdrowia zostala rozlozona na lopatki przez te rzady liberalne. Zdrowie spoleczenstwa powinno byc na pierwszym planie jezeli chodzi o wydatki z budzetu panstwa...

1 1
ID:14169

liberalny bluszcz

słuzba zdrowia jaka mamy w Polsce zapewnia takie sam dostęp do swiadczeń zarówno grupie która o własne zycie dba, która pracuje aby płacic składki, która troszczy sie o swoja teraźniejszość i przyszłość jak i grupie która o w/w nie mysli wcale i owa słuzba ma własnie bardziej niz oni sami dbać, martwić sie i troszczyć to jakas paranoja, wystarczy wizyta we włocławskim szpitalu gdzie ogromny odsetek wydłuzających kolejke i absorbujacych czas pracowników szpitala to ludzie którym na wlasnym zyciu i zdrowiu zalezy duzo mniej niż naszej wspólnej przysłowiowej słuzbie zdrowia, wg mnie to musi byc płatne, niewielkie koszty, na które stac bedzie prawdziwie chorych i potrzebujących poza podstawowa obowiazkową składka oczywiscie. ja nie chce płacić na pijaków i meneli którzy moja składke przepijają i przejadaja w stopniu znacznie wiekszym niz ja sam.
pozdrawiam.

1 1
ID:14171

Oliwia

ta wypowiedz nie wymaga zadnego komentarza. Bo jak nazwac chora osobe wymagajaca pomocy pijakiem? Emeryt,ktory stoi w kolejce za badaniem i oczekuje pomocy nie majac pieniedzy na leki tez jest pijakiem?

1 1
ID:14204


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA