Z analizy bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej sporządzonej przez policjantów za rok 2011 wynika, że w naszym województwie stwierdzono 413 przestępstw. Jest to mniej o 29 popełnionych czynów niż w roku 2010, przy czym zdecydowana większość to kradzieże pieniędzy czy dokumentów. Należy zaznaczyć, że przestępstwa, do których dochodzi w autobusach, czy na przystankach stanowią niewielki odsetek, bo nieco ponad pół procenta wszystkich przestępstw, do których doszło w 2011r. Wykrywalność przestępstw, do których doszło w środkach komunikacji miejskiej wyniosła w roku 2011 – 34,9% i jest wyższa od roku 2010, kiedy wyniosła 28,2%.
Zdecydowanie częściej do przestępstw dochodzi w autobusach czy autokarach, niż tramwajach. Choć tu zapewne decydujące znaczenie ma dostępność konkretnego środka transportu. Tramwaje są tylko w kilku miastach naszego województwa. W roku 2011 policjanci stwierdzili w kujawsko-pomorskich mniej przestępstw , bo 288, niż w roku 2010, kiedy odnotowano ich 312. Dla porównania, w tramwajach odnotowano odpowiednio 41 i 45 w latach 2011 i 2010.
Bywa, że jesteśmy świadkami niegrzecznych czy wręcz niezgodnych z prawem zachowań na przystankach autobusowych. Czy pozostaniesz obojętny gdy agresywny pasażer będzie zaczepiał innych? Czy zwrócisz uwagę gdy zauważysz kieszonkowca, który wyciąga z kieszeni płaszcza starszej pani odebraną właśnie rentę? Zapamiętany rysopis czy nawet samo zgłoszenie mogą okazać się bezcenne.
Warto pamiętać
- w autobusach czy tramwajach trzymaj torebkę lub saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie,
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je,
- kluczy do mieszkania nie noś z dokumentami, w których jest adres,
- nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek czy bocznych toreb,
- nie odstawiaj torby na podłogę, złodziejowi wystarczy nawet parę sekund,
- zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie,
Jeżeli zauważysz moment kradzieży:
- krzycz głośno „złodziej !!!”,
- powiadom jak najszybciej Policję,
- staraj się zwrócić uwagę, jak największej liczbie osób na to co się dzieje. Koniecznie powiadom kierowcę.
- zapamiętany rysopis czy nawet samo zgłoszenie mogą okazać się pomocne.
Źródło: KWP