Dla pracownika pieniądze to nie wszystko

Na sukces każdej organizacji składa się motywacja zespołu, który dla niej pracuje. Firmy odnoszące największe sukcesy charakteryzują się nawet o kilkanaście procent wyższymi wskaźnikami zaangażowania pracowników w porównaniu do przedsiębiorstw o średnich wynikach. Jak jest w Twojej firmie?

Według Instytutu Gallupa, proporcja pracowników zaangażowanych do niezaangażowanych w dobrze zarządzanych organizacjach wynosi ok. 9:1. Oznacza to, że na 9 zaangażowanych zatrudnionych można znaleźć tylko 1 jawnie niezaangażowanego. Natomiast w typowej firmie powyższy stosunek rozkłada się już w relacji 2:1. Jak wynika z Europejskiego Badania Przedsiębiorstw, co piąta firma w Polsce odznacza się niską motywacją zatrudnionych, a co za tym idzie, mniejszą wydajnością.

Często zapomina się, że zadowoleni i zaangażowani pracownicy są podstawą dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Przełożeni dysponują szeroką gamą narzędzi służących podnoszeniu motywacji pracowników, jednakże kluczowe jest umiejętne łączenie poszczególnych metod. Zaangażowanie, a co za tym idzie, motywację można zwiększać np. poprzez działania pozapłacowe. Opowiada o nich Dariusz Ambroziak z Instytutu Analiz im. Karola Gaussa, organizacji zajmującej się dostarczaniem firmom rozwiązań z zakresu szeroko pojętego zarządzania zasobami ludzkimi. Wiem, co mam robić i za co konkretnie odpowiadam Wbrew pozorom, brak klarownie sprecyzowanego zakresu obowiązków może zdecydowanie zmniejszać zaangażowanie pracownika. Jeśli wie on, co ma robić i za co konkretnie odpowiada, zwiększa się jego komfort psychiczny. Osoba, która posiada jasno określoną funkcję może koncentrować się na swoich kluczowych zadaniach, nie tracąc energii na zbędne działania. W rezultacie zwiększa się jej efektywność, jak i poziom motywacji do wypełniania obowiązków. Mam narzędzia niezbędne do mojej pracy Nic tak nie utrudnia pracy jak brak właściwych narzędzi do realizacji wyznaczonych zadań.

Przykładowo, osoba odpowiedzialna za kontakt telefoniczny z klientami firmy nie może być ograniczona niskim limitem na połączenia ze swojego telefonu służbowego. Jest to przykład klasycznej sytuacji, w której pracownik obiektywnie nie ma możliwości poprawnego wykonania zadania z powodu braku właściwych narzędzi. Pracownicy, którzy dysponują odpowiednimi środkami mogą się zdecydowanie bardziej skoncentrować na wykonywanej pracy. Przejrzyste metody oceny i kontroli pracy Pracownik wie już, co ma robić, za co odpowiada i czym dysponuje. Jeśli dodatkowo jest świadomy, jak będzie oceniany i po czym jego przełożeni poznają, iż efektywnie realizuje swoje zadania, jego motywacja rośnie. Kryteria oceny powinny być jasne i przejrzyste. Ponadto, należy udostępnić pracownikom informację o konsekwencjach, jakie niesie za sobą wynik ewaluacji (podwyżka, benefity, premia itp.). Wiem, z kim pracuję i kto mną zarządza Pracownik powinien znać swój zespół i przełożonego.

W niniejszym artykule zamieszczono jedynie kluczowe aspekty tworzenia motywującego środowiska pracy. Umiejętne używanie systemów kompetencyjnych, odpowiednich opisów stanowisk pracy, regularne prowadzenie ewaluacji miękkich aspektów zarządzania oraz regularne badanie czynników sukcesu w efektywnych zespołach w istotny sposób zwiększa zaangażowanie pracowników. W konsekwencji wzrasta efektywność całego przedsiębiorstwa.

(Benhauer)
Źródło: publikuj.org
6 komentarzy

naut

u mnie w firmie płaca grosze i nie ma mowy o żadnym komforcie pracy. Mało tego, wszyscy nienawidzą przełożonego, który o niczym nie ma pojęcia, a we wszystko się miesza.

1 1
ID:30129

dzonny_killer

zmuście go do odejścia lub sami odejdźcie... :p

1 1
ID:30146

hans

Tak jest w każdej firmie.Na ogół przełożony nie ma o niczym pojęcia a się miesza.Dzisiaj ważniejsze są znajomości niż jakakolwiek wiedza czy doświadczenie.

1 1
ID:30148

Pytanie

Czy w kazdej firmie musi być ,,trzeci dyrektor'' ,który na wszystkim się zna ,a na donoszeniu na kolegów szczególnie ? Czy zeszmacenie się musi być normą ?

1 1
ID:30152

koci kasztan

do @naut
Ten wasz szef musi być zakompleksiony. Sprawdź czy czasem nie siedzi ciągle na necie w godzinach pracy. ja tak sobie myślę, że dzinny_killer to twój szef

1 1
ID:30153

dzonny_killer

koci kasztanie czy ty się mnie boisz? hahaha... :p (nie musisz odpowiadać, to pytanie retoryczne... :p)

przy okazji motywacji... cytat z filmu: piniądze to nie wszystko, ale wszystko bez piniędzy to h.... :p

1 1
ID:30169


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA