Gaz łupkowy w Kujawsko-Pomorskim?

Województwo Kujawsko-Pomorskie może się stać zagłębiem gazu łupkowego. Pięć firm posiada rządową koncesję na poszukiwanie złóż tego surowca na terenie naszego województwa. W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się regionalna konferencja poświęcona określeniu związanych z tym szans rozwojowych.

W Urzędzie Marszałkowskim, na spotkali się reprezentanci kontrolowanego przez Skarb Państwa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz polskich spółek zależnych dwóch operujących na światowym rynku gigantów wydobywczych, amerykańskiego Marathon Oil Corporation i kanadyjskiego koncernu Talisman Energy. Samorząd województwa reprezentowali: gospodarz spotkania marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz radni województwa, Silvana Oczkowska, Jan Ardanowski i Przemysław Przybylski.

Potencjalnym obszarem występowania gazu łupkowego w naszym województwie jest przede wszystkim jego północno-wschodnia część, ale poszukiwania prowadzone są na obszarze znacznie większym. Koncesje na poszukiwanie tego surowca obejmują tereny w powiatach grudziądzkim, świeckim, wąbrzeskim, brodnickim, golubsko-dobrzyńskim, rypińskim i lipnowskim. Oszacowania zasobów należy się spodziewać w ciągu trzech do pięciu lat.

Gaz łupkowy to gaz ziemny pozyskiwany z łupków, czyli położonej poniżej warstwy roponośnej skały osadowej. W eksploatacji złóż i związanych z nią technologiach przodują firmy z Kanady i USA. W Europie gazu łupkowego się jeszcze nie wydobywa, ale wiele europejskich firm podjęło współpracę z Amerykanami i Kanadyjczykami, przymierzając się do prowadzenia wydobycia.

Województwo kujawsko-pomorskie do czasu odkrycia pokaładów gazu łupkowego posiadało naturalne zasoby takie jak: sól kamienna, wapienie i margle, wody mineralne, wody termalne, wody lecznicze, węgiel brunatny, kruszywo naturalne (piaski i żwiry), piaski kwarcowe do produkcji betonów komórkowych i cegły wapienno - piaskowej, iły do produkcji ceramiki budowlanej, torfy, kreda jeziorna. W 2011 roku okazło się, że kujawsko-pomorskie może być jednym z kilku regionów w Polsce, które bogate są w ważny dla gopodarki gaz łupkowy.

W kwietniu 2011r. amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Taka ilość gazu powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.
Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
5 komentarzy

Pytanie

Znajac ,,spryt ''miejscowych politykierow ,moze wyjść z tego gaz ,,głupkowy'' ,bodobnie jak została znisczona idea badań pokładow wód termalnych na Kujawach .Komuś bardzo zależy na ,,niedkryciu'' tych złóz ,,przed czasem'' ?

1 1
ID:30941

Zibi

Obecna władza mami nas gazem łupkowym a jak na razie Polska węglem stoi i jest to dla nas niezależne i autonomiczne źródło energii (wszyscy w UE i my w części już jesteśmy uzależnieni od Rosji). Nasz wielki wschodni brat zrobi wszystko aby tego gazu nie wydobywać oczywiście wszystko będzie robione w białych rękawiczkach czyli przez Niemców. Nordstream już jest zbudowany teraz należy podłączyć wszystkich w Europie i uzależnić od Rosji. Nad tym czuwa już Schroeder. Wniosek podstawowy: cena gazu łupkowego będzie co najmniej taka sama jak rosyjskiego jeśli nie większa zatem nie powstanie żaden kurek. Polska nie ma technologii na wydobycie i pieniędzy. Wszystko zostanie rozstrzygnięte na poziomie USA (technologia), D(decyzje w UE), Rosja (naciski polityczne. Nie ma się więc czym podniecać. Strategia oparta na nadziei stosowana przez KK (kościół katolicki) sprawdza się od 2K lat.

1 1
ID:30950

Pytanie

Zastanawiajace jest w tym wszystkim ,że politykierzy co innego mówia ,a co innego robią pod stołem ,mam na mysli ,,ciche '' wykupowanie przez nich terenów gdzie (oni to wiedzą) maja być prowadzone wydobycia . Przykładem moze być Pan P.... (dawniej PO), który jest włascicielem setek hektarów ziemi w woj Pomorskim kuponych od państwa za grosze .Wiedział o dopłatach z unii ,czy reszte trzeba dopowiadać ? A ilu jest takich ,,uczciwych p....... ''?

1 1
ID:30973

Ignacy Skorski

Pzeciez to katastrofa ekologiczna z tym gazem izniszczenie reszte naszej dziewiczej pszyrody ,bo politykow obhodza tylko wyphane portfele i ogromne konta. Anie los ludzi i naszego kraju, zal nato wszystko patszec jak niszczy sie dorobek ludzkih rak. Zlodzieje korony polskiej pzewrucone flaki tak niszcza kraj.

1 1
ID:43477

Romek

Przecież wiele koncesji jest już w rękach Rosyjkich firm zależnych od Gazpromu. Więc nalepiej zostawić sobie gaz jako rezerwe, kiedy tachnologie będą wydajnieszcze . Nie możemy dopuścic aby nasz gaz brali. Nie spieszmy się.

1 1
ID:57590


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA