W trosce o bezpieczeństwo

Dzisiaj w Nieszawie spotkają się samorządowcy i politycy, aby sprzeciwić się ustaleniom resortu środowiska o wstrzymaniu do 2013 roku budowy nieszawskiego stopnia wodnego.

22 maja 2006 r. w Nieszawie odbyło się inauguracyjne spotkanie Parlamentarnej Grupy Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Obecni posłowie przyjęli wspólne stanowisko w sprawie listy działań, najważniejszych dla harmonijnego rozwoju naszego województwa. Wśród nich znalazła się także budowa nieszawskiego stopnia wodnego. Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

- Przyjechaliśmy do Nieszawy uzgodnić listę ważnych spraw, co do których warto, aby się porozumieli parlamentarzyści niezależnie od tego do jakiej opcji politycznej się zaliczają - podkreślił poseł Sławomir Jeneralski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dodał także: - Chodzi o to, żeby pomagać tym sprawom w parlamencie poprzez umieszczenie ich w projekcie budżetu a potem obronę tych zapisów w trakcie głosowań sejmowych. Sławomir Jeneralski zaznaczył także, iż nie przez przypadek Nieszawa stała się miejscem inaugurującym spotkanie Parlamentarnej Grupy Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

– Nieszawa jest miastem symbolem inwestycji, na którą długo się czeka i zabiega się o nią w mozole. Budowa nieszawskiego stopnia wodnego zasługuje na zdecydowane poparcie, po pierwsze dla ożywienia regionu a po wtóre ratowania zagrożonej zapory we Włocławku. Na koniec poseł obiecał: - Choćby żabami padało będziemy wydrapywać wszyscy decyzje w tej sprawie z biurek ministerialnych i urzędniczych.

Tadeusz Wycichowski z biura senatora Andrzeja Persona, poprzez swojego ojca związany z Nieszawą, uznał, iż w sprawie budowy stopnia wodnego w Nieszawie wszystko jest na najlepszej drodze: - Jestem pełen optymizmu i nadziei, iż ten temat na tyle już w opinii nie tylko parlamentarzystów, ale i rządu nabrał takiego znaczenia, iż decyzje już są na końcu pozytywnego biegu tej sprawy.

Domicela Kopaczewska z Platformy Obywatelskiej podsumowując spotkanie podkreśliła: - Było ono ważne z dwóch powodów, po pierwsze, iż rzeczywiście zaczynamy wspólnie niezależnie od opcji politycznych myśleć o najważniejszych problemach całego regionu, nie tylko swoich miast, z których pochodzimy, po wtóre, iż Włocławek stał się integralną częścią zadań istotnych dla naszego województwa.

Marszałek Waldemar Achramowicz opuszczał Nieszawę z nadzieją, iż spotkania parlamentarzystów będą pomocne dla wszystkich samorządowców w podejmowaniu nie tylko decyzji i w wyborze określonych kierunków rozwoju regionu, ale także w tworzeniu określonego nacisku na ministerstwa, czy też ministrów i samego rządu, dla forsowania inicjatyw istotnych dla rozwoju ziemi kujawsko – pomorskiej.

Paweł Olszewski poseł PO zauważył: - Nieszawskie spotkanie było historycznym, ponieważ pierwszy raz de facto, jako parlamentarzyści z całego województwa spotkaliśmy się ponad podziałami po to, żeby wspólnie działać na rzecz rozwoju regionu. Najwyższa pora, aby zakopać topory wojenne.

Tomasz Lenz poseł PO zaznaczył, iż wizytę w Nieszawie uważa za bardzo owocną, między innymi dlatego, iż na to spotkanie przyjechała większość parlamentarzystów. - Mówiliśmy, co jest ważne dla regionu, jakie należy podejmować wspólne działania w parlamencie. Pojawiło się kilka kwestii, co do których bez względu na to z jakiej partii jesteśmy, możemy coś robić wspólnie, dotyczy to także budowy stopnia wodnego w Nieszawie. Ponieważ mówiliśmy o tamie, mam nadzieję, iż to spotkanie, które będzie kontynuowane w przyszłości, przyniesie pozytywne efekty w postaci realizowania konkretnych inwestycji.

Jan Wyrowiński poseł PO podkreślił, iż zainaugurowanie spotkania Parlamentarnej Grupy Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Nieszawie jest symbolicznym, jako że Nieszawa jest miastem, które sprzyja refleksjom. Wyraził także nadzieję, iż nieszawskie spotkanie będzie miało swoją kontynuację z pożytkiem dla regionu, jeżeli chodzi o wsparcie tych najważniejszych projektów inwestycyjnych, w tym również tamy w Nieszawie. - Wierzymy, iż razem działając przybliżymy finał tej ważnej dla naszego regionu inwestycji, jak również innych , o których mówiliśmy.

Ewa Kosakowska reprezentująca Urząd Miasta w Toruniu zaznaczyła: - Liczymy na to, iż nasze najważniejsze zadania znajdą swoje miejsce w budżecie centralnym. Nas interesuje najbardziej most.

Bernard Kwiatkowski z Wydziału Inwestycji Strategicznych Urzędu Miasta w Toruniu wyraził zadowolenie: - Jestem podbudowany, iż posłowie chcą włączyć się w popieranie inwestycji strategicznych i w ogóle jako takich inwestycji. Nie ukrywam, dzisiaj się toczy walka o środki, zarówno unijne, jak i budżetu państwa, i poparcie posłów jest bardzo ważne. Stopień wodny w Nieszawie, most w Toruniu, big city Bydgoszcz Toruń, to trzy tematy, które chcielibyśmy, aby były realizowane w pierwszej kolejności.

Starosta aleksandrowski Zbigniew Żbikowski zauważył, iż tama to nie tylko elektrownia, ale i kolejna droga przez Wisłę. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoliłaby na pozostawienie nieszawskiego promu jako atrakcji turystycznej. Starosta wyraził także nadzieję, iż grupa parlamentarna do wsparcia na rzecz pozyskania środków dla województwa, nabierze pełnych form organizacyjnych i w dalszym ciągu będzie pracować. Dodał także, iż ważnym jest również to, iż nie padł żaden głos przeciwko budowie tamy. Zauważył, iż realizacja stopnia wodnego i drogi na jego koronie wiąże się z koniecznością wybudowania dojazdów, czyli z otrzymaniem przez powiat i miasto środków finansowych na rozwój drogownictwa. Przypomniał również, iż tama w Nieszawie jest na drugiej pozycji we wnioskach złożonych do Brukseli.

Andrzej Nawrocki burmistrz Nieszawy gospodarz spotkania, podsumowując je podkreślił, iż było ono ważne. Nigdy się jeszcze nie zdarzyło w historii Nieszawy, aby jednocześnie przebywało tak wielu posłów i to w towarzystwie prezydentów trzech najważniejszych miast oraz marszałka. - Siłą rzeczy - jak zaznaczył - podczas dyskusji przewijała się sprawa budowy tamy, jako jednej z najważniejszych inwestycji. Ponadto, co istotne posłowie usłyszeli z ust administracji samorządowej wszystkich trzech szczebli, co dla samorządów jest najważniejsze, co im przeszkadza. Włodarz Nieszawy ma nadzieję, iż będzie to procentowało w przyszłości w pracach sejmu i senatu oraz inicjatywach posłów naszego regionu.
5 czerwca br. w parlamencie odbędzie się konferencja. Jednym z punktów programu będzie budowa stopnia wodnego w Nieszawie. (ww)

12 grudnia 2006 r. w sali nieszawskiej Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się telewizyjna debata z udziałem społeczeństwa. Przedmiotem spotkania była budowa stopnia wodnego w Nieszawie, tzn. ZA i PRZECIW tej inwestycji. Debatę poprowadziła red. Anna Trzcińska z TVP 3.

W debacie udział wzięli poza nieszawianami, poseł Łukasz Zbonikowski, Izabella Trojanowska - dyrektor biura senatora Andrzeja Persona, prezydent Włocławka Andrzej Pałucki, starosta aleksandrowski Zbigniew Żbikowski, prof. Zygmunt Babiński - dyrektor Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wójt Wagańca Piotr Marciniak, radni Ciechocinka, także mieszkańcy bliższych i dalszych okolic Nieszawy.

Debata pokazała, że nie tylko burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki i radni walczą o bezpieczeństwo miasta, zagrożone przez samotny stopień wodny we Włocławku, ale całe społeczeństwo. Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, m.in. kto powinien sfinansować budowę tamy w Nieszawie. Pytania były kierowane głównie do posła Łukasza Zbonikowskiego. Uczestnicy debaty chcieli przede wszystkim poznać plany i decyzje rządu w sprawie inwestycji, o którą boje toczą się już od 16 lat. Burmistrz Andrzej Nawrocki ma nadzieję, iż po wyemitowaniu programu idea budowy tamy zyska nowych zwolenników. Podczas spotkania nie pojawił się ani jeden głos przeciwny. Prof. Zygmunt Babiński po raz kolejny wyraził nadzieję, iż władze w końcu zrozumieją, że trzeba budować kolejny stopień, ponieważ włocławski zagraża środowisku i społeczeństwu, żyjącemu w miejscu, które może być w najbliższym czasie zalane.

(ww)
1 komentarz

taki jeden

Co tu dużo pisać... ten artykuł już zajmie więcej kartek niż ustalenia rządu... oni boja się podjąć decyzji bo wybory juz minęły, a teraz gadają by mieć poparcie...ale gdy tylko ekolodzy się odezwą ... to rząd będzie po ich stronie... i po stopniu znów zostaną kilogramy ... projektów.

Smutne ale prawdziwe... drugi stopień powinien już stać w latach 70tych... a wybaczcie ale jest już następny wiek.

Padło też pytanie kto ma tę inwestycję sfinansować?
Budżet na to nie stać, ale prywatnemu inwestorowi nie dadzą zarobić...bo pieniądze z produkcji energii trafią do prywatnej kieszeni :(

Koło się zamyka i pozostanie stopień wodny we Włocławku jako jedyny... wątpię by coś się zmieniło... za dużo tu biurokracji i karierowiczów. Wszyscy tylko przekonują że są za itd. ale nikt jakoś nie ma siły przebicia.

A tak ładnie mogłyby wyglądać bulwary włocławskie...i o ile kasy zaoszczędziłby budżet nie ładując jej w SW Włocławek i wciąż rozpadający się próg podpiętrzający.

1 1
ID:721


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA