Interpelacja w sprawie Energa-Operator S.A.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Zbonikowski zaniepokojony sytuacją włocławskiej Energii dotyczącej skutków restrukturyzacji wystosował interpelację do ministra skarbu Aleksandra Grada.

Treść złożonej przez posła Łukasza Zbonikowskiego interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze!
Planowana restrukturyzacja spółki ENERGA-OPERATOR SA budzi wiele wątpliwości i trosk zarówno wśród pracowników, jak i odbiorców energii elektrycznej. Poważnym mankamentem procesu reorganizacji struktury spółki jest niewielka ilość informacji, jaką można uzyskać na jej temat. W naturalny sposób budzi to niepokój, którego wyrazem były już zarówno protesty pracowników, jak i osób korzystających z usług Energi. W moim rodzinnym mieście głośno wokół tematu zrobiło się po serii awarii energomatów, na które zwracali uwagę mieszkańcy. Prośby o wyjaśnienie przyszłości spółki otrzymałem podczas moich dyżurów poselskich. O wyjaśnienie sprawy apelowały do mnie również organizacje samorządowe i związkowe.

Powstało przekonanie, że przedstawiciele Energi nie udzielają wystarczających odpowiedzi na zgłaszane wątpliwości. Pomimo wielu prób uzyskania informacji, osoby zgłaszające się do mnie nie uzyskały wytłumaczenia, na czym polegać ma planowana restrukturyzacja. Ich opinii proces ten prowadzony jest chaotycznie, a jego nieprzemyślany przebieg mają poświadczać niejasne przesunięcia spółek, majątku i ludzi, za którymi nie stoją analizy ekonomiczne.

Jako poseł z Włocławka w szczególności jestem zainteresowany sytuacją w jakiej znalazła się siedziba rejonu znajdująca się w moim mieście oraz nieodległe posterunki w Fabiankach, Brześciu Kujawskim, Lubieniu Kujawskim i Kowalu. Otrzymuję informacje o likwidacji posterunków, centralizacji dyspozycji (czyli wyprowadzeniu jej z Włocławka do Torunia) , czy likwidacji biur obsługi klienta. Do tego dochodzi planowana wymiana samochodów oraz centralizacji systemu ich naprawiania (czyli w efekcie likwidacja warsztatów we Włocławku i innych rejonach). Natomiast problemy z awariami energomatów pojawiły się, gdy zwolniono pracowników spółki, a ich rolę przejęła firma zewnętrzna. Na domiar złego pracownicy skarżą się na łamanie przez zarząd spółki umowy społecznej i zapowiadają już niebawem strajk generalny.

W wielu rozmowach pojawia się obawa, że w wyniku zmian pogorszy się konserwacja sieci energetycznej, co spowoduje awarie znane już z innych rejonów Polski. Obecnie sieć energetyczna na terenie Włocławka jest w dobrym stanie technicznym, ponieważ na bieżąco prowadzone są wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne. Jednak sytuacja może znacząco się pogorszyć w wyniku planowanej restrukturyzacji, w wyniku której likwidowane są posterunki, a pracownicy przenoszeni lub zwalniani.

Dodatkowo we włocławskim sądzie zakończył się proces pracowników przesuniętych przez spółkę Energa do wydzielonego przedsiębiorstwa bez wyrażenia zgody – sprawa dotyczyła koordynatorów posterunków w oddziale toruńskim. Osoby te w wyniku orzeczenia sądu apelacyjnego mają być przywrócone do pracy na poprzednich stanowiskach. W uzasadnieniu sędzia podważa cały proces restrukturyzacyjny, ponieważ ewidentnie zostało złamane prawo.

Mieszkańcy Włocławka wyrażają także inną obawę, związaną z budową drugiego stopnia wodnego na Wiśle, w którą ma zaangażować się Energa. Podpisano w tej sprawie list intencyjny z władzami samorządowymi województwa, a pierwsze prace mają się rozpocząć za kilka lat. Zgłaszający się do mnie podczas dyżurów poselskich mieszkańcy sugerowali, że zmiany w spółce mogą także zagrozić planom związanym z budową tamy na Wiśle.

Szanowny Panie Ministrze! Proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Kiedy będzie znany konkretny projekt i jakie skutki dla pracowników Energi przyniesie planowana restrukturyzacja spółki? Czy zarząd spółki respektuje zapisy umowy społecznej?
2. Jakie zmiany nastąpią w rejonie energetycznym Włocławek? Kiedy nastąpi przeniesienie dyspozytorów do Torunia? Jakie skutki przyniesie restrukturyzacja dla innych pracowników zakładu przy ul. Duninowskiej we Włocławku?
3. Jaki los spotka posterunki w Fabiankach, Brześciu Kujawskim, Lubieniu Kujawskim i Kowalu?
4. Jakie analizy ekonomiczne leżą u podłoża propozycji zarządu spółki?
5. Czy planowane zmiany nie budzą obaw o prawidłową konserwację sieci energetycznej w przyszłości? Jakie gwarancje może Pan dać mieszkańcom Włocławka i okolic, że w ich wyniku nie powtórzy się u nas scenariusz znany z innych rejonów Polski, gdzie wcześniej restrukturyzowano spółki energetyczne?
6. Kto odpowiada za podejmowanie niezgodnych z prawem decyzji o przesunięciach pracowników do wydzielonego przedsiębiorstwa? Czy, zdaniem Pana Ministra, to orzeczenie nie poddaje w wątpliwość prawidłowości prowadzonej przez zarząd spółki restrukturyzacji?
7. W jaki sposób planowane w spółce zmiany mogą wpłynąć na zaangażowanie Energi w budowę II stopnia wodnego na Wiśle?
11 komentarzy

w koło to samo!

A ten ciągle swoje! Weź się Pan do roboty a nie krzyczy tam gdzie to nie przyniesie rezultatów! W końcu to firma prywatna!

1 1
ID:19413

odpowiedz

odpowiedz jest prosta: cięcie kosztów - zwiększenie kapitału spółki - sprzedaż. Jak to się stało, ze pan poseł nie wie, że Energa została wystawiona na sprzedaż (akcje). Oferty już się pojawiają.

1 1
ID:19415

Pajacowanie!

Ciekawe dzięki komu zmniejszyli zatrudnienie na Poczcie! zapomniał już Pan o tym! Też Pan Zbonikowski pisał, ale w innym tonie! Lepiej weź się do roboty!

1 1
ID:19416

zagadka

Ciekawe, kto mu to pisał!?

1 1
ID:19417

szczery

Temu Panu podziekujemy!

1 1
ID:19419

wloclawek.info.pl

redakcja uprzejmie prosi użytkownika o zdecydowanie się na jeden nick i nie tworzenie niemiłej atmosfery. Prawie wszystkie powyższe wpisy pochodzą z jednego komputera i zostały napisane w ciągu kilku minut. Pozdrawiamy

1 1
ID:19420

odpowiedz

na pewno nie wszystkie wpisy. Proszę o jednoznaczne wskazanie użytkownika. Umieszczony przeze mnie wpis jest obiektywny i zgodny z informacjami upublicznionymi przez MSP. Jedno pytanie bym osobiście ponowił (co uczyniłem na forum ogólnopolskim) co z budową zapory w przypadku jeśli ENERGA zostanie sprzedana (a polityka państwa wskazuje, że prywatyzacja to priorytet). Jednym z bardziej zdecydowanych oferentów jest J.Kulczyk, który planuje stworzenie polskiej niepaństwowej grupy energetycznej, mogącej konsolidować branżę w Europie środkowo wschodniej.

1 1
ID:19427

teraz

Jest jasne jak działają antypisowcy palikotowcy i tuskochapacze -brawo róbcie tak dalej ,a coraz więcej osób będzie głosować za Kaczyńskim .

1 1
ID:19436

x^2

"Rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska poinformowała PAP w przesłanym komunikacie, że "Zarządy Grupy realizują wszystkie postanowienia, jakie nakładają na nie zawierane porozumienia czy Umowa społeczna". Zapewniła, że pracownicy otrzymali m.in. prywatne ubezpieczenie zdrowotne, gwarancję pracy do 2017 r. oraz dodatkowe przywileje: premię roczną, bony świąteczne, deputaty węglowe czy 80-proc. obniżkę cen prądu."

Zaznaczyła, że zarządy spółek zaproponowały w tym roku średni wzrost wynagrodzeń o ok. 7 proc., przy jednoczesnym wprowadzeniu nowego, ujednoliconego systemu wynagradzania i zatrudnienia. Jednak - jak zaznaczyła - organizacje związkowe odrzuciły ofertę, żądając ostatecznie 10-proc. podwyżki, bez przeprowadzania jakichkolwiek zmian w systemie wynagrodzeń.

Odnosząc się do zarzutu dotyczącego restrukturyzacji grupy, Ostrowska poinformowała, że "związkowcy sprzeciwiają się koniecznym z biznesowego punktu widzenia zmianom, których celem jest uporządkowanie i unowocześnienie spółek oraz zmniejszenie kosztów ich działalności".

W miniony wtorek minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji gdańskiej Energi, stanowiących 82,9 proc. kapitału zakładowego spółki. Skarb Państwa posiada 100 proc. akcji gdańskiej spółki, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz cieplnej, a także obrotem energią elektryczną.

http://gielda.onet.pl/od-24-maja-strajk-generalny-w-gdanskiej-grupie-ene,18726,3221045,1,news-detal

1 1
ID:19438

Pytanie

A czy poza posłem Zbonikowskim ktoś z miejscowych pltformersów tym tematem się interesuje -czy podobnie jak w przypadku ustawy uwłaszczeniowej mają to głęboko w tyle -tak jak nas wyborców ?

1 1
ID:19455

???

Ponad 100 tys. zł. za dobrowolne odejście z pracy mogą otrzymać energetycy, sygnalizuje "Rzeczpospolita"

http://biznes.onet.pl/rekordowe-odprawy-w-energetyce,18567,3223317,1,prasa-detal

1 1
ID:19528


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA