Bezpieczeństwo na drogach jesienią

Okres jesienny na drogach wiąże się z problemem ograniczonej widoczności, co jest jednym z najbardziej istotnych czynników mogących mieć wpływ na zaistnienie wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Na potrącenia narażeni są przede wszystkim piesi poruszający się po jezdni lub poboczu, jak również rowerzyści i motorowerzyści. To również niezwykle trudny okres dla każdego kierowcy.

Zmieniająca się pogoda, często z godziny na godzinę, może przysporzyć wielu kłopotów na drodze. Dlatego też, w tym właśnie okresie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno na nasz samochód, jak i na drogę, po której się poruszamy oraz na zachowanie innych uczestników ruchu.   

NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO
• Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie ma żadnych elementów odblaskowych, kierowca dostrzeże ją zdecydowanie z dużym opóźnieniem.
• W nocy widzimy gorzej szczególnie jak towarzyszy temu mgła.
• W ciemnościach pieszy przy dobrej widoczności może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie  się w zasięgu świateł samochodu.
• Podobnie przedstawia się sytuacja rowerzystów, którzy niestety w dalszym ciągu lekceważą elementarne zasady własnego bezpieczeństwa, a także poprzez własną nieodpowiedzialność narażają innych uczestników ruchu na przykrości. Mowa tu oczywiście o braku oświetlenia roweru czy nie stosowaniu kamizelek odblaskowych.
• Bardzo często zarówno pieszych, jak i rowerzystów gubi przeświadczenie, że „skoro ja widzę samochód to i kierowca w nim się znajdujący też mnie widzi”.

ELEMENTY ODBLASKOWE A PRAWO
Ustawa Prawo o ruchu drogowym
Art. 43. 1. Dziecko w wieku 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

• Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez odpowiedniej opieki staje się coraz większym problemem w warunkach dynamicznie zwiększającego się natężenia ruchu. Najmłodsi w pewnych okolicznościach nie zawsze potrafią racjonalnie pokierować swoim postępowaniem.  Mając na względzie ich niedojrzałość, trzeba to traktować jako rzecz naturalną.
• Należy pamiętać, aby widząc na drodze dziecko stosować zasadę ograniczonego zaufania. To my dorośli powinniśmy przewidywać ich zachowania.

JESIENNA JAZDA SAMOCHODEM
• Listopad to dobry czas na zmianę opon na zimowe. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na bieżnik, im bardziej nacinany, tym lepiej. Ważne jest także, aby wybierać miękkie opony, ponieważ zapewniają one lepszą przyczepność. Naciskając na kostkę bieżnika, zwracamy uwagę na sposób odprowadzania wody, a im więcej wody zostanie odprowadzonej, tym lepiej.
• W okresie jesienno-zimowym powinniśmy sprawdzić również stan oświetlenia samochodu oraz wycieraczek, które w ogromnym stopniu wpływają na widoczność kierowcy podczas jazdy.
• Zmienna przyczepność stwarza zagrożenie na drodze, a wpływ na to mają pojawiające się jesienią przymrozki oraz mokre liście. Należy w szczególny sposób obserwować drogę oraz nauczyć się rozpoznawać jej śliskie fragmenty. Nawet gdy wydaje nam się, że jest zupełnie sucho, ale droga miejscami świeci się pod słońce, oznacza to, że może być tam ślisko. W tak trudnych warunkach starajmy się także zwiększyć odległość od poprzedzającego nas pojazdu, aby w razie niebezpieczeństwa mieć czas na reakcję.
• Nie wolno siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu! Nawet drugiego dnia we krwi człowieka może znajdować się alkohol, dlatego jeśli nie jest się pewnym należy odłożyć kluczyki. Nie warto ryzykować, ponieważ nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne zagrożenie nie tyle dla siebie samych, ile dla swoich pasażerów i innych uczestników ruchu.
• Podczas jazdy samochodem z dzieckiem, zwróćmy szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo i zapinajmy je w specjalnym foteliku. Pamiętajmy także o pasażerach siedzących na tylnych siedzeniach i dopilnujmy, aby zapięli pasy bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach szczególnie w trudnym okresie pogodowym. Źródło: KMP Włocławek
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA