Nie bądź jeleń, weź paragon

Utrudnienia w reklamacji zepsutego telewizora, wadliwego pontonu czy biletu na mecz, który się nie odbył. Możliwe? Gdy nie masz dowodu zakupu, dochodzenie praw jest trudniejsze. Najprostszym z nich jest paragon. Powinniśmy go otrzymać niezależnie od tego, gdzie robimy zakupy

Dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu. Musi nam go wydać sprzedawca w sklepie, na bazarze, na stoisku z pamiątkami, w Internecie. Powinniśmy go otrzymać także wtedy, gdy kupujemy bilet do kina, na mecz lub różne usługi. Dowód zakupu potwierdza, co kupiliśmy, od kogo, kiedy i po jakiej cenie. Dzięki temu będziemy mogli reklamować produkty lub usługi, które okażą się niezgodne z umową, mówiąc prościej – będą wadliwe. Najłatwiejszym i najbardziej powszechnym potwierdzeniem zakupów jest paragon. Warto pamiętać, że nie tylko on może udokumentować zawartą transakcję – zgodnie z prawem podobną moc ma potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura VAT, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły. Posiadanie paragonu znacznie ułatwia złożenie reklamacji. Sprzedawca ma obowiązek jej przyjęcia nawet wtedy, gdy nie zgadza się z naszymi żądaniami. Może jednak tego nie zrobić, gdy nie mamy dowodu zakupu, ponieważ wtedy trudno będzie udowodnić, że dany produkt kupiliśmy w konkretnym sklepie.

Warto pamiętać, że możemy kwestionować kupione produkty nie tylko wtedy, gdy są niezgodne z umową, ale również, gdy np. błędnie naliczono ich wartość, źle wydano nam resztę, sprzedano przeterminowany produkt spożywczy. Najkrócej przydają się nam paragony potwierdzające zakupy artykułów spożywczych. Na zgłoszenie wady sprzedawcy np. soku pomidorowego mamy trzy dni od otwarcia opakowania. Gdybyśmy chcieli zareklamować pomidory kupione luzem, mamy jedynie trzy dni od momentu zakupu – prawo to dotyczy wszystkich towarów sprzedawanych na wagę. Paragony potwierdzające zakup obuwia, ubrań, mebli, samochodów czy sprzętu RTV warto trzymać przez dwa lata. Dlaczego? Właśnie 24 miesiące to czas, kiedy możemy złożyć reklamację w przypadku odkrycia wady produktu. Identyczne prawo mamy także wtedy, gdy kupujemy rzeczy przecenione na wyprzedażach. Decydując się na towary używane, musimy pamiętać, że czas reklamacji może wynieść minimum rok.

Paragon przydaje się także w sytuacjach nietypowych. Zgodnie z prawem, to, czy będziemy mogli oddać pełnowartościową rzecz, która po prostu nam się nie podoba lub nie pasuje zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Dlatego ma on prawo wymagać przedstawienia paragonu, dołączenia metek, czy dostarczenia pudełek. Warto również wiedzieć, że w przypadkach zwrotu lub wymiany to właśnie paragon staje się często nośnikiem informacji, na którym sprzedawca wpisuje odpowiednią adnotację, że wymiana lub zwrot będą możliwe w ciągu umówionego z klientem terminu.

Oprócz prawa do reklamacji konsumenci mogą również w wielu przypadkach skorzystać z gwarancji. Te pojęcia są bardzo często mylone - warto jednak wiedzieć, że gwarancja - podobnie jak niezgodność towaru z umową - umożliwia dochodzenie roszczeń w przypadku, gdy nabyta rzecz okazała się wadliwa. Jest ona jednak dobrowolna - przedsiębiorca może udzielić gwarancji, ale nie musi. Gdy zdecydujemy się na taką formę dochodzenia roszczeń, producent ma również prawo wymagać od nas oprócz dołączenia wadliwego produktu, przedstawienia paragonu,karty gwarancyjnej wraz z pieczątką sklepu czy oryginalnego opakowania.

Gdy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, powinniśmy zgłosić ten fakt Urzędowi Kontroli Skarbowej. Natomiast, gdy mamy problem z zakupami, odrzuconą reklamacją możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Ponadto poradę prawną można uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.

Źródło: UOKiK
12 komentarzy

Pytanie

Ja zdecydowanie polecam upór w walce naciagaczami sklepikarzami szczególnie handlujacymi obuwiem .Tu oszukiwanie klientów na jakości ,,towaru'' najczęściej z Chin jest codziennością na wlocławskim rynku . Za nasze wyłudzone pieniądze kupują kolejna terenowkę , pieska za ...5tyś zł , a nam klientom wmawiają ,że nie mamy prawa do reklamacji lub ,że ,,są biedni'' Walczcie- mnie się udało ,ale dopiero po postraszeniu ,,biznesmena'' sądem ...

1 1
ID:31045

jrl

chyba piszesz o C..

1 1
ID:31048

kat

Jak jesteście tacy odważni to zacznijcie wołać paragony od prawników i lekarzy, a nie atak rozpoczyna się od handlarzy włoszczyzną, a całe domy buduje się iremontuje zatrudnionymi "na czarno" wyrobnikami. Porządkowanie problemu należy zacząć od siebie samego - nie kupować zadnych "okazji", uczciwie płacić zatrudnianym pracownikom, nie korzystać z "lewych" zwolnień lekarskich i rent, prowadzić pojazdy zgodnie z przepisami, parkować tam gdzie wolno i opłacać parking, zachowywać się zgodnie z zasadami współżycia w społeczeństwie, brać udział w wyborach itp. itd. Po zastosowaniu takiej autoterapii z pewnością większość problemów zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki...

1 1
ID:31049

Pytanie

Do jrl -Nie- piszę o ,,znanym '' z takich praktyk i ..poszanowania'' klientów M...M....Ciekawe czy własciciel za niewypłacone w całości pensje kupil sobie następnego kundla ? Ale takich ,,biznesmenów '' jest we Włocławku na pęczki .Jak można mówić pracownikom ,że nie ma kasy na wypłatę ,jednoczesnie kupujac sobie nową kolejną terenówkę ,budując chatę na 300m2 i jeżdżąc do Egiptu ? Judasz przy nich to chyba ...święty .....?

1 1
ID:31050

dzonny_killer

Kacie... jakie to proste, wręcz banalne... niestety dla wielu zbyt nieprzyswajalne... :p

1 1
ID:31051

rybak

Czy dotyczy to też lekarzy? Tyle się pisało o kasach fiskalnych, a jak przyszło do czego to i tak nie wydają rachunków. Tak samo jest z prawnikami, w agencjach nieruchomości itp. itd.
Żeby chociaż 25% pacjentów, klientów je otrzymywało, to byłoby cudownie. Zresztą najłatwiej walczyć z tymi najsłabszymi.Pozdrawiam

1 1
ID:31052

zbuntowany_kaloryfer

To jeszcze dorzucę cosik jako uzupełnienie zamieszczonego artykułu. A zatem:
Art. 7 Ust. z dnia 2 marca 2000 r. "o ochronie niektórych praw konsumentów..." (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.):
Art. 7. 1. Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie dziesięciu dni ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1.
2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Wynika z tego, że można zwrócić towar bez podania przyczyny w ciągu 10 dni jeżeli zakupiło się go np. w sklepie internetowym. Jeżeli dobrze kombinuję, to chodzi wyłącznie o transakcje typu osoba fizyczna-firma - żadnych aukcji.
Czyli na Wyspach mają lepiej. Tam takie "cwancyki" można stosować w każdym sklepie;). Widzisz Pytanie Przemiła jakbyś miała dobrze? Praktycznie codziennie mogłabyś chodzić w innych kreacjach Chanel czy Hermes. I szczuć;)))))))))))))

1 1
ID:31053

dzonny_killer

na szczęście nie choruję i do lekarzy chodzić nie muszę, ale to od NAS zależy czy lekarz będzie musiał wydać nam paragon... sugeruję podobnie robić wobec księży... np. za ślub, chrzest, pogrzeb etc. :p

1 1
ID:31054

Pytanie

Dzonny -wystawienie rachunku nie jest dobrą wola ,ale OBOWIĄZKIEM usługodawcy , tak jak zwrot pieniędzy przed upływem 10 dni , tak jak uznanie reklamacji za towar niezgodny z umową ,bez zbednych ceregieli .Tylko nie wszyscy o tym wiedza co bezwzglednie jest wykozystywane przez ....,,biznesmenów'' ...

1 1
ID:31055

dzonny_killer

ja o tym wiem Pytanie... a inni? no cóż... brak znajomości przepisów nie zwalnia z ich stosowania, a jak dałeś się wyrolować przez własną niewiedzę to nie miej pretensji do garbatego, że ma proste dzieci... :p

1 1
ID:31057

Zofia

Zwiazek konsumenta w Polsce jest zbyt slaby. We Francji panstwo dotuje taki zwiazek i ludzie wygrywaja. Zwiazek konsumencki interweniuje rowniez jezeli chodzi o ceny biletow, ceny energii, ceny za wode, wywoz smieci. Gminy zainteresowane sa obnizeniem cen dla uzytkownikow, rozwiazuja umowy z nieuczciwymi administratorami dostawy wody, administratorami mieszkan, zakladami wywozacymi smieci. U nas jest odwrotnie. Gminy chca zarabiac na swoich podatnikach, bo przeciez nasi radni, wladze miast i gmin wyznaxczyli sobie wygorowane wynagrodzenia. Nie ma we Francji dla urzednikow trzynastek, premii, nagrod. Pieniadze przeznaczone sa przede wszystkim dla ulatwienia zycia podatnikom, porzadku w gminach, czystosci i jak najlepsze rozwiazanie transportu. Gminy i okregi doplacaja do transportu. To jest podstawowa rzecz do normalnego funkcjonowania miast i wsi.

1 1
ID:31061

Pytanie

Zofio popatrz w koło siebie -czy naciagacz biznesmen -poseł bedzie głosował za taką ustawą ,która ogranicza jego zlodziejskie interesy -nie ! ,Czy miejscowy biznesmen-radny będzie kontrolował urzedników ktorzy dali mu pozwolenie na budowę..... willi w strefie ujecia wody -nigdy, albo ten który wykupił hektary pod Nieszawa i udaje filantropa -nie ...i tak dalej i tak dalej ...ale przed wyborami oni są jak te aniołki , jak ci dobrodzieje ......

1 1
ID:31072


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA