Nowy system odgazowania w Machnaczu

W Regionalnym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu nastąpiło uroczyste otwarcie rozbudowanego systemu odgazowania kwater z wykorzystaniem biogazu na cele energetyczne.

Rozbudowa nowej instalacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej „Saniko” znacznie zwiększyła ilości pozyskiwanego biogazu, który musiał zostać przez Spółkę zagospodarowany. W związku z tym w Regionalnym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu zamontowano nowy generator prądu. Do agregatu biogaz składowiskowy dostarczany jest przy pomocy rozbudowanej instalacji odgazowującej. W ramach inwestycji wybudowanych zostało 12 studni ujęcia biogazu. Każda z nich posiada indywidualne połączenie z kontenerem stacji zbiorczej. Do kontenera zbiorczego, oprócz nowych studni, podłączone zostały także trzy istniejące studnie z ujęcia podfoliowego. W sumie stacja zbiorcza (MR) wyposażona jest w układ 15 przyłączy ssących ze studni odgazowujących. Każde przyłącze wyposażone jest w układ umożliwiający pomiar ilości przepływającego biogazu oraz w zawór pozwalający na pobieranie próbek biogazu przeznaczonych do analiz laboratoryjnych. Po opuszczeniu kontenera zbiorczego biogaz zasysany jest do stacji ssąco-pompowej. Obroty silnika ssawy dobierane są w taki sposób, aby następowało stałe delikatne podsysanie biogazu, co zapobiega tzw. „przeciągnięciu” studni a tym samym natlenieniu bryły wysypiska. Kontener stacji wyposażony jest w system odcinający zasilanie energetyczne w przypadku wykrycia metanu lub pojawienia się dymu. Instalacja ssąco-pompująca znajdująca się w kontenerze MP pompuje biogaz zassany ze stacji zbiorczej do zainstalowanego podczas realizacji inwestycji, nowego agregatu prądotwórczego. Nowy generator prądu zainstalowany został w budynku sąsiadującym z budynkiem pierwszego generatora. Zainstalowany obecnie agregat posiada moc elektryczną na poziomie 200 kW, czyli dwukrotnie większą niż pracujący dotychczas. Moc cieplna nowego agregatu wynosi około 250 kW.

W wyniku realizacji inwestycji wykonano wspólny dla obu generatorów emiter spalin, którym są one odprowadzane z zachowaniem wymogów Ochrony Środowiska. Energia elektryczna powstająca w wyniku spalania biogazu w generatorze wykorzystywana jest do zasilania urządzeń i budynków RZUOK. Nadmiar energii sprzedawany jest do sieci energetyki zawodowej. Każda MWh wytworzonej energii potwierdzona jest przez Urząd Regulacji Energetyki tzw. Świadectwem Pochodzenia zaświadczającym, iż została ona wytworzona w odnawialnym źródle energii. Energia cieplna powstająca w procesie spalania biogazu wykorzystywana jest do ogrzewania budynków RZUOK. Nadmiar energii służy do ogrzewania tuneli foliowych, w których prowadzona jest uprawa roślin, sprzedawanych na rynku lokalnym. Wykorzystanie zarówno energii elektrycznej jak i energii cieplnej na potrzeby własne zakładu zdecydowanie ogranicza koszty jego eksploatacji. Sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej do sieci oraz wykorzystanie energii cieplnej do produkcji roślin ozdobnych pozwalają spółce generować zyski, dzięki którym przedsiębiorstwo może oferować swoim klientom usługi w konkurencyjnych cenach. Oddana właśnie do użytku, rozbudowana i unowocześniona instalacja do odzysku i zagospodarowania biogazu składowiskowego to nie koniec inwestycji w tym zakresie. W planach, które złożą się na trzeci etap inwestycji, PGK „Saniko” zakłada jej kolejną rozbudowę, tym razem w obrębie kwatery numer 2.

Spółka planuje też wybudowanie instalacji do oczyszczania oraz sprężania biogazu w celu wykorzystania go jako paliwo służące do napędzania pojazdów „Saniko”.
5 komentarzy

Pytanie

Nieśmiało przypomnę ,że biogaz miał być głównym źródłem zasilania włocławskich wodociagów ,a miało go być tyyyyyleeee-no i gdzie on jest teraz ?

1 1
ID:22315

Zofia

Z tego co słyszalam w TV Kujawy to nadmiar gazu sprzedawany jest do energetyki, szacunek dla Prezesa i wszystkich pracowników Saniko za udaną i trafną inwestycję , tak trzymać

1 1
ID:22318

radykał

a co tam robią członkowie koaliji antyrozwojowej? czy czasem nie chcieli znowu czegoś popsuć?

1 1
ID:22322

Malgorzata Machnacz

Dzień dobry,zw zgledu na moje nazwisko, interesuje mnie pochodzenie nazwy miejscowości Machnacz. Czy nazwa pochodzi od mojego przodka???

POzdr.

MM

1 1
ID:56961

gość-73548

@~Malgorzata Machnacz:

1 1
ID:78180


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA