CBOS: W kraju żyje się bezpiecznie

W ocenie 70 proc. Polaków w naszym kraju żyje się bezpiecznie, przeciwnego zdania jest tylko jedna czwarta ankietowanych - wynika z sondażu CBOS. Stan bezpieczeństwa w swej okolicy lepiej postrzegają mieszkańcy małych miejscowości.

Z badania wynika, iż odsetek osób przekonanych, że Polska jest krajem bezpiecznym, wzrasta od dekady, zaś w 2007 r. po raz pierwszy liczba odpowiedzi pozytywnych była większa od negatywnych. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek osób przekonanych, że w kraju żyje się bezpiecznie, wzrósł o jeden punkt procentowy. Grupa ankietowanych udzielających przeciwnej odpowiedzi zmalała z 29 do 26 proc.

"Policyjne statystyki pokazują, że od 1999 r. wykrywalność przestępstw w Polsce systematycznie rośnie. Z naszych badań wynika, że z opóźnieniem, ale przełożyło się to na opinie o bezpieczeństwie w kraju" - zaznaczył CBOS.

W sposób jeszcze bardziej korzystny w badaniu wypadły oceny ankietowanych dotyczące bezpieczeństwa miejsc, w których mieszkają. Jako "bezpieczne i spokojne" miejsce, w którym mieszka, oceniło 86 proc. respondentów. Przeciwną opinię wyraziło zaledwie 13 proc. spośród nich. Liczba pozytywnych i negatywnych odpowiedzi na to pytanie nie zmieniła się znacząco w ostatnich latach, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem o dwa punkty procentowe zmalała grupa oceniająca swą okolicę jako bezpieczną, a o jeden punkt wzrosła ilość odpowiedzi przeciwnych.

Nieco bardziej pesymistycznie w badaniu kształtują się odpowiedzi respondentów odnoszące się do ich osobistego poczucia zagrożenia. Wprawdzie 53 proc. pytanych przez CBOS uznało, że nie obawia się, iż może paść ofiarą przestępstwa, jednak obawy wyraziło 46 proc. ankietowanych.

Jeszcze większy niepokój, jak wynika z badania, respondenci wyrażają w odniesieniu do swoich najbliższych. O to, że ofiarą przestępstwa może stać się ktoś z najbliższej rodziny, obawia się 54 proc. ankietowanych i jest to o sześć punktów procentowych więcej niż przed rokiem. Przeciwnego zdania jest 44 proc. badanych i grupa ta uległa zmniejszeniu o sześć punktów procentowych w porównaniu z zeszłorocznym badaniem.

- Mieszkańcy mniejszych miejscowości lepiej oceniają stan bezpieczeństwa w swojej okolicy niż respondenci z dużych miast. Rzadziej również obawiają się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych - zaznacza CBOS. Jak dodaje, wynika to po części z faktu, iż mieszkający w małych miejscowościach rzadziej padają ofiarami przestępstw. W dużych aglomeracjach miejskich zagrożenie przestępczością jest obiektywnie większe i odzwierciedlają to subiektywne oceny ich mieszkańców - konkludują autorzy badania.

Źródło: policja.pl
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA