E-Learning w PWSZ Włocławek

W czasach globalnej komputeryzacji trudno wyobrazić sobie uczelnię bez komputerów podłączonych do sieci internet. Ogromny postęp technologiczny jaki dokonał się w ostatnich dziesięciu latach oraz przystąpienie naszego kraju do struktur Unii Europejskiej, wymuszają stosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w edukacji.

Technologie te stwarzają wiele nowych możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności. Stosowane powszechnie „tradycyjne” formy nauczania zyskują, w połączeniu z nowymi technologiami, nowe oblicze, większą atrakcyjność i skuteczność. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa prof. R. Tadeusiewicza (ACH): „Rozwój i rozpowszechnienie technik informacyjnych w nauczaniu nie jest już kwestią swobodnego wyboru i niezależnie od podejmowanych inicjatyw. Jest to po prostu konieczność cywilizacyjna”.
E-Learning to metody nauczania na odległość z zastosowaniem mediów i technologii elektronicznych. Zastosowanie tych metod pozwala zdefiniować trzy podstawowe techniki:
1. E-Learning jako uzupełnienie nauczania tradycyjnego.
2. E-Learning w połączeniu z nauczaniem tradycyjnym, czyli nauczanie mieszane (ang. blended learning).
3. E-Learning jako zastąpienie nauczania tradycyjnego.

W pierwszej, najczęściej stosowanej technice, nauczyciele wykorzystują sieć internet do komunikacji ze studentami. Drogą elektroniczną dostarczane są materiały uzupełniające wykłady, materiały do ćwiczeń, wyniki zaliczeń i egzaminów, a także prowadzone dyskusje (forum dyskusyjne). Wymienione aktywności wzbogacają proces dydaktyczny, czynią go bardziej przyjaznym dla studentów, ale nie zastępują tradycyjnych zajęć.

Druga z wymienionych technik idzie o krok dalej. W tej wersji e-learningu, część zajęć odbywa się tylko i wyłącznie w formie zdalnej. Pozostałe prowadzone są w sposób tradycyjny. Takie podejście do nauczania pozwala np. na zdalne prowadzenie wykładów (bardzo wygodne, gdyż każdy student przyswaja wiedzę w swoim tempie bez konieczności przyjeżdżania do sali wykładowej), a następnie spotykanie się ze studentami na zajęciach tradycyjnych poświęconych zdobywaniu umiejętności (zajęcia ćwiczeniowe i laboratoryjne).

Pracownicy i studenci PWSZ będą korzystali z obydwu, wymienionych technik. Zastosowanie techniki trzeciej, w której metody zdalnego nauczania całkowicie zastępują metody tradycyjne, nie jest aktualnie możliwe w zgodzie z polskim Prawem o Szkolnictwie Wyższym.
Platforma zdalnego nauczania, wdrażana w PWSZ Włocławek jest zgodna ze standardami światowymi i technologiami stosowanymi w największych polskich Uniwersytetach. Użytkownikami tej platformy będą:
• studenci PWSZ Włocławek lub dowolnej uczelni współpracującej,
• pracownicy PWSZ Włocławek lub dowolnej uczelni współpracującej,
• uczniowie i nauczyciele współpracujących szkół średnich,
• słuchacze i instruktorzy innych jednostek dydaktycznych współpracujących z PWSZ Włocławek,
• użytkownicy komercyjnych zastosowań platformy, udostępnianych firmom i instytucjom zewnętrznym.

Główną zaletą proponowanego podejścia do e-learningu jest nienormowany i ruchomy czas zdobywania wiedzy oraz olbrzymia wygoda wszystkich uczestników biorących udział w zajęciach. Te elementy mogą być kluczowe dla osób pracujących a chcących się kształcić (a tych jest w całej Polsce coraz więcej). W bardzo dużym stopniu ułatwia komunikację oraz daje o wiele większe urozmaicenie nauki dzięki wykorzystywaniu multimediów oraz niewerbalnej prezentacji materiału. Takie cechy e-learningu, jak uczenie się według własnego tempa oraz zminimalizowany strach i obawa np. przed wyrażeniem własnej opinii na tle grupy szkoleniowej, pozwalają na przełamanie barier i zdecydowanie zwiększają atrakcyjność uczelni.

Wdrożenie technologii E-Learningu w PWSZ Włocławek przebiegać będzie w następujących etapach:
1. Przygotowanie platformy technicznej – gotowe.
2. Wyposażenie wszystkich pracowników i studentów w wygodne i nowoczesne konta poczty elektronicznej – gotowe we współpracy z firma MICROSOFT.
3. Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników – w trakcie.
4. Przygotowanie materiałów do zajęć – w trakcie.
Warto podkreślić, że pierwsze zajęcia wspomagane technikami e-learningu uruchomiono w PWSZ Włocławek na kierunku Zarządzanie w październiku 2009 roku.
2 komentarze

studia

e-learning i po ukończeniu studiów e- bezrobocie;) Wszystko działa jedynie po to by , istniały etaty dla kadry. Cieszcie się młodością zamaist ją marnować na zjęciach - monologach albo słuchaniu referatów. Nuda, nuda i jeszce raz nuda.

1 1
ID:27171

Zibi

Proponuj aby prymitywy jak "~studia" nie wypowiaday si na temat, o ktrym nie maj zielonego pojcia. Zobzczysz jak bdziesz paka kiedy po 50-tce bdziesz mia tylko wiadectwo z smej klasy i nikt ci do roboty nie przyjmie a dzieci bd si mia z takiego gupiego ojca.

1 1
ID:27186


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA