Co trzeba, a co warto mieć w aucie?

Wakacyjne wyprawy samochodowe do różnych zakątków Polski i świata trwają w najlepsze. Niezależnie jednak od tego, jaki jest cel naszej podróży, przypomnijmy sobie, co stanowi obowiązkowe wyposażenie auta, a co warto w nim mieć.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak gaśnicy może skutkować mandatem
w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Funkcjonariusz policji może wystawić również mandat, jeśli gaśnica nie znajduje się w miejscu, w którym ma się do niej łatwy dostęp, nie powinno się więc trzymać jej w bagażniku. Co ciekawe, nie otrzymamy mandatu, jeśli wygasła już jej przydatność do użycia. Gaśnice powinny być jednak poddawane przeglądowi przynajmniej raz do roku. Zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram. Brak gaśnicy może  przyczynić się również do negatywnego wyniku przeglądu technicznego pojazdu.

Obowiązkowo w każdym samochodzie musi także znaleźć się trójkąt ostrzegawczy – co istotne, musi on posiadać ważną homologację.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia lub wypadku grozi 150 zł mandatu mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik.pl. W przypadku nieprawidłowego sygnalizowania postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej - 300 zł. Trójkątem musi być także oznakowany pojazd, który jest holowany – w przypadku braku tego oznakowania kierowca otrzyma mandat w wysokości 150 zł.

A apteczka? W Polsce posiadanie apteczki w samochodzie nie jest konieczne, ale zdecydowanie jest przydatne. Nigdy nie wiemy kiedy okaże się ona pomocna – tym bardziej, że udzielenie pierwszej pomocy jest w naszym kraju obowiązkowe. Dla bezpieczeństwa innych oraz własnego warto mieć ją w samochodzie. Co powinno się w niej znaleźć? Bandaże, kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, koc termoizolacyjny, nożyczki, agrafki, a także instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Warto zaznaczyć, że o ile przeciętny kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą apteczki, to jest to już obligatoryjne w przypadku tych, którzy dokonują przewozu osób – musi się więc ona znaleźć się w taksówkach, autobusach, a nawet w autach należących do szkół jazdy.

Przydatnym elementem wyposażenia na pewno będzie kamizelka odblaskowa, która zajmuje niewiele miejsca, a może okazać się pomocna w razie ewentualnego wypadku czy konieczności dokonania drobnej naprawy na poboczu – jak np. wymiana koła. Dobrze jest więc mieć także pod ręką narzędzia, które pozwolą nam na dokonanie tego samodzielnie. Wśród dodatkowych elementów wyposażenia warto wymienić też linkę holowniczą. W trasie, może nam się przydać również pomoc innych kierowców, którzy mogą nas ostrzec np. przed korkami czy miejscem, w którym łatwo o mandat. Część kierowców korzysta więc z CB-radia albo jego mobilnej alternatywy na smartfony.

Za pomocą naszej aplikacji kierowcy otrzymują ostrzeżenia o różnych zdarzeniach na drodze, jak wypadki czy kontrole policyjne, dzięki czemu mogą uniknąć mandatu mówi A. Kaźmierczak, z Yanosik.pl.  Ale mają również możliwość sprawdzenia, których dróg w danym momencie unikać, by nie utknąć w korku.

Skoro o mandatach mowa, warto także wspomnieć o posiadaniuw swoim samochodzie dodatkowego kompletu żarówek. Nie jest to co prawda obowiązkowy element wyposażenia, ale za jazdę bez wymaganych świateł można otrzymać od 100 zł do 300 zł mandatu, dobrze jest więc mieć w zanadrzu zapasowe żarówki.
2 komentarze

zxxc

W dzisiejszych czasach warto mieć rejestrator (od 100zł + 20zł karta 8gb) zawsze jest to jakiś dowód mogący potwierdzić naszą wersję zdarzeń przy kolizji po np. zajechaniu drogi...

1 1
ID:51966

LC

Taki polski paradoks, w całej Europie apteczka jest obowiązkowa a gaśnica nie, w Polsce odwrotnie.

1 1
ID:51981


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA