Wczesnośredniowieczne odkrycia archeologiczne

Badania archeologiczne prowadzone były na posesji przy ulicy Gdańskiej 1 i na terenie Browaru B. przy ulicy Łęgskiej-Bechiego.

Badania prowadzone były w sierpniu i wrześniu przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego dr Janusz Pietrzaka archeologa z ponad 30-letnim stażem i mgr inż. Artura Gintera. Stanowiły one kontynuację wieloletnich badań nad średniowiecznym i nowożytnym osadnictwem na obszarze Włocławka, realizowanych od wielu lat we współpracy władz miasta z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

W rejonie Bulwarów zostały przeprowadzone dwa badania archeologiczne:

Pierwsze badania archeologiczne prowadzone na terenie Browaru Bojańczyka przy ulicy Łęgskiej-Bechiego:

Badania te objęły kompleks budynków założonego przez Kazimierza Bojańczyka w XIX wieku Browaru, adaptowanych w ramach rewitalizacji na Centrum Kultury „Browar B.” Przeprowadzono szczegółową kwerendę archiwalną oraz wytyczono 5 wykopów z lokalizacją na dziedzińcu Browaru. Odkrycia na terenie Browaru określiły osadnictwo na znacznie wcześniejsze, aniżeli sądzono dotychczas, tj. na lata 2200-2400 związane z kulturą pomorską z IV-II w. p.n.e. Widocznie bliskość rzeki i przyjazne środowisko sprzyjały już wtedy osadnictwu pradziejowemu na tym terenie. W efekcie prac z tego okresu odkryto pozostałości obiektów gospodarczych i materiału ruchomego – głównie ceramiki. Następnie w świetle badań nastąpiła przerwa osadnicza do XIII-XIV wieku, trwająca ok.1500 lat. Osadnictwo wraca z końcem wczesnego średniowiecza i początkiem średniowiecza, o czym świadczą odkryte pozostałości obiektów gospodarczych i liczne fragmenty ceramiki z tego okresu. Kolejna faza osadnicza to wiek XIX (znów przerwa 700 lat). Archeolodzy zaobserwowali intensywne procesy urbanistyczne, z licznymi dowodami infrastrukturalnymi związanymi z inwestycją budowy Browaru w XIX w. – ślady podziemnej infrastruktury Browaru (studnia, instalacje, czy np. dowody kilkukrotnego brukowania dziedzińca).
W trakcie prac zinwentaryzowano łącznie 731 zabytków ruchomych, ze zdecydowaną przewagą ceramiki naczyniowej, ale także zabytki szklane, metalowe, kości i XIX-wieczną ceramikę budowlaną.

Przeprowadzone badania w pełni umożliwiają realizację inwestycji oraz w sposób kapitalny poszerzają wiedzę o historii, w większości nieznanej, tego miejsca.

Drugie badanie archeologiczne przeprowadzone zostało na posesji (dziedziniec kamienicy) przy ulicy Gdańskiej 1 na Bulwarach im. marszałka Józefa Piłsudskiego 28:

Przeprowadzone badania archeologiczne podejmowane były w okolicy domniemanej świątyni już uprzednio (w 1958r. przez J. Grześkowiaka, w 1985 roku przez L. Wojdę, kolejne prace w latach 1998 i 1999 przedsięwzięli L. Wojda i J. Pietrzak) i doprowadziły do ustalenia zasięgu wczesnośredniowiecznego cmentarza od południa oraz zachodu. Z kolei wschodnią i północną granicę nekropoli pozwoliły określić prace prowadzone przez J. Pietrzaka i A. Gintera w 2008 roku. W efekcie tych wszystkich działań obszar poszukiwań romańskiej katedry we Włocławku zawężony został do rejonu zajmowanego przez kompleks podpiwniczonych kamienic wznoszących się na posesjach Gdańska 1, Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 28 i Bednarska 2. W 2009 roku na dziedzińcu tych kamienic wytyczono 3 wykopy. Badania przyniosły sensacyjne rezultaty, gdyż odkryto fragment znanego z wcześniejszych badań wczesnośredniowiecznego cmentarzyska, z dużą ilością grobów, w tym przemieszanych, wkopywanych jedne w drugie. Część szkieletów zachowała się w układzie anatomicznym. W grobie nr 3 ukazała się trumna w idealnym stanie, zbita gwoździami z desek oraz z drewnianym wiekiem, co świadczy o pochowaniu w tym miejscu osób znaczących dla tamtej społeczności (pochówek w trumnie wtedy nie był powszechny), być może dostojników kościelnych.
Zmarli zgodnie z tradycją chrześcijańską chowani byli głowami na zachód.

W trakcie prac badawczych udało się zlokalizować potężne relikty dwóch wczesnośredniowiecznych (romańskich) fundamentów budowli, w sąsiedztwie których natrafiono na intensywnie użytkowany wczesnośredniowieczny cmentarz przykościelny.

Wstępnie zakłada się, że odkryta romańska budowla jest pierwszą murowaną katedrą włocławską, którą wzniesiono w miejscu wykorzystywanym osadniczo już w połowie XI wieku, a zniszczoną w 1329 r. w czasie najazdu krzyżackiego.

Czy mamy do czynienia z budowlą kilkufazową, czy z dwoma romańskimi budowlami, o tym rozstrzygną przyszłoroczne badania, na dziedzińcu i w piwnicach kamienic.

W trakcie tegorocznych badań pozyskano 1063 zabytki (ceramika, metal, drewno, szkło). Szkielety obecnie poddawane są analizie antropologicznej w celu ustalenia płci i wieku zmarłych, a także chorób, na które za życia cierpieli.

Badania zostały dofinansowane poprzez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Łodzi i Uniwersytet Łódzki.
Z ramienia Urzędu Miasta badania koordynował zastępca Prezydenta Miasta Arkadiusz Horonziak, a bezpośrednio nadzorował inspektor w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Dariusz Jaworski.
4 komentarze

Ciekafsky..

czułem i troche wiedziałem że miejsce w którym jest włocławek ma dużo dłuższą historie niz się mowiło..i pewnie jeszcze wiele sie tu odkryje...
ksiązki które czytałem o historii naszego rejonu miały wiele niescisłości i czasem rózne ksiazki podawały różńe fakty...
przydało by się aby ktoś na nowo podsumował tą historie biorąc pod uwagę nowo odkryte fakty z wojen czasów okupacji czy nawet historię czasu systemu komunistycznego z rózych dokumentacji ,badań i odkryć archeologicznych takch jak te wyzej opisane oraz te w Brześciu Kuj. i w okolicach Wieńca i wielu innych...

podsumowując te wszystkie informacje może się okazac że zobaczymy duzo bogatszy ciekawszy i duzo dalszy obraz historii naszego regionu oraz co najważniejsze OBRAZ PRAWDZIWY...


przychodza czasy w których trzeba bedzię bardzo duzo zmienic w książkach historii by nie kazać młodziezy uczyc się nieaktualnych lub juz nie prawdziwych nauk...

chociaz niestety juz wiem że nauka szkolna w naszym systemie szkolnictwa ale także w światowym jest aktualnie niestety bardzo zacofana i wykrzywiona a prawdziwa nauka zarezerwowana jest teraz dla tych którzy naprawde jej szukaja i są bardzo zdeterminowani...

pozdrawiam właśnie ich...

1 1
ID:14976

Jan Kowalski

Już od dawna pisano, że w tej okolicy stała stara katedra. Te badania były wartościowe, ale to nie jest żadna sensacja, one tylko potwierdzają wcześniejsze odkrycia. Czytajcie, ludzie, czytajcie! Dobrze, że je przeprowadzono, ale źle, że je upolityczniono. Konferencja miała na celu wyłącznie promowanie się radnej H. i innych polityków z pod szyldu martwej rewitalizacji. Niestety "rewitalizatorzy" do historii nie przejdą, choć dano im szansę.

1 1
ID:14991

pazdzioch

tak jest, panie Janie kochany :}

1 1
ID:14997

ben Jakov

I znowu winni Horonziakowie, jakby nie można było prowadzić wykopalisk pod auspicjami Pisu, wtedy zasługi wszelkie przypisałby sobie mój ulubieniec - pan poseł Łukasz Melex-Zb. A może wtedy i odkopano by wielkiego prasłowiańskiego Kaczora...

1 1
ID:15055


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA