Uważaj na czad, cichego zabójcę

Co roku we Włocławku Straż Pożarna odnotowuje przypadki podtrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Strażacy i kominiarze apelują o nielekceważenie niebezpieczeństwa i sprawdzanie drożności instalacji kominowej.

Tylko od września 2012r. do końca marca 2013r. na skutek zaczadzenia w Polsce zginęło 91 osób. Strażacy we wspomnianym okresie odnotowali 381 7zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 2216 osób.

Tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny, silnie trujący, atakuje znienacka przede wszystkim w pomieszczeniach szczelnie zamkniętych, niewietrzonych. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia on prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów.

Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

- We Włocławku do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w Śródmieściu, w budynkach z piecami węglowymi. Corocznie notujemy kilka-kilkanaście podtruć czadem, niestety, niektóre przypadki bywają śmiertelne. Do tego typu zatruć dochodzi przede wszystkim w łazienkach, wyposażonych w popularne junkersy, ale także w innych pomieszczeniach domowych ogrzewanych piecami węglowymi – mówi Dariusz Politowski, rzecznik KM PSP we Włocławku.
Pierwszymi objawami zatrucia są czadem są zawroty i bóle głowy, duszności. W takim wypadku należy natychmiast otworzyć – a nawet wybić okno, wynieść poszkodowanego i jeśli zajdzie taka potrzeba rozpocząć resuscytację.

- Przede wszystkim należy dbać o wietrzenie pomieszczeń, w żadnym wypadku nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i przynajmniej raz do roku sprawdzać drożność wentylacji. To jest zadanie administratorów budynku. Można także kupić za około 100 złotych czujkę, która będzie dbała o nasze bezpieczeństwo – radzi Dariusz Politowski.
Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk.

Sezon grzewczy powoli się rozpoczyna, dlatego należy pamiętać aby nie pozostawiać bez nadzoru urządzeń grzewczych i nie zważając na mrozy, systematycznie wietrzyć wszystkie pomieszczenia.
1 komentarz

Raport

Zamiast robić sobie akcje informacyjne może byście naprawili instalacje kominowe albo wydali po te 20 złotych na mieszkanie i kupili ludziom czujniki tlenku węgla.Unia by zwróciła wam pieniądze a problem wielu zaczadzonych by znikł.No chyba że ktoś nie chcę by ten problem znikł bo dobre na tym są pieniądze.
Według mnie czujniki takie powinna kupić spółdzielnia mieszkaniowa w ramach zabezpieczeń przeciwpożarowych.I Teraz najlepsze pytanie.Kto sprawdza stan infrastruktury przeciwpożarowej w blokach mieszkalnych?Bo z tego co wiem to inspekcje zniknęły a w blokach zniknęły gaśnice,hydranty,węże do podłączenia wody.Poznikały klamki w oknach i niektórych drzwiach a wyjścia ewakuacyjne są zamknięte na klucz kłódkę lub po prostu ich nie ma.Jak Dariusz Politowski, rzecznik KM PSP we Włocławku odniósł by się do tej sprawy?Czy znów jest przerzucanie wszystkiego na mieszkańców?Chciałbym zauważyć że zgodnie z przepisami budynek mieszkalny nie może lub nie powinien legalnie uzyskać ubezpieczenia jeśli nie spełnia wymogów p.poż .Oznacza to że albo budynki posiadają bardzo słabe ubezpieczenia.W najgorszym wypadku może się okazać że spółdzielnie nie ubezpieczają naszych mieszkań.Oszczędzają tym samym pieniądze kosztem zagrożenia zdrowia lub życia.

1 1
ID:53876


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA