Cenne wspomnienia w zbiorach muzeum

W ubiegłym roku Dział Historyczny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wzbogacił swoje zbiory o 154 zabytki pozyskane w drodze zakupów i darów. Szczególnie cieszy fakt, iż coraz częściej do licznego grona darczyńców muzeum z terenu Włocławka i okolic dołączają także osoby z innych rejonów Polski oraz z zagranicy.

W ubiegłym roku Dział Historyczny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wzbogacił swoje zbiory o 154 zabytki pozyskane w drodze zakupów i darów. Szczególnie cieszy fakt, iż coraz częściej do licznego grona darczyńców muzeum z terenu Włocławka i okolic dołączają także osoby z innych rejonów Polski oraz z zagranicy. Wśród ostatnich nabytków znalazł się podarowany przez Teresę Dobrowolską ze Starachowic notes z zapiskami jej ojca, mieszkańca Włocławka Antoniego Karasiewicza, powstałymi pomiędzy 1914 a 1917 rokiem.

Antoni Karasiewicz urodził się we Włocławku 12 maja 1898 roku i tutaj też spędził lata dzieciństwa oraz wczesnej młodości. Wraz z bratem Czesławem brał udział w walkach o niepodległość Polski w latach 1918-1921 (brat poległ w 1920 roku pod Lwowem). Antoni walczył w 4. a następnie 8. pułku artylerii ciężkiej, między innymi pod Przemyślem, Lwowem, na froncie wołyńskim oraz nad Berezyną. Był odznaczony Krzyżem Walecznych (1922), odznaką honorową Orlęta (1919) i odznaką pamiątkową Gwiazda Przemyśla (1920). Zmarł w 1956 roku.

Notes zawiera szereg cennych informacji na temat wydarzeń, które miały miejsce we Włocławku w latach I wojny światowej. Szczególnie interesujący wydaje się fragment zatytułowany „Włocławek w czasie wielkiej wojny europejskiej w 1914-1915-1916-1917”.

W tekście tym, na 19 stronach rękopisu, autor – używając niezwykle barwnego i plastycznego języka – przedstawił atmosferę panującą wśród mieszkańców miasta w dniach 10-13 listopada 1914, czyli w trakcie toczącej się opodal wielkiej bitwy z udziałem Niemców i Rosjan. Przypomnijmy, że w wyniku zwycięstwa wojsk niemieckich Rosjanie bezpowrotnie utracili Włocławek, a także, na skutek późniejszych działań wojennych, centralne rejony Królestwa Polskiego. Miasto znalazło się pod okupacją niemiecką, która trwała aż do 12 listopada 1918.

Wartość informacji przekazanych w zapiskach Antoniego Karasiewicza, naocznego świadka tych dramatycznych wydarzeń, jest tym większa, że dotyczy jeszcze słabo rozpoznanych dziejów Włocławka. Osoby będące w posiadaniu podobnych świadectw naszej historii proszone są o kontakt z Tomaszem Wąsikiem, kierownikiem Muzeum Historii Włocławka, (Włocławek, ul. Szpichlerna 19, tel. 54 2326743).
Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA