Coraz więcej serc w Sieci Życia

Mija sześć lat od uruchomienia pierwszej w Polsce Medycznej Stacji Odbiorczej – serca systemu telemedycyny ratunkowej Lifenet. Obecnie na terenie naszego kraju takich serc bije 45, w tym aż 5 w woj. kujawsko-pomorskim. Każde z nich, umożliwiając odbiór wyników badań EKG, pomaga skuteczniej pomagać zawałowcom.

Dla osób, u których podejrzewa się zawał serca, każda zaoszczędzona minuta to szansa na skuteczną pomoc i całkowity powrót do zdrowia. W związku z tym priorytetem staje się jak najszybsze przekazanie pacjenta pod opiekę lekarza, najlepiej przed upływem tzw. złotej godziny. Taką szansę stwarza właśnie, wdrażany w Polsce, program telemedycyny ratunkowej Lifenet, zwany również Siecią Życia. W województwie kujawsko-pomorskim Medyczne Stacje Odbiorcze (MSO) uruchomiono w 2006 roku w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu, w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu, w Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Bydgoszczy, w NZOZ-ie Fado w Bydgoszczy i w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku.

- Obecnie Sieć Życia chroni zawałowców już w 15 województwach naszego kraju z pomocą 45 MSO. Warto zaznaczyć, że taki wynik sprawia, iż Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia. Do 2010 roku w Polsce, w systemie przeprowadzono około 18 000 transmisji wyników badań EKG – mówi Andrzej Kosik, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control, dział Medtronic Poland, która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu w naszym kraju. - Szacujemy (liczba ta cały czas się zwiększa), że obecnie do wszystkich MSO może transmitować około 580 defibrylatorów -monitorów z karetek, a więc ok. 41 % wszystkich karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz 80 Lifepaków ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. -

Schemat korzystania z tej nowoczesnej technologii informatycznej pozostaje niezmienny. Wykonane przez zespół pogotowia ratunkowego wyniki badania EKG przesyłane są za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do szpitala, w którym znajduje się MSO. Pełniący całodobowy dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog, analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na zabieg ratujący życie. W ten sposób unika się wykonywania dodatkowych badań w Szpitalu Rejonowym.
- Warto dodać, że konsultacja dyżurującego kardiologa polega nie tylko na ewentualnym zakwalifikowaniu chorego do natychmiastowego leczenia inwazyjnego, ale obejmuje także zalecenia dotyczące podania już w karetce pogotowia odpowiednich leków serca – zauważa dr med. Krzysztof Cedro, Ordynator Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej i dyrektor tomaszowskiego Centrum Kardiologicznego. - Po stronie dyżurującego ośrodka kardiologii inwazyjnej można natomiast przygotować odpowiedni sprzęt na sali zabiegowej, co jeszcze bardziej skraca czas do udrożnienia naczynia wieńcowego, którego zatkanie się spowodowało zawał. W wartościach bezwzględnych skrócenie czasu od zbadania pacjenta do podjęcia leczenia inwazyjnego wynosi od 40 do około 100 minut – dodaje dr Cedro.

Każda placówka, która w ciągu minionych sześciu lat przystąpiła do programu Lifenet, przyczyniła się do zwiększenia szans lekarzy i ratowników medycznych na ograniczenie w naszym kraju liczby zgonów będących rezultatem zawału serca. Każda wykonana transmisja, która pozwala na szybką diagnozę pacjenta była dowodem na to, że telemedycyna to nie ciekawostka, czy nowinka technologiczna, lecz skuteczne narzędzie w walce z czasem i o życie.
Źródło: Planet PR
1 komentarz

Krystyna

Świetna sprawa, ale chyba u nas tylko na papierze.
Z własnego przykładu rodzinnego wiem, że nikt EKG nie wysyłał z karetki na konsultacje do lekarza z hemodynamiki, a koronografia była bardzo szybko, bo akurat nie było żadnego badania. Mimo wszystko uważam, że to jest świetny pomysł, że powinien być wcielany w życie, a pracownicy pogotowia powinni być szkoleni na wypadek takich wezwań, bo wszyscy chyba już wiedzą o "złotej godzinie" i to jest ważne, żeby robić postępy w zakresie medycyny również we Włocławku! pozdrawiam zawałowców!!! żdrówka!!!

1 1
ID:18715


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA