Dożywotnia renta czy zamiana mieszkania?

Niskie świadczenia emerytalne w Polsce są faktem, który ciężko byłoby podważyć. Wielu seniorów staje przed ciężkim zadaniem – życia za 900 złotych miesięcznie. Zakładając, że przeciętny czynsz w naszym kraju to około 350 złotych, na jedzenie, leki i inne potrzeby, zostaje im zaledwie 550 złotych.

Pani Maria po 35 latach pracy otrzymuje niecałe 1000 złotych emerytury. Większość pieniędzy pochłaniają codzienne wydatki: na opłaty mieszkania, mediów, żywność, środki chemiczne. Nie pamięta, kiedy kupiła sobie coś do ubrania lub pozwoliła na chwilę przyjemności w postaci wizyty w księgarni czy kawiarni. – Choruję na nadciśnienie i cukrzycę, więc muszę systematycznie zażywać lekarstwa. Ostatnio pojawiły się także problemy z sercem, ale na wizytę u specjalisty trzeba czekać miesiącami. O prywatnym leczeniu muszę zapomnieć – ze smutkiem mówi 67-latka.
 
Z podobnymi problemami boryka się wielu seniorów w Polsce, którym często nie wystarcza pieniędzy, by godnie przeżyć od jednej do drugiej emerytury. Mogą jedynie pozazdrościć swoim równolatkom z Niemiec, Węgier czy Wielkiej Brytanii, którzy mają lepsze zarobki, korzystniejsze świadczenia dodatkowe w postaci ulg podatkowych, ale również otwarcia rynku na różne nowe instrumenty finansowe, miedzy innymi na usługę odwróconej hipoteki dla seniorów.
 
Pomysł zrodził się w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych i spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony osób starszych również w Europie. W Polsce produkt ten jest już dostępny od 2009 roku, a jego odbiorcami są osoby, które ukończyły 62 lata. Odwrotna hipoteka jest pożyczką, opartą na wartości domu, który stanowi własność lokatora. – Ważne jest to, że kredytobiorca otrzymuje rentę dożywotnią i pozostaje właścicielem objętej kredytem nieruchomości do końca swoich dni i może w niej dokonywać wszelkich zmian, na przykład remonty – tłumaczą specjaliści produktu.
 
Dlaczego odwrócona hipoteka jest korzystniejsza od zamiany mieszkania na mniejsze? Odpowiedź jest bardzo prosta: większość mieszkań, w których mieszkają seniorzy, to lokale o powierzchni od 20 do 60 metrów ², bo taki był metraż nieruchomości powstających w czasach PRL-u. Trudno sobie zatem wyobrazić kupno jeszcze mniejszego lokalu przez emeryta. W tej sytuacji obrót na rynku mieszkaniowym o metrażu około 20-40m² jest znikomy, znacznie częściej można spotkać się z ofertą wynajmu niż sprzedaży. – Poza tym ludzie starsi bardzo rzadko decydują się na odkładanie reszty uzyskanych ze sprzedaży funduszy na lokaty, zwłaszcza długoterminowe. Z kolei lokaty krótkoterminowe mają bardzo zmienne i niskie oprocentowanie. W konsekwencji senior może osiągnąć bardzo małe zyski z odłożonej kwoty – wyjaśniają ekonomiści.
 
Pozostaje jeszcze kwestia przyzwyczajenia. Zdecydowana większość osób starszych nie chce się przeprowadzać do nowego mieszkania, bo wiąże się to ze zmianą przyzwyczajeń, środowiska i pożegnaniem z sąsiadami. - Sprzedaż i kupno nowego mieszkania może i jest dobrym rozwiązaniem, ale nie dla seniorów, którzy chcą pozyskać stałe dochody miesięczne do końca życia i pozostać w swoim mieszkaniu i swoim środowisku, czuć się bezpiecznie, bo ich roszczenie do funduszu zabezpieczone jest wpisem w Księdze wieczystej- zauważa Maria Schicht, prezes Funduszu Hipotecznego Familia SA.
2 komentarze

antydziałokowiec

Tego typu złodziejskie POmysły trafiaja w Polsce na POdatny grunt ,tak jakby jeszcze zbyt mało Polacy zostali okradzeni .Jak to mozliwe by po 40 latach wpłacania na ZUS-y ,KRU-sy polskich emerytów nie było stać na godne życie ? Odpowiedź jest prosta -NASZE PIENIĄDZE zostały ukradzione przez politycznych oszustów i wyszukiwanie innych tłumaczeń jest kolejnym oszustwem w obec Polaków !

1 1
ID:31936


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA