Podpisy i wniosek o referendum u komisarza

Dzisiaj grupa inicjatywna podsumowała przebieg zbierania podpisów o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta. Blisko 15 tysięcy podpisów zapakowanych w kartony wraz z wnioskiem złożono do komisarza wyborczego.

13 czerwca grupa inicjatywna po raz pierwszy poinformowała o zamiarze zbierania podpisów w sprawie zwołania referendum o odwołanie prezydenta miasta. Pierwsza akcja została przeprowadzona podczas oświatowej pikiety. Do dziś zebrano 14 892 podpisów.

To historyczna chwila w naszym mieście, ponieważ mieszkańcy zadecydowali, aby złożyć wniosek o referendum. Zbieranie podpisów było dość trudne, bo jest to okres wakacyjny, ale i tak udało się zebrać o 60% więcej podpisów niż wymagany próg. To ogromny sukces mówił radny Jarosław Chmielewski.

 

Wniosek i listy z podpisami zostały złożone wcześniej niż pierwotnie planowano.

1 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych. Obawialiśmy się, że termin referendum może być wyznaczony na 3 listopada. Mamy głęboką nadzieję, że składając wniosek tydzień wcześniej, unikniemy tego terminu i referendum zostanie rozpisane 20 lub 27 października tłumaczył Jacek Lebiedziński.

 

Zupełnie inne zdanie ma na ten temat Andrzej Pałucki.

Referendum jest niewątpliwie aktem demokracji, ale w wydaniu włocławskim silnie upolitycznionym, ponieważ bierze w nim aktywny udział szereg partii politycznych, które przegrały ostatnie wybory samorządowe. Tak naprawdę to jest referendum przeciwko programowi rozwoju Włocławka, który wybrała większość włocławian skomentował prezydent.

 

Prezydent zaprzeczył także opinii wyrażonej przez Olgę Krut-Horonziak, że na tablicach OSiR-u nie naklejono plakatów informujących o referendum. Radna twierdzi, że jeśli już gdzieś się pojawiły, to nie były widoczne dla mieszkańców.

To kompletna bzdura. Ulotki z informacją były w Urzędzie Miasta. Jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek problemy, członkowie grupy inicjatywnej powinni swoje uwagi skierować do OSiR-u, a w przypadku, gdyby nie skutkowały, wówczas mogli interweniować w ratuszu. I ta interwencja na pewno byłaby skuteczna zapewniał Andrzej Pałucki.

Jakie będą dalsze losy złożonego wniosków i list z podpisami? Bezpośrednio po ich wręczeniu zostaną policzone, a w kolejnych dniach sprawdzane pod względem poprawności danych. Komisarz wyborczy ma na to 30 dni. Kiedy stwierdzi, że 9300 podpisów zostało złożonych poprawnie, liczenie zostanie zakończone i potwierdzone oficjalnym komunikatem.

Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział około 20 300 osób uprawnionych do głosowania, czyli 3/5 obywateli, którzy głosowali w wyborach samorządowych w 2010 roku.
42 komentarze

bialy

No dobra a od czego zależy czy ten komisarz cały sie zgodzi na referendum czy nie ?

1 1
ID:52404

gosc

zenujace dzialania grupy sfrustrowanych politykow i zawiedzionego utrata stanowiska Lebiedzinskiego,ktory jak skarcony pies zaczyna kasac dawnego pracodawce ;-). wierze ze wloclawianie w wiekszosci pozostana w domach w dniu referendum i pozwola prezydentowi dokonczyc naprawe miasta po kilkuletnim zastoju za czasow prezydenta Skrzypka!!!

1 1
ID:52405

Radio_Moskwa

Andrzej P. wielki wielbiciel kajaków i sportów wodnych i chyba również wielbiciel wysokiego bezrobocia skoro oprócz kilku wzrastających przystani urosło mu bezrobocie do 22%! Zamiłowanie do betonu, kostki i kajaków oraz bezgraniczne zadufanie w samym sobie zniszczyło jego karierę polityczną. Jedyne, co mu zostanie to ogromna emerytura, na której będzie mógł z wnukami zamki z piasku lepić! Nam mieszkańcom przyjdzie spłacać jego "inwestycje" Dziękujemy SLD za tak nieudanego prezydenta!

1 1
ID:52406

lebiedz

@~bialy: zalezy od tego czy podpisy ktore przekazali beda prawidlowe,czy przypadkiem nie podpisaly sie tzw.martwe dusze lub osoby niezwiazane z wloclawkiem (turysci spoza miasta) wirzyc nalezy ze do referendum niedojdzie bo to zbedny wydatek pieniedzy na rok przed wyborami!!!

1 1
ID:52407

Raport

A gdzie są ci którzy pisali że nie uzbiera się minimum głosów do złożenia wniosku?Czas zmian idzie głos po głosie.

1 1
ID:52408

wyborca

Zadymiarze chwalili si e uzbieraj 20 ty. w cigu miesica. MIny dwa i uzbierali 14 ty. (o ile tyle jest podpisw).

1 1
ID:52409

molo

No i co miao by ponad 20 ty a jest DUo duo mniej hahahaha

1 1
ID:52410

kruk

Miao by w miesic 20 tysiakw a jest sporo mniej i to w dwa miechy. Panowie wanie zaczlicie si koczy. Mieszkacy Wocawka to mdrzy ludzie i poznaj z daleka fasz hahahaha

1 1
ID:52413

komuszek

Horąziaki są mściwe,oj mściwe. Pani Olgo i tak ten pani chłopina muskuł na prezydenta niech nie wypina. Mało się nachapaliście Hahaha

1 1
ID:52418

jako

A gdzie penomocnik Gawrysiak a moe grupa referendalna ju si rozlatuje.

1 1
ID:52419

jz

Pomysł na referendum odwołujące prezydenta miasta Włocławka jest tak samo nieświeży jak polityczne pomysły jego organizatorów. Chłopakom ręce rwą się do władzy i nie to, że mają coś mądrego do zaoferowania, tylko do tych diet, możliwości podejmowania decyzji komu i od kogo...
Już czas żeby zacząć budować a nie cały czas od nowa.
Mam nadzieję, że Włocławianie nie dadzą sie ogłupić kilku oszołomom i zwyczajnie oleją to "referendum".

1 1
ID:52421

Raport

Nie dajcie się nabrać na pseudo inwestycje.Włocławek jest w takim dobrym położeniu geograficznym i dostaje takie duże dotacje że długi mogą mu robić tylko złodzieje.Nie dość że Pan Andrzej P. hamuje rozwój i edukację młodych to jeszcze jego drogowe inwestycje na jedynce (i nie tylko) powodują straty firm oraz osób prywatnych nie tylko we Włocławku i w Polsce ale także wszystkich innych firm które muszą przez Włocławek przejeżdzać.Pałucki nie musi być wrogiem żadnej partii by go usunąć ze stołka. .... Czas skończyć rządy jego i jego świty.Przydało by się prześwietlić interesy Pana Andrzeja.Osobiście "powątpiewam" że długi i bezrobocie to nieświadoma głupota władz miasta.Po ilości i jakości błędnych inwestycji na których traciło miasto (nigdy inwestor) było by głupim tego nie widzieć.Dla smaku polecam wam dowiedzieć się co dzieje się że tak szybko znika asfalt z gruzem z remontowanych dróg chociaż reszta robót stoi.Jak poszukacie to zobaczycie że gruz jedzie do kogoś za pieniążki i ktoś ma na tym prawie darmowym gruzie dobry interes.Pozdrawiam

1 1
ID:52422

komisarz

co grobowe miny miaa grupa referendalna a Pani krut to tylko naciskaa na komisarza wyborczego. Oj nie adnie!!!!!

1 1
ID:52423

wloclawek.info.pl

prosimy użytkownika ~wyborca o zdecydowanie się na jednego nicka

1 1
ID:52425

????

@wloclawek.info.pl: widocznie perspektywa utraty stołka(może z ,,kunkursu'' PO włoclawsku ) działa jak środek na rozwolnienie ....

1 1
ID:52427

anwil

smiech na sali - bojkotuje to

1 1
ID:52429

gnom

to pierwszy krok do zmian w naszym mieście. To może być pierwsza szansa na unicestwienie czerwonej pajęczyny we Włocławku. Następny krok to pójście do urn w październiku. Potem komisarz spoza czerwonych brygad, a w przyszłym roku wybory z eliminacją czerwieni w Radzie Miasta

1 1
ID:52430

amityr

NIE CHCIAŁO SIę NOSIĆ DO SZKOŁY TECZKI ,TO TERAZ NOSISZ januszku ZA olgą WORECZKI.

[IMG]http://i41.tinypic.com/23uo01d.jpg[/IMG]

1 1
ID:52431

aniasz

Nie mieszkam we Włocławku, ale pracuję tu od 30 lat i oprócz pana Chmielewskiego (którego szanuję) nikogo z referendalnej ekipy nie znam i nie widziałam. Co zrobiło to gremium dla Włocławka????Czym się zasłużyło???Efekty pracy obecnego prezydenta mogę wymienić jednym tchem, ale nie o to chodzi. Zastanawiam się, co ci ludzie (widać, że mający już swoje lata) robili do tej pory???Brak dorobku, zasług w pewnym wieku jest wyrazem........, no właśnie- czego???

1 1
ID:52433

ja

Odnosz wraenie e ta "grupa obywatelska" powinna si nazywa JA bo jak tylko wyra si pogld inny ni ich to jest si wrogiem A ja nie umiem wychwala tych osb bo nie chwal si swoimi dokonaniami Czy takich brak???????
Paucki ma dokonania widoczne goym okiem A np Pan Wojtkowski co zrobi dla Wocawka?Npiaszcie prosz

1 1
ID:52434

wojtek

Tak czytam te wpisy i nie mogę wyjść z podziwu. Przeciwnicy referendum odsądzają od czci i wiary zarówno organizatorów jak i osoby które zebrane podpisy do komisarza zaniosły. Pomijają jednak milczeniem fakt że zebrano jednak te 14 tys. podpisów. I co - wszyscy którzy podpisali to... jak w komentarzach. Ja bym jednak tak tych ludzi nie lekceważył. Bo nikt nie lubi być uważany z głupka czy osobę bezwolną. Chyba Ci co podpisali wiedzieli co robią. Więc już na stercie Obrońcy prezydenta powinni wziąć pod uwagę że mają 14 tys. przeciwników a nie tylko "grupkę" organizatorów.

1 1
ID:52435

Raport

Tym razem wystarczy wybrać nowego i pilnować go na każdym kroku oraz prześwietlać codziennie.Takie czasy.Mamy internet ,komputery,kamery, telefony i znajomości.wykorzystajmy je w dobrych celach tak jak oni wykorzystują je przeciw nam.W międzyczasie składania podpisów o zdjęcie ze stanowiska Pana Pałuckiego trzeba znaleźć wszystkie dowody na pana Andrzeja.P by nie wyszedł z tego wałka suchą stopą.Następnie zaczynam prześwietlać grupę referendalną.I wam też polecam.I pamiętajcie że nawet jeśli ta grupa nie jest "czysta" to i tak niezależnie od tych osób powinniśmy jak najszybciej podliczyć Pana Andrzeja który niestety póki co dalej ma dostęp do naszego skarbca.

1 1
ID:52436

Radio_Moskwa

Przepraszam, ale czy ten filmik był aż tak obrazoburczy, że trzeba było go usunąć? Czy macie na redakcję jakieś wielkie naciski? Pamiętajcie, że prawdopodobnie żyjemy w wolnym kraju w wolnym mieście! Chyba wolnym:)

1 1
ID:52437

do aniasz

to wymień! a nie piszesz że możesz i nie zrozumiesz ludzi bez pracy bo pracujesz 30 lat...

1 1
ID:52438

wloclawek.info.pl

Witam Szanowny użytkowniku Radio_Moskwa - nie chodzi o jakiekolwiek naciski. Dbamy tylko o to, aby nikt nie był w jakikolwiek sposób urażony, ani wyśmiewany.
Pozdrawiam

1 1
ID:52440

krzywy_zonkil

Nie jestem zwolennikiem Pałuckiego, ale chciałbym aby ktoś mi sensownie odpowiedział na 2 pytania:
1. Jaki jest sens wydawać pieniądze na referendum w sprawie odwołania prezydenta na rok przed wyborami?
2. Co da miastu odwołanie prezydenta, skoro SLD i tak ma większość w Radzie Miasta? Żeby coś zmienić trzeba odwołać prezydenta i RM.

1 1
ID:52441

????

@krzywy_zonkil: A czy nie ważniejsze jest pytanie ....czy następca nie będzie robił tego samego ? Zatrudniał kolesi w ramach POdstołkowej koalicji ?Albo w ramach ,,kunkursów'' PO włocławsku w których stanowiska typowo techniczne ,,wigrywają'' historycy z ,,letygimancjami'' PO kursach ...? Nie sadzisz ?

1 1
ID:52444

dzonny_killer

@krzywy_zonkil:
ad 1 - jest sens, gdyż pozwoli to uniknąć wywalenia kolejnych milionów w błoto, odwieczne remonty dróg wykonywanych równie nieudolnie, jak prezydentura pałuckiego, tworzenie kolejnych idiotycznych stanowisk, aby tylko upchnąć gdzieś swoich ludzi, bo... im się należy za wierną służbę (jak choćby rzeczka) etc.

ad 2 - masz rację, to było co najmniej dziwne, jeśli nie głupie... no ale może niektórzy z opozycji bali się o swoje stołki za bardzo??? :P

1 1
ID:52445

wyborca

Dziękuję redakcji za zwrócenie uwagi temu komuś posługującemu się moim nickiem :) Ten ktoś zapomniał, że jego IP jest rozpoznawalne razem z jego tekstem ...

1 1
ID:52447

Dziadek

Przypuszczam, że dotychczasowe koszty wstępne pokrywają organizatorzy, lub ich ugrupowania polityczno-społeczne.
Uważam, że pomysł zorganizowania referendum jest hucpą manipulacyjną.
Zgadzam się z:wpisami: z: @krzywy żonkil , oraz @????
Przecież za rok i zgodnie z Konstytucją będziemy wybierać Radę i Prezydenta
Po co te koszta ?
Po co ta rozróba ?
Jeżeli jest to rozpoczęcie akcji przedwyborcza to chyba za wcześnie !
Pomysłodawcy jeżeli chcą się wypromować to mogą to przeprowadzać w inny sposób

1 1
ID:52448

do wyborca

He he, glupszego tłumaczenia postów wychwalających Pałuckiego nie słyszałem. Gdzie pracujesz MPEC, urząd Miasta? Napisz gdzie. Polecenie służbowe czy stołek? Krzysiu to Ty? Spoko po politologii rynek pracy czeka na Ciebie, nie tylko w marketingu MPEC za 4000/msc.

1 1
ID:52449

Sławek

@~wyborca :
Najlepiej sie zarejestruj i tyle!

1 1
ID:52451

amityr

Hahaha i po krzyku!

1 1
ID:52462

pietreq

@krzywy_zonkil: podobnie jak Ty, ja również nie jestem zwolennikiem pana Pałuckiego i wcześniej na tym forum zadawałem podobne pytania. Nie otrzymałem od nikogo żadnych mocnych argumentów pozbawiających mnie wątpliwości w sensowność tego referendum rok przed upływem kadencji obecnego prezydenta.
Potrzebowałem tego, by się do tego przekonać, aby się określić i przyjąć zdecydowaną postawę. Nie lubię być obojętny w ważnych kwestiach dotyczących mojego miasta, bo to, jakie będą jego losy w przyszłości ma znaczenie dla każdego z nas osobiście i naszych potomków.
Sam musiałem sobie odpowiedzieć i doszukać się sensu.

Oto efekt moich przemyśleń na ten temat:
Tym miastem od dziesiątek lat rządzą te same elity władzy. Wszyscy widzimy jakie są tego skutki. Nie będę tutaj podawał przykładów, bo każdy widzi jak jest.
Czy poprzez odwołanie prezydenta reprezentującego tę właśnie opcję polityczną, która jest spadkobiercą PZPR można coś zmienić? Na pewno nie. Mało tego, to referendum może nawet przyczynić się do jeszcze większego umocnienia władzy SLD w przypadku gdyby ono nie odniosło skutku.
Referendum nie zmieni naszej obecnej sytuacji politycznej, lecz myślę, że jest to - jak napisał powyżej w swoim komentarzu @~gnom - pierwszy krok do zmian w naszym mieście.
Biorąc pod uwagę fakt, że Włocławkiem rządzi mocna grupa od wielu lat, należy liczyć się z tym, że łatwo władzy nie odda. Nie spodziewajmy się, że będzie łatwo i bez walki.
To będzie wojna, a referendum, to pierwsza z bitew tej wojny. Druga bitwa, to wybory, następna, to te wybory terminowe, za rok. Wynik referendum będzie miał silne znaczenie psychologiczne i będzie to miało niemały wpływ na wynik wyborów.
Jeśli w rezultacie prezydent zostanie odwołany, to w mediach (nie tylko lokalnych) będzie ogłoszona wiadomość, że Włocławianie są niezadowoleni z rządów prezydenta Pałuckiego i w demokratyczny sposób postanowili go odwołać.
To będzie miało duży wpływ na spadek poparcia partii, którą pan prezydent reprezentuje. SLD wtedy dużo straci i jestem przekonany, że przed wyborami nasze miasto będzie odwiedzane przez znanych z telewizji działaczy tej partii.
A koszty spowodowane organizowaniem referendum? @dzonny_killer już na to odpowiedział. Ja tylko dodam, że każde zmiany na lepsze niestety kosztują.

Dotąd nie byłem zdecydowanym zwolennikiem referendum, lecz teraz kiedy wiadomo, że ma się odbyć, muszę je popierać, bo jego negatywny wynik przyczyni się do zwycięstwa w wyborach kandydata SLD. A tego bardzo bym nie chciał.
Nie chcę wyjeżdżać z Włocławka.

1 1
ID:52482

????

@~pietreq: ...tzn ,,nie chcem ale muszem '' ? To znaczy że włocławianie dostaną POnownie do wyboru tzw ,,zło konieczne '' i jako załącznik kolejną POdstołkową cichą koalicję ? Czyli w POdtekście ,,włocławianie to stado owiec wyborczych '' POtrzebnych tylko do urny i do POdatków ? Możesz to wyjaśnić ?

1 1
ID:52493

Sławek

@~pietreq:
Wg. ciebie jak ktoś miał dziadka lokaja to już wszyscy, którzy mają jego geny będą lokajami .Ty masz chyba jakieś zaburzenia. Nikt od ciebie z rodziny nie był czasem "wielkim" działaczem PZPR. Tacy po tym są naj,naj......

1 1
ID:52496

Koalicja Moherowa

Jakie to szczęście dla Włocławka, że ludzie budzą się z tego letargu

1 1
ID:52499

Sławek

@~Koalicja Moherowa:
A ja uważam ,że popadają z jednej skrajności w drugą tylko jaką? Już na początek fałsz.

1 1
ID:52503

pietreq

@~Sławek: Poproszę o bardziej czytelne formułowanie swoich myśli.
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to pewnie chodzi Ci o to, że SLD nazywam spadkobiercami PZPR. Jeśli tak, to uważam, że Twoje porównanie z "dziadkiem lokajem" jest nieadekwatne. Ty podałeś przykład jednostek, a ja partii politycznych i ludzi z nimi powiązanymi wspólnymi interesami. Różnica jest kolosalna.
LSD, to PZPR. Zmienili tylko nazwę i sposób działania, gdyż istnieją w innych warunkach. Ta partia określa się jako socjaldemokratyczna, lecz nie jest ona taka jak partie socjaldemokratyczne na Zachodzie, bo ma inne korzenie, niż tamci. SLD nigdy od tych korzeni się nie odciął.

1 1
ID:52529

Sławek

@~pietreq:
To wg Ciebie Marszałek był komuchem? Hahaha. Jaja sobie robisz czy jak???

1 1
ID:52559

pietreq

@~Sławek:
Ta, Marszałek, taa

1 1
ID:52563

kpiarz

Wychodzi na to, że należę do antyrozwojowej koalicji, bo się podpisałem pod wnioskiem. Podobnie jak 14 tys. ludzi. Przepraszam pani prezydencie...

1 1
ID:52571


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA