370 milionów złotych zainwestowano w zdrowie

Tyle są warte zakończone już lub obecnie prowadzone inwestycje samorządu województwa, dzięki którym najważniejsze specjalistyczne szpitale regionu równają do standardu infrastrukturalnego obowiązującego w podobnych placówkach rozwiniętych krajów Europy.

Realizowany dzięki kredytowi pomocowemu Europejskiego Banku Inwestycyjnego program modernizacyjny rozłożon na lata 2009-2016 dotyczy siedmiu placówek: Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Centrum Onkologii, Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Kujawsko-pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno Zakaźnego w Bydgoszczy.

Nowy czterokondygnacyjny pawilon dla oddziałów dziecięcych i oddziału internistycznego, z lądowiskiem dla śmigłowców, posiada Szpital Wojewódzki we Włocławku. Wartość inwestycji to 17,7 mln złotych. Za kolejny milion złotych placówka otrzymała specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny dla oddziałów kardiologii, urologii, dziecięco-obserwacyjnego i wewnętrznego, ostatnie dostawy odbyły się w styczniu. Teraz pora na modernizację starszej części kompleksu lecznicy. Jest już koncepcja przebudowy, opracowano też projekt budowlany i wykonawczy, a także dokumentację projektową dla pełnoprofilowego bloku operacyjnego na oddziale neurochirurgicznym. Więcej tutaj.

Poważne inwestycje szykują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Od początku tego roku jego struktura obejmuje także dawny toruński szpital obserwacyjno-zakaźny i wojewódzki ośrodek lecznictwa psychiatrycznego, dlatego przygotowywane obecnie koncepcja i projekt wykonawczy rozbudowy kompleksu lecznicy na Bielanach uwzględniają także obiekty z przeznaczeniem na ten rodzaj świadczeń medycznych. Przyszła rozbudowa obejmie nowy budynek dla czterech-pięciu oddziałów łóżkowych, budynek dla bloku obserwacyjno-zakaźnego i obiekty z przeznaczeniem dla segmentu psychiatrycznego. Placówka zostanie też wyposażona w lądowisko dla helikopterów medycznych, centralny blok operacyjny i centralną sterylizatornię. 

Lecznica uzupełniła w ubiegłym roku sprzęt i aparaturę za ponad 4 miliony złotych, zakupiła wyposażenie dla Banku Mleka Kobiecego (uruchomienie w maju) i  wymieniła system informatyczny w kompleksie szpitala dziecięcego przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Także w zespole szpitala dziecięcego wkrótce zakończenie rozpoczętej kilka miesięcy temu modernizacji jednego z pawilonów na potrzeby poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz poradni diabetologicznej, kardiologicznej i patologii noworodka, pracowni diagnostycznych, a także pracowni testów alergologicznych i badań słuchu.
 
Trwa też kompleksowa modernizacja najstarszej polskiej lecznicy psychiatrycznej, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Możemy się już pochwalić między innymi zakończeniem przebudowy budynku nr 4 z przeznaczeniem na oddział przyjęć oraz prac modernizacyjnych w pawilonie nr 9. Placówka posiada też nową karetkę transportową oraz nowe przyłącze wodociągowe. Plany na ten rok to zakończenie przebudowy i rozbudowy pawilonów nr 16, nr 15 i nr 13/14.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy otrzymał wysokiej klasy sprzęt i specjalistyczną aparaturę medyczną dla oddziału laryngologii i laryngologicznej sali operacyjnej oraz oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii i noworodkowego, a także dziennego ośrodka rehabilitacyjnego. Wyposażenie to pozwala na optymalną jakość leczenia i diagnostyki we wszystkich segmentach. Sprawi, że szpital osiągnie najwyższy krajowy poziom w dziedzinie operacji usznych oraz wszczepiania implantów słuchowych i znajdzie się w elitarnej grupie placówek wykonujących tego rodzaju zabiegi u dzieci.

Innym spektakularnym projektem jest budowa kompleksu  rehabilitacyjno-sportowego bydgoskiego Centrum Onkologii. Zaprojektowany z rozmachem Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu  (PARiS), pierwszy taki kompleks w naszym województwie, służyć będzie rekonwalescentom i osobom niepełnosprawnym, w tym niepełnosprawnym sportowcom, a niektóre jego części, przede wszystkim hala sportowa i 25-metrowy basen pływacki, wszystkim mieszkańcom regionu. Roboty budowlane już zakończono. W części obiektów funkcjonuje już zakład rehabilitacyjny.
1 komentarz

????

A oddział dziecięcy we Włoclawku - z lotniskiem ...?

1 1
ID:49806


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA