Ultraszybki internet technologią nowych możliwości

Mobilne łącza o przepustowości do 150 Mb/s będą już wkrótce powszechnie dostępne w Polsce. Usługę zaoferują spółki za którymi stoi Zygmunt Solorz-Żak - twórca telewizji Polsat i jeden z najbogatszych Polaków.

Dzięki mobilnej sieci dostarczanej w technologii LTE, czyli w technologii zwanej czwartej generacją można będzie w niewiele ponad pięć minut ściągnąć pełnometrażowy film w wysokiej rozdzielczości HD. Pojawienie się w Polsce tak szybkiego internetu mobilnego stwarza niesamowite możliwości. Przed firmami działającymi w wirtualnym świecie staje ogromne wyzwanie - jak wykorzystać takie możliwości oraz jak obsługiwać klientów, którym będzie można zaserwować usługi powiązane z ultraszybkim internetem. Połączenie mobilności i tak szybkiego przesyłu danych stwarza niesamowite możliwości. Wkrótce czynności wykonywane przez internet tylko w biurze lub w domu zaczniemy wykonywać jadąc taksówką, czy na spacerze z psem. Jeśli zapowiedzi operatora się sprawdzą, będzie to prawdziwa rewolucja w świecie internetu.

Przyspieszenie mobilnego internetu, jakie zostanie Polakom zaoferowane w przyszłym roku, zwiększy znaczenie urządzeń mobilnych. Telefony, smartphony, laptopy, notebooki, ipady staną się równoprawnymi urządzeniami w stosunku do komputerów podłączonych do kabla, które do tej pory były podstawowymi urządzeniami dla internautów ze względu na małą przepustowość internetu mobilnego, szczególnie poza dużymi miastami. Wszystkie urządzenia z przeglądarkami o pełnej funkcjonalności będą miały takie same możliwości korzystania z sieci jak komputery podłączone do kabla. W wielu miejscach Polski internet via LTE może być lepszym rozwiązaniem niż łączenie się poprzez tradycyjną infrastrukturę. Warunkiem jest oczywiście dobry zasięg, który póki co obiecuje dostawca.

- Śmiało można przewidywać, że skok cywilizacyjny, którego możemy spodziewać się po pojawieniu się takich możliwości stanie się przyczynkiem do dalszego rozwoju globalnej wioski na naszym małym polskim wycinku. Na pewno zwiększy się również liczba internautów w Polsce. Rozwój urządzeń mobilnych pozwoli na pojawienie się nowych nisz - do tej pory niezagospodarowanych - mówi Paweł Rybak z firmy Sunrise System zajmującej się reklamami w sieci i pozycjonowaniem stron internetowych. - Sądzę również, że o wiele więcej firm dojdzie do wniosku, że mobilny internet może pomóc im w prowadzeniu biznesu. Pojawią się nowe nisze, nowi klienci i nowe budżety internetowe - przewiduje Rybak.

Ultraszybki przesył danych będzie miał duży wpływ na nasze codzienne korzystanie z internetu i ,,konsumowanie mediów”. Większość urządzeń, z których dziś korzystamy zostanie podłączona do sieci. Kamery, laptopy, telefony, a nawet samochody i motocykle będę miały możliwość łączenia się z siecią.

Zapowiada się również wiele zmian w świecie reklamy internetowej i marketingu prowadzonym online. Fakt, że nasze komórki staną się równoprawnymi urządzeniami z prawdziwym mobilnym internetem wiele znaczy dla specjalistów od zdobywania klientów w sieci. Po pierwsze można spodziewać się powstawania rozbudowanych stron internetowych. Dotychczasowe mobilne wersje witryn www przejdą do lamusa. Nastąpi powrót do efektownych, wyszukanych graficznie, ze świetnymi animacjami stron. Dzięki dużej prędkości przesyłu danych strony będą się szybciej wczytywać, zmniejszy się liczba odrzuceń z powodu oczekiwania na „wgranie” strony www. Podobnie wygląda przyszłość video online. Ta technologia znacznie rozwinie się właśnie dzięki szybkiemu internetowi mobilnemu. Wypożyczalnie VOD, filmy online i wiele innych staną się rozrywką do pociągu, autobusu, a może wkrótce i samolotu.

- Szybsze łącze pozwoli na produkcję bardziej wymyślnych reklam. Mało tego możemy spodziewać się dalszego rozwoju reklam angażujących użytkownika. To, że daną reklamę będziemy oglądać ,,w biegu” sprawi, że pojawią się bardzo zaskakujące kampanie reklamowe jeszcze bardziej związane z geolokalizacją - mówi Maciej Jurek, specjalista Google AdWords z Sunrise System. - Mało tego: wyniki wyszukiwania będą się zmieniły wraz z poruszającym się po ulicach miast internautą. Reklama maksymalnie dopasowana do miejsca położenia użytkownika sieci. To już bliska przyszłość - dodaje Jurek.

Rozwój internetu mobilnego w Polsce powoli również na rozbudowanie produktów opartych na aplikacjach zakotwiczonych w sieci. Już teraz wiele danych przechowujemy na wirtualnych dyskach. W pewnym momencie użytkownicy dojdą do wniosku, że trzymanie chociażby filmów na dysku swojego komputera jest bezsensowne. Dodatkowo taki sposób korzystania z komputerów wesprą internetowe systemy operacyjne. Podsumowując rozwój internetu mobilnego o takiej szybkości jaką zapowiada Solorz może być momentem przełomowym. Trudno ocenić jak duży wpływ i jakie możliwości pojawią się. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i przygotować się wcześniej do nowych warunków funkcjonowania internautów w sieci. Wraz z ultraszybkim Internetem przyjdzie czas na prawdziwą rewolucję wśród producentów tabletów do ultraszybkiego kontaktu z siecią z każdego miejsca świata.
8 komentarzy

zbuntowany_kaloryfer

W związku z tym mam pytanie do zxxc: jak to się ma do użytkownika neostrady (na dzień dzisiejszy)?

1 1
ID:25362

profek412

Technologia LTE to to samo co wszystkie komórki. Prędkość do osiągnięcia per sektor (antena) jeżeli zapnie się do tego kilku użytkowników dużo korzystających z sieci to zapomnijcie o takich prędkościach.

Swego czasu było tak głośno o technologii WiMax. Netia ma nawet to odpalone we Włocławku i co z tego. Nie da się na tym dać oferty takiej jak na kablu.

Łącza radiowe są dobre tylko tam gdzie nie da się uruchomić łącza kablowego. Tak jest i tak będzie. Eter z gumy niestety nie jest.

1 1
ID:25364

gigaset

profek412 ty chyba nie wiesz o czym piszesz LTE - to calkeim nowa technologia. I nie jest to samo co wszystkie komorki bo jest chyba tylko jak narazie jedna tylko komorka na swiecie ktora ten system obsluguje. Ten ssytem korzysta z wiekszej czestotliwosci niz te ktore sa obeceni uzywane. poczytaj sobie troche o tej technologi zanim zaczesz glupoty pisac.

1 1
ID:25367

profek412

gigaset troszkę może poczyniłem za duży skrót myślowy z tymi komórkami. Chodzi mi o to, że każda technologia radiowa w pewnym momencie się zapcha i nastąpi to szybciej niż przy kablu. Dochodzą do tego jeszcze czynniki zewnętrzne (drzewa, pogoda, zabudowania itd.). Co z tego, że marketingowo masz podaną jakąś prędkość jak w życiu wyjdzie coś innego. Na razie o tym wszystkim jest głośno co to za technologia i czego nie potrafi. Jest to na pewno duży skok technologiczny w stosunku do tego co jest na rynku, ale nie jest to rewolucja na miarę światłowodu.
Ostatnio co się nie otworzy to LTE. Solorz robi sobie niezły marketing, ale co z tego wyjdzie czas pokaże.

1 1
ID:25370

zbuntowany_kaloryfer

Dzięki Szanowny Profek za info. Mam jeszcze pytanie: jeżeli korzystam z neostrady i mam 2 mega, to czy jest sens podczas przedłużania umowy (które to zdarzenie tuż tuż) zamówić 10 Mb? Czy bez wymiany części infrastruktury będę miał te pożądane 10 Mb?

1 1
ID:25380

ad

a co z wróbelkami i owadami kióre bezpowrotnie wymierają??

1 1
ID:25435

pelka

~ ad - co paliłeś ??

1 1
ID:25454

zxxc

@zbuntowany_kaloryfer
Wybacz moją absencję spowodowaną sylwestrowaniem się w naszych tatrach :)

Śpieszę zatem odpowiedzieć:

Ad1. Nijak się to ma do neostrady bo technologie mobilne nie powinny być porównywane do stacjonarnych przedewszystkim z uwagi na zastosowanie a drugorzędnie właśnie z powodu że "kabel" zawsze ma krótszy czas reakcji. Choć zaznaczyć trzeba, że akurat ta technologia może być konkurencyjna z uwagi właśnie na niskie opóźnienia transmisji rzędu ~10ms. Niemniej jednak jak już profek412 wspomniał to z jaką prędkością zostaniemy zsynchronizowani nie jest równorzędne z przepustowością węzła danego BTS'a (stacji bazowej) do której się przypniemy.

Ad2. Jeśli szanowny zbuntowany_kaloryfer mieszka w promieniu ~1,5km od centrali i jest na linii analogowej to przy założeniu, że dysponujemy modemem wspierającym adsl2+ jak najbardziej ów 10mbit jest realne. Generalnie standard adsl2 zbawiennie działa na liniach zaszumionych, na których 6mbit neostrady potrafiło czasem stracić synchronizację.

Pytanie czy szanowny zbuntowany_kaloryfer odczuje realnie zmianę prędkości. Nie każdemu przecież youtube w rozdzielczości HD 1080p do życia potrzebny :)

1 1
ID:25587


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA