Biskup Wiesław Mering oskarża KRRiT

Biskup włocławski Wiesław Mering skomentował wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę fundacji Lux Veritatis na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zaskarżyła ona decyzję nieprzyznania TV Trwam koncesji na naziemne nadawanie na multipleksie cyfrowym.

Tym różni się państwo demokratyczne od innych, że obywateli traktuje na równi wobec prawa, a zabieganie o dobro wspólne, działanie na rzecz pokoju społecznego – to podstawowe obowiązki sprawujących władzę. Czy jest tak w Polsce – naszej Matce, Ojczyźnie, o której Jan Paweł II mówił ze czcią i przejęciem?

W świetle piątkowego (25 maja br.) sądowego wyroku w sprawie TV TRWAM – wątpię. To nie był wyrok sprawiedliwy, sprzyjający pokojowi społecznemu.

Dlatego oskarżam część elit politycznych naszego kraju o niesprawiedliwe traktowanie katolickich środków przekazu, o cyniczny upór i wielomiesięczną głuchotę, o manipulowanie prawem na posiedzeniach KRRiT oraz w Sejmowej Komisji Kultury, która wielokrotnie głosami rządzącej większości ukazywała pogardę dla zdania opozycji i nawet nie udawał, że chce jej wysłuchać.

Oskarżam KRRiT, zwłaszcza jej przewodniczącego i rzecznika o bezsensowny upór i nieliczenie się z milionami głosów poparcia dla TV TRWAM!
Polityka medialna musi służyć obywatelom. Na bardzo krótką metę siła może być wprawdzie skuteczniejsza od argumentów, ale takie myślenie i działanie jest krótkowzroczne. Na dodatek przynosi szkodę krajowi, utrwalając podziały i przekonując o możliwości naginania prawa.

Mamy prawo, a nawet obowiązek walczyć o miejsce TV TRWAM na multipleksie! Mamy prawo dzięki katolickiej telewizji pogłębiać wiarę, życie modlitwy, informacje o Kościele, Polsce, jej kulturze, o narodzie. Nie wolno ze względów ideologicznych utrudniać jej rozwoju. Tak jak każde środowisko mamy prawo domagać się ochrony, wsparcia i pomocy ze strony sprawujących władzę. Oskarżam władze naszego kraju o świadome lekceważenie tych zobowiązań.

W Ojczyźnie dzieje się źle: ustawa refundacyjna, pamiętne ACTA, próba podniesienia wieku emerytalnego odbierana powszechnie jako 'skok na kasę', upokarzanie Kościoła, narzucanie Polsce wydumanej przez 'europejskich' urzędników nowej moralności i prawa; finansowy kryzys wywołany pazernością i chciwością… Wszystko to rodzi obawy i lęk Polaków. Nie widać wielu ludzi, którzy chcieliby służyć krajowi, bezinteresownie i wielkodusznie. Nasz kraj potrzebuje pokoju i modlitwy. Dlatego do intensywnej modlitwy w intencji Ojczyzny wszystkich zachęcam".

Wiesław Mering, Biskup Włocławski


27 komentarzy

Zibi.

Panie Biskupie zaleca się paść owieczki a nie politykować. Jaki był nabór nowych studentów do seminarium? Ilu nowych wiernych pojawiło sie w KK a ilu odeszło? Ilu ludzi nie otworzyło drzwi podczas ostatniej kolędy? Ile zebrano kasy w porównaniu z wcześniejszymi latami? Ile KK w regionie dostał kasy z publicznych pieniędzy?

1 1
ID:40891

luk

z tą całą TV Trwam najciekawsze jest to, że najlepsi dziennikarze od lat opowiadali nam o gigantycznych bogactwach wyłudzonych od biednych emerytów. Tymczasem KRRiT nie przyznała jej miejsca na multipleksie ponieważ TV Trwam jest ...biedna. O co chodzi?

1 1
ID:40895

sportowiec

A ksiądz Jankowski w grobie się przewraca.

1 1
ID:40896

kolo

panie Biskupie nie katolicka tylko prywatna rozgłośnia i nie pogłębia wiarę tylko politykuje.Napisał pan że"finansowy kryzys wywołany pazernością i chciwością że wszystko to rodzi obawy lęku Polaków" tak ale przed chciwością polskiego kleru

1 1
ID:40897

killing joke

Nie toleruję nietolerancji i nienawiści kościoła rzymsko-katolickiego!!! Sami sobie przywileje by nadawali, a innych mieszali z błotem. Na szczęście Europa już się ogarnia z tej zarazy, Może ten trend napłynie do Polski

1 1
ID:40898

Darkbreaker

Niestety, by istnieć na multipleksie trzeba posiadać solidne i udokumentowane zabezpieczenie finansowe a toruńskiego komtura nie było stać nawet na zapłacenie zasądzonej grzywny 4tys. za nielegalne zbiórki pieniedzy, choć przyznam że chętnie bym obejrzał program Rydza pt. "Jak Ratowałem Stocznię"...
Bp Lucjan Mering niech się lepiej zajmie duszpaserstwem a nie multipleksami, krytyką ks Bonieckiego, klubami motocyklowymi i wyłudzaniem pieniedzy z kasy miasta.

1 1
ID:40899

Dziadek

ARTYKUŁ XI.
Wybór arcybiskupów i biskupów należy do Stolicy Apostolskiej. Jego Świątobliwość zgadza się zwracać do Prezydenta Rzeczypospolitej przed mianowaniem Arcybiskupów i Biskupów diecezjalnych, koadiutorów "cum iure succesionis"[1] oraz Biskupa polowego, aby upewnić się, że Prezydent nie ma do podniesienia przeciw temu wyborowi względów natury politycznej.

ARTYKUŁ XII.
Ordynariusze powyżsi, przed objęciem swych czynności, złożą na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej przysięgę wierności według formuły następującej: "Przed Bogiem i na Święte Ewangelje przysięgam i obiecuję, jak przystoi Biskupowi, wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Przysięgam i obiecuję, iż z zupełną lojalnością szanować będę Rząd, ustanowiony Konstytucja, i że sprawię, aby go szanowało moje duchowieństwo. Przysięgam i obiecuję poza tem, że nie będę uczestniczył w żadnym porozumieniu, ani nie będę obecny przy żadnych naradach, któreby mogły przynieść szkodę Państwu Polskiemu lub porządkowi publicznemu. Nie pozwolę memu duchowieństwu uczestniczyć w takich poczynaniach. Dbając o dobro i interes Państwa, będę się starał o uchylenie od niego wszelkich niebezpieczeństw, o których wiedziałbym, że mu grożą.

1 1
ID:40903

Mk

Nie będzie już kontynuacji "The Voice of Poland", powodem stały się zbyt niskie dochody z reklam emitowanych podczas programu. Biskup powinien być ukontentowany tą wiadomością i zając się spełnianiem swojej roli do której został powołany , tak myślę.

1 1
ID:40904

Filo

@luk: sama fundacja może i kasy nie ma, ale Rydzyk na biedę nie narzeka - Maybach, kilka fundacji, gazetę Nasz Dziennik, do tego buduje aquapark i spa. Za co? za miesięczne wpłaty do których nawołuje na antenie swojego radia i państwową kasę.

1 1
ID:40906

666

a czy sprawiedliwe są wyroki księży bzyk..... małych chłopców arcy pał. masz racje źle się dzieje

1 1
ID:40911

koniec bliski

Drogi Panie Mering, dopóki nie zrobimy w Polsce porządku z waszym rozpasaniem, bezkarnością i politykierstwem to będziemy w ogonie Europy. Dzięki Bogu Wasz czas się kończy i nic tego nie zmieni. Nawet w Waszym państwie Watykanie już skaczą sobie do gardeł, aż miło patrzeć.

1 1
ID:40912

kick

Oczywiście , że TV Trwam ma prawo do Multipleksu, ale po spełnieniu wymagań określonych prawem, o czym Biskup Mering nie raczył wspomniec. A najlepiej by było by milczał .Najpierw niech rozliczy się z własną przeszłością. Niech go Sąd oczyści z podejrzeń o współpracę z SB a dopiero potem zabiera głos.

1 1
ID:40914

noob

sie czepiacie rydzyka, a solorz? a walter? a reszta? to ze ma kiecke nie znaczy ze jest inny, to taki sam biznesmen jak tamci, tyle ze w innym gajerze :)

powtarzam - wg mnie powinno być miejsce dla trwam na multipleksie, skoro mamy demokrację, to wszyscy powinni być równi. Jesteście dziwni, mainstreamowe media robią wam wodę z mózgu, a wy powtarzacie za nimi jak ślepe barany.

Jak na razie to tvny polsaty itvp urabiają tak polaków, że mamy w kraju coraz większą tragedię (długi, bezrobocie, wyprzedawanie mjaątku narodowego, rozpasanie władzy itp itd) a media milczą. Te wasze k...a mać niby media milczą i mówią że jest dobrze. Ja nie chce takich mediów, ja chcę prawdy a nie lizania d..y tej żałosnej władzy. Trwam jako jedyna potrafi krytykować beznadziejnie głupie posunięcia rządu.

1 1
ID:40916

bam

Nie rozumiem czemu odmawiacie katolikom posiadania własnych mediów, nikt wam nie każe tego oglądać, od tego jest pilot. Jest dosyć innych kanałów do oglądania (jeżeli w ogóle oglądam, mam obrzydzenie do tego orwellowskiego środka manipulacji, do tego g...a).

Rządzących boli po prostu że nie mają żadnego wpływu na ten kanał (dlatego ten jazgot i te zakazy) tak jak mają na całą resztę "polskich" stacji. Nie mieści im się w głowie, że ktoś może mieć inne poglądy niż oni, niż te lansowane w jedynych słusznych mediach, które są pod kontrolą rządu (przecież płacą grube miliony za pozytywny wizerunek w tych mediach).

Nie oglądam, nie podoba mi się Trwam, więc przełączam. Tak samo jak przełączam edusat, czy mango. Nie można odmawiać ludziom w wolnym (niby) kraju prawa do decydowania o tym, na co chcą patrzeć. Skoro TV Trwam ma swoich odbiorców (a ma ich sporo) niech sobie nadaje, co mnie to obchodzi. Ja odpalam konsolę i mam to w pompie.

Skoro wg was lepsze są media opanowane przez rząd (i lansujące w kółko te żałosne bzdury o sukcesach rządu) to spoko, nie mam pytań. Karmcie się tym dalej. A może tak wyłączyć tv i wyjść na zewnątrz? Do ludzi? Rozejrzeć się wokół, otworzyć oczy i samemu poznać sytuację? Ja jakoś nie widzę tego dobrobytu z tvn i polsatu. Widzę coraz większą biedę i bezrobocie.

Co do mediów - wiadomo, że lepiej lizać tyłek włądzy i czerpać profity niż pisać prawdę (vide włocławskie pseudomedia). Tyle że to już nie są media ani dziennikarze, tylko wg. profesorów uniwersyteckich są to "DZIENNIKARSKIE DZ...I" (dla zawistnych - miałem na wykładach)

A Rydzyk? Cóż jak ktoś wyżej napisał - niczym nie różni się od Walterów i Solorzów, ot biznesmen. Że wyciąga od staruszek? Same dają, przynajmniej mnie nie okrada, jak tamci, którzy biorą gruby hajs od kraju za wizerunek w jedynych słusznych wg. lemingów mediach.

1 1
ID:40917

Oczytany

Panie Mering! Panu pomylił się kapitalizm z socjalizmem!! Czy nie modlił się pan o kapitalizm? W socjalizmie dostał by Rydzyk te TV za darmo !! A w kapitalizmie, trzeba za nią zapłacić !!.
Do " bam " możesz dopłacić Rydzykowi to tej TV !!

1 1
ID:40919

bam

pudło, nie oglądam, nie intersuje mnie to, jakbym był ich widzem, to może i bym coś dał, nie oglądam żadnej telewizji, żadnej stacji (no może discovery, nat geo itp) nie interesuje mnie lizodupna papka serwowana nam przez dziennikarkie dz...i.

interesuje mnie natomiast temat równości polskich obywateli i dostęp do różnych mediów dla różnych grup społecznych. W Polsce demokracja i tzw. wolność jest wręcz fascynująca...zupełnie jak w republikach bananowych.

1 1
ID:40922

Darkbreaker

PODZIWIAM. Trzeba mieć niezły tupet i kompletny brak wstydu, by mając w życiorysie współpracę z SB ciągle wszystkich pouczać i uczyć moralności.

1 1
ID:40923

donperchino

@bam: Ale i tak 1,04% Twojego podatku wędruje na Kościół

1 1
ID:40924

Dziadek


Co oznacza słowo kościół ?

Kościół, od czes. kostel, "kościół", z łac. castellum, "miejsce warowne", "zamek", a także (w akwedukcie) "kolektor rozprowadzający wodę". Właściwym terminem w chrześcijańskiej łacinie jest ecclesia, od gr. ???????? (ekklesia), "zgromadzenie".

§ kościół ? w chrześcijaństwie budynek przeznaczony dla celów kultu

§ Kościół ? religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa

§ Kościół ? w teologii chrześcijańskiej: wspólnota wiernych założona przez Jezusa Chrystusa.

Nazwa ksiądz wywodzi się z języka słowiańskiego od słowa kniaź czyli wódz, naczelnik, którym to przez szacunek nazywano osoby ze stanuduchownego a więc ni mniej ni więcej tylko :

wywodzi się z łacińskiego określenia minister Verbi Divini (skrót V. D. M.), tzn. sługa Słowa Bożego

Reasumując kościół oznacza wspólnoty wiernych którymi kierująsłudzy Słowa Bożego.
Mam bardzo duże wątpliwości czy na Słowach Bożych można opierać treści upolitycznionych wypowiedzi wygłaszanych w Kościołach przeznaczonych dla celów uprawiania kultu religijnego, zadumy i oderwania się od codzienności

1 1
ID:40925

sąd

towarzyszu LUCJAN zamknijcie sie

1 1
ID:40926

LALA20

Byłoby dużą roztropnością z pańskiej strony, Panie Mering, gdyby Pan zapoznał się
z treścią listu, jaki w swoim czasie wystosował do Pana Pacelliego[ Pius X// ]
ówczesny prezydent U.S.A., Harry Truman.

Może lektura tego listu, nie pozwoliłaby Panu, być takim hardym.

Nie jest Pan dla mnie żadnym autorytetem.

1 1
ID:40928

rada

Człowieku, chcesz politykować to zrzuć kieckę i wystartuj w wyborach, choć wątpie czy ktokolwiek by na ciebie oddał glos. No może tylko kilku sompromitowanych...

1 1
ID:40931

Tomek.L

Bam, Noob - przecież nikt nie odmawia x.Tadeuszowi prawa do udziału w ściśle biznesowym przedsięwzięciu jakim jest nadawanie swego programu z multipleksu. Spełnia postawione warunki i nadaje. To czy oglądam jego program zależy tylko ode mnie. Jeżeli jednak zrobimy raz wyjątek i dostanie (po raz kolejny - RM ) koncesję za free, za chwilę zgłoszą się kolejni nadawcy z żądaniem sponsoringu. Kto wtedy zapłaci - zapłacimy wszyscy a na to już się nie zgadzam.

1 1
ID:40933

aire

@donperchino: rzeczywiście, lepiej zatrudnić więcej krewnych w urzędach. Każdy obywatel płaci na biurwy 1000zł. Ale będzie ich coraz więcej, więc trzeba zbierać pieniądze na 13nastki i marmury...

1 1
ID:40941

george best

Siedź na pupie biskupie i trzymam kciuki aby takich jak Ty opodatkowali 23% vat-em.Odstawic tych czarnych od koryta i polityki.Nigdzie w europie nie ma narzucania i oglądania katolickiego s..u i fantastyki o bogu,jezusie i innych tam dyrdymałach

1 1
ID:41050

małgorzata...

Panowie biskupi. To wasze postępowanie, ogromna pazerność, zakłamanie, fałsz i obłuda, wasza arogancja i pogarda dla normalnych, którzy nie pozwalają sobie na pranie mózgów, doprowadziło do takiego a nie innego zachowania Polaków. Staliście się po tych wszystkich aferach pedofilskich, aferach gruntowych i innych złodziejstwach i wyłudzeniach z budżetu państwa ogromnych pieniędzy dosłownie za nic, znienawidzoną kastą cwanych pajaców, żerujących na naiwności ludzi niekumatych, biednych, często nieszczęśliwych. Poprzez swoich desantowców w naszym parlamencie, staracie się manipulować polskim rządem i ogłupionymi albo cwanymi parlamentarzystami. To biskupi chcą Polski na pełnym biegu wstecznym, bo to zapewnia im niewyczerpane źródło dochodu. To kler neguje naukę i zdobycze współczesnej cywilizacji, hamuje rozwój intelektualny naszej młodzieży i to on narzuca Polakom odpowiedni poddańczy i bezkrytyczny model zachowania. Arogancja i zdziczenie tych administratorów Watykanu w Polsce dziś sięga apogeum. Sprawa odpisu podatkowego od wszystkich, sprawa pochówku, rabowanie majątku narodowego poprzez swoich desantowców we wszystkich strukturach władzy państwowej, utrzymywanie armii kapelanów sowicie opłacanych z budżetu państwa, opłacanie uczelni wyznaniowych, wyłudzanie pieniędzy za sianie jedynej słusznej religii w szkołach, szantaż z udzieleniem ślubu, rozwodem, wystąpieniem z kościoła, horrendalnie wysokie opłaty za posługi kapłańskie i inne finansowe machlojki. Poza tym panowie biskupi, wasza drwina, arogancja cynizm i hipokryzja w stosunku do wiernych, szukających u was pomocy w rozwiązywaniu ważnych spraw w ich parafiach. To już jest totalna patologia narzuconej religii w Polsce w dodatku finansowana z pieniędzy wszystkich podatników. Niech przebogaty Watykan utrzymuje swój kler w naszym kraju a oni niech płacą podatki za swoją korporacyjną działalność, tak jak inne podmioty gospodarcze. Za te ogromne pieniądze można by dotować współczesny program nauki, wykształcenia i wychowania nadziei Polski, naszej młodzieży, na normalnych, mądrych i zaradnych obywateli. Możemy tylko dziękować za spokojne, wyważone, merytoryczne wypowiedzi normalnych polityków z rządu, którzy przeciwstawiają się jakimś debilnym żądaniom biskupów oraz grupie nawiedzonych oszołomów podżeganych przez media katolickie. Polska nie jest jeszcze prywatnym folwarkiem kleru, Rydzyka, Dziwisza, Głódzia, innych ciasno myślących biskupów oraz Pis z ich żałosnym, prymitywnym guru. Nigdzie na świecie nie ma tak, aby świeckie państwo utrzymywało jakąś grupę wyznaniową z pieniędzy wszystkich podatników. Tylko w Polsce toleruje się tą patologię. Grupy trzymające władzę muszą przestrzegać wreszcie naszej Konstytucji. Wszelkie odstępstwa powinny być natychmiast piętnowane przez społeczeństwo. Właśnie że ważne jest jaka ma być Polska a nie tylko uległa klerowi, katolicka, głupia i biedna jak chcą tego panowie biskupi i skrajna prawica będąca na ich postronku.

1 1
ID:41060


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA