Unia sfinansuje domowe solary

Ekologiczne technologie solarne wykorzystywane w gospodarstwach domowych mogą być dofinansowywane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wypracowały wspólnie ścieżkę prawną, z której będą mogli skorzystać mieszkańcy zainteresowanych gmin. Efektem będą nie tylko oszczędności energetyczne, ale też lepsze powietrze. - Cieszę się, że pilotowane i koordynowane przez gminy przyjazne środowisku, de facto tanie technologie ogrzewania mieszkań i podgrzewania wody uzyskały w ten sposób zielone światło – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W marcu Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs o dofinansowanie projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, do którego cztery gminy z terenu naszego województwa zdecydowały się złożyć projekty dotyczące zakupu i instalacji kolektorów słonecznych na prywatnych budynkach. Ponieważ beneficjentami tego segmentu RPO mogą być jedynie enumeratywnie wymienione instytucje publiczne, instytucje zarządzające regionalnymi programami operacyjnymi w całym kraju głowią się, jak dać szansę przedsięwzięciom w nowoczesny i ekologiczny sposób rozwiązującym kwestie ogrzewania mieszkań i wody, nie naruszając jednocześnie narzuconych przez Unię Europejską warunków.

W niektórych regionach aby uzyskać dotację zainteresowani mieszkańcy zostali zobowiązani do zakładania stowarzyszeń, co oznacza konieczność przejścia przez niełatwą procedurę prawną. Dopiero takie stowarzyszenia mogły wspólnie z gminami składać aplikacje.

Marszałkowski Departament Wdrażania RPO opracował ścieżkę postępowania dla gmin, które chciałaby realizować tego typu projekty korzystając ze wsparcia RPO WK-P. Chodzi przede wszystkim o wyraźne wskazanie we wniosku aplikacyjnym znaczenia tych przedsięwzięć w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb społeczności oraz zadbanie o stosowne zapisy w umowie między gminą, a każdym spośród uczestniczących w projekcie gospodarstw domowych. Umowa taka musi zawierać między innymi informacje o sposobie zarządzania powstałą w ten sposób infrastrukturą, musi też stanowić, że jej właścicielem przez najbliższe 5 lat jest gmina oraz zawierać zapisy o sposobie przekazania jej mieszkańcom po upływie tego czasu.
3 komentarze

Alojzy

Inaczej mówiąc instalacje solarne przekazywane będą uczestnikom projektu do testowania przez okres 5-ciu lat, z możliwością poboru przez beneficjenta minimalnych kwot miesięcznych określonych licznikiem zużytej energii.
Przykładowo, jeżeli obecnie płacę miesięcznie za ogrzewanie wody 100PLN , to zgodziłbym się na zainstalowanie systemu solarnego wtedy gdy za ogrzanie tej samej ilości wody zapłaciłbym beneficjentowi 50% wyżej wspomnianej kwoty.
Po upływie 5 lat mógłbym podjąć decyzję o wykupieniu instalacji lub płacić w dalszym ciągu czynsz.
Takie rozwiązanie powinno być możliwe do akceptacji w myśl wymogów unijnych.

1 1
ID:22175

zbuntowany_kaloryfer

Podoba mi się ten pomysł. Tylko zastanawiam się czy to nie jakaś "podpucha". Bo znając życie... Żeby się nie okazało przypadkiem, że z tą ekologiczną energią będzie podobnie jak z ekologiczną żywnością, która jest 2 razy droższa od normalnej i 2 razy podlejsza w smaku. A właściwie to ona nie ma smaku;]]]

1 1
ID:22182

Alojzy

W nawiązaniu do wypowiedzi zbuntowanego kaloryfera wyjaśniam, że dlatego podałem przykład aby ewentualni uczestnicy tego programu mogli wziąć pod uwagę ewentualność droższej energii solarnej i przed przystąpieniem do programu podpisali stosowną umowę z beneficjentem pozwalającą obniżyć koszty ogrzewania.

1 1
ID:22193


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA