Zbonikowski o sytuacji szpitala i pracowników

Poseł zaniepokojony złą kondycją Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku oraz obniżkami wynagrodzenia dla pracowników, prosi o wyjaśnienia marszałka województwa. Pyta między innymi, czy fuzja szpitala i pogotowia była konieczna.

Łukasz Zbonikowski przypomina, że przed połączeniem obu placówek każda z nich miała inną sytuację finansową: szpital był zadłużony, zaś pogotowie ratunkowe funkcjonowało bez problemów. Mimo zapewnień, że fuzja będzie korzystnym posunięciem dla obu placówek medycznych, kondycja finansowa "wygląda fatalnie". A konsekwencje ponoszą między innymi pracownicy szpitala.

W związku z poważnymi problemami finansowymi dyrektor placówki podjął negocjacje płacowe z ponad 800 pracownikami, którym złożył propozycje obniżenia wynagrodzeń. Obniżki różniły się w stosunku do różnych grup pracowniczych – pracownikom etatowym zaproponowano 8%, zaś pracującym na kontraktach 10% czytamy w piśmie kierowanym do Piotra Całbeckiego.

Poseł pyta marszałka, czy ten akceptuje taką sytuację i co zamierza zrobić, aby powstrzymać proces dalszej degradacji szpitala.

Oto pełen tekst pisma posła do marszałka Piotra Całbeckiego:

Sprawa, którą chce poruszyć dotyczy złej kondycji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku oraz prób jej poprawy kosztem pracowników placówki.

Przed połączeniem włocławskiego szpitala i stacji pogotowia ratunkowego, z których powstał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, pierwsza z placówek już borykała się z poważnymi trudnościami finansowymi, natomiast pogotowie ratunkowe było jednostką funkcjonującą bez takiego rodzaju problemów. Z Urzędu Marszałkowskiego płynęły wówczas zapewnienia, że fuzja placówek będzie posunięciem korzystnym, zarówno dla szpitala, jak i dla stacji pogotowia. Niestety po kilku miesiącach funkcjonowania wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, sytuacja finansowa placówki wygląda fatalnie – nie tylko nie uległa poprawie sytuacja finansowa dawnego szpitala, ale również znacznie pogorszyła się kondycja finansowa stacji pogotowia ratunkowego.

Konsekwencje połączenia zadłużonego szpitala, przeżywającego permanentne zaburzenia organizacyjne, z pogotowiem, którego funkcjonowanie oraz sytuacja finansowa nie budziła zastrzeżeń, ponoszą pracownicy lecznicy, w tym osoby zatrudnione w pogotowiu, które wcześniej nie zmagały się z tego typu trudnościami. W związku z poważnymi problemami finansowymi dyrektor placówki podjął negocjacje płacowe z ponad 800 pracownikami, którym złożył propozycje obniżenia wynagrodzeń. Obniżki różniły się w stosunku do różnych grup pracowniczych – pracownikom etatowym zaproponowano 8%, zaś pracującym na kontraktach 10%. Biorąc pod uwagę sytuację na włocławskim rynku pracy, akceptacja proponowanych warunków przez pracowników nie może dziwić. Tym niemniej niepopularne decyzje dyrektora szpitala wywołały szeroki, nieprzychylny odzew wśród zatrudnionych oraz organizacji związkowych działających w szpitalu.

W związku z powyższym uważam, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego dopuścił się swego rodzaju oszustwa wobec mieszkańców Włocławka oraz pracowników lecznicy, ponieważ od początku zapewniano o słuszności połączenia jednostek, tymczasem to rozwiązanie nie przynosi obiecanych efektów.

Panie Marszałku, Województwo Kujawsko-Pomorskie jest podmiotem tworzącym i sprawującym nadzór nad włocławskim szpitalem i do zarządzających województwem należy obowiązek zapewnienia właściwej opieki medycznej mieszkańcom Włocławka i okolic. Dlatego proszę Pana Marszałka o odpowiedź na pytanie, czy Pan, jako Marszałek, akceptuje opisaną wyżej sytuację ? Co Pan, jako Przewodniczący Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zamierza zrobić celem powstrzymania dalszej degradacji włocławskiej lecznicy? Czy wraz z pojawieniem się koncepcji fuzji przedmiotowych jednostek od początku istniały także plany pogorszenia warunków zatrudnienia pracowników szpitala i pogotowia ratunkowego? Czy pomysł wprowadzenia liberalnych warunków pracy w postaci likwidacji umów o pracę i zastępowania ich umowami cywilno-prawnymi na świadczenie usług jest według Pana tak dobrym rozwiązaniem, że zastosuje je Pan również względem pracowników Urzędu Marszałkowskiego?
2 komentarze

Monika

S ja sie pytam panie posle gdzie pan byl tyle miesiecy, chory pan byl? i co panu dala fuzja z panem chmielewskim?

1 1
ID:54279

onn

A Pan Panie meleksiarzu co zrobił do tej pory?? Tylko umiesz jeździć po kims a sam nic!!! Tylko rozbijać sie po polach..............

1 1
ID:54282


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA