Handel wymienny wraca do łask

Idea bezgotówkowej wymiany przedmiotów cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Za pośrednictwem serwisów internetowych nowego właściciela znajdują już nie tylko ubrania, drobny sprzęt RTV, lecz również samochody i nieruchomości, wynika z danych serwisu Tablica.pl. Czy to nowy trend czy narodziny świadomego konsumenta?

Moda na bezgotówkową wymianę przedmiotów przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, które po kryzysie ekonomicznym zostały zmuszone do stworzenia nowego modelu konsumenta – bardziej świadomego i oszczędnego. W ten sposób idea tzw. collaborative consumption zyskuje poważanie wśród zwolenników ekologicznego stylu życia oraz osób, które sprzeciwiają się bezmyślnemu konsumpcjonizmowi. Konsumenci zaczynają dostrzegać coraz więcej zalet wymiany przedmiotów czy upcyklingu. Tu ekonomia idzie w parze z niwelowaniem negatywnych skutków, jakie na środowisko naturalne wywiera produkcja kolejnych dóbr materialnych – wyjaśnia Ewa Połujan z fundacji LOHAS, zajmującej się promocją zdrowego stylu życia oraz zasad zrównoważonego rozwoju.

Wydawałoby się, że najczęściej dawane są w zamian stosunkowo niedrogie przedmioty, których wcześniejsze używanie przez inną osobę, nie zniechęca do ponownego wykorzystania, tj. książki czy gry komputerowe. Statystyki pokazują jednak zupełnie coś innego.  Najchętniej wymieniane są nieruchomości – tylko podczas grudnia pojawiło się niemal 3 500 ogłoszeń dotyczących zamiany mieszkania na dom jednorodzinny i na odwrót: posesji z ogródkiem za lokum znajdujące się blisko centrum. Następne w kolejce są telefony komórkowe i samochody, przekraczające 1500 ogłoszeń. Z kolei wśród pań, dużą popularnością cieszy się wymiana ubrań - zarówno tych dla siebie, jak i swoich dzieci – mówi Przemysław Klemczak z serwisu Tablica.pl.

Zakup kolejnego telefonu, odtwarzacza mp3 i innych gadżetów jest często związany z pojawieniem się nowego modelu na rynku, a nie ze zniszczeniem się poprzedniego sprzętu. Zgodnie z zasadą współkonsumpcji, aby nabyć inny przedmiot, wystarczy zaproponować coś w zamian – niekoniecznie przedmiot tego samego typu. Na przykład w serwisie Tablica.pl można znaleźć propozycję wymiany m.in. telefonu na konsolę PS3, monitora na laptopa czy telewizora na twardy dysk. Na nowego właściciela czekają również trzy kamery szpiegowskie (w zamian za Smartfona), mikser (oddany za frytkownicę) albo suknia ślubna do wymiany za „fajny telefon”.

Na nowych właścicieli czekają również samochody, które w zależności od upodobań można wymienić na mniejsze lub większe, bardziej ekonomiczne czy te, które spalają więcej benzyny. Za samochód wymieni się również właściciel quada czy posiadacz automatu do produkcji amerykańskich lodów. Przeważnie w ogłoszeniach znajdują się konkretne modele, marki przedmiotu, na który chętnie dana osoba się wymieni. Są i tacy, którzy chcą się pozbyć pewnych rzeczy i dlatego czekają na propozycje od internautów, co mogli by dać w zamian. Wymieniając jakiś przedmiot musimy też liczyć się z ewentualną dopłatą.

Niektórzy traktują wymianę jako sposób na uporządkowanie swojej przestrzeni. Najczęściej taką strategię stosują osoby prezentujące w serwisach ogłoszeń lokalnych swoją odzież albo ubranka i dodatki dla dzieci. Zamiast pieniędzy oczekują w zamian przedmiotów codziennego użytku, takich jak paczka kawy, pieluchy albo kosmetyki.
5 komentarzy

Zofia

We Francji handel wymienny istnieje juz dawno. W niektorych miejscowosciach mieszkancy wymyslili sobie umowne banknoty za uslugi, sprzedaz ... Ratuje to wiele biednych ludzi. Banki sa zbyt drogie i niebezpieczne dla skromnych kredytobiorcow.

1 1
ID:37597

negocjator

zaraz w tym chorym kraju skarbówka się doczepi i każe naliczyć podatek od wzbogacenia albo bóg wie czego !

1 1
ID:37601

antekbosy

Francja została uznana za najbardziej niegościnny kraj na świecie. Francuskie prezerwatywy mają mały rozmiar, dobry jedynie dla Francuzów.

1 1
ID:37630

Zibi.

@ negocjator, masz rację ale sadząc po naszym dzielnym aparacie ścigania to najpierw będą aresztować a dzieci handlujace będą oddawać do domów opieki a póxniej człowiek będzie sie w sądzie bujał przez 8 lat za wymianę skarpet na podkolanówki i nieodprowadzenie podatku od nieewidencjonowanych przychodów z innych źródeł.

1 1
ID:37663

heniek ze składu desek

w polsce handel wymienny co wy sa tacy co za stary telefon komurkowy by chcieli nowe bmw jak mozna chandlowac

1 1
ID:62158


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA