Burmistrzowie o strategii województwa

Przygotowywana w toku szerokich konsultacji społecznych i prac zespołów eksperckich nowa strategia rozwoju województwa – podstawowy dokument określający kierunki rozwoju regionu, a w konsekwencji także obszary unijnego wsparcia w latach 2014-2020 – była głównym tematem posiedzenia Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prace nad dokumentem, które rozpoczęły się konferencją programową w kwietniu tego roku, odbywają się w ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami wszystkich szczebli oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. Do współuczestnictwa zostali też zaproszeni wszyscy mieszkańcy województwa. W tym celu uruchomiono specjalny adres poczty elektronicznej – [email protected] – na który wszyscy zainteresowani mogą przesłać istotne z punktu widzenia nowo powstającej strategii uwagi związane z ważnymi dla lokalnych środowisk kwestiami. W gminach i powiatach działają też „skrzynki na pomysły” – pleksiglasowe pojemniki do których każdy z mieszkańców danego rejonu może wrzucić kartkę z własną propozycją do dokumentu.

- Jestem przekonany, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi dokonujących się uzgodnień. Strategia będzie punktem wyjścia do stworzenia już wkrótce regionalnego programu operacyjnego 2014-2020. Uzgadniamy więc de facto to, na co w nieodległej przyszłości skierujemy przyszłe wsparcie z Unii Europejskiej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Odbyło się trzydzieści spotkań konsultacyjnych, przede wszystkim ze środowiskami samorządowymi i gospodarczymi. Koordynacją lokalnych dezyderatów do strategii zajmują się zaproszeni do współpracy przez marszałka województwa starostowie powiatów i prezydenci dużych miast. Powiatowe spotkania konsultacyjne odbyły się też (w lipcu i sierpniu) w Grudziądzu, Solcu Kujawskim i Lipnie.

W Urzędzie Marszałkowskim powołano dziesięć eksperckich zespołów tematycznych, do których zaprosiliśmy też naukowców, doświadczonych samorządowców, reprezentantów sfery biznesowej i organizacji pozarządowych. Ich zadaniem jest wypracowanie kierunkowych propozycji w dziedzinie edukacji, zdrowia, rozwoju społecznego, rozwoju gospodarczego i innowacyjności, marketingu regionalnego, dostępności wewnętrznej i zewnętrznej, dostosowania przestrzeni województwa do potrzeb starzejącego się społeczeństwa, rozwoju obszarów wiejskich, rozwoju miast oraz bezpieczeństwa publicznego i sytuacji kryzysowych.

Przedmiotem uzgodnień są też kierunki współpracy międzyregionalnej. W sierpniu przedstawiciele marszałkowskiej administracji regionu odbyli pierwsze spotkanie na ten temat z urzędnikami samorządu województwa pomorskiego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA