Brak planów na weekend? Odwiedź muzea!

W weekend cztery muzea w naszym regionie udostępnią bezpłatnie swoje wnętrza i wystawy. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu oraz Pałac Lubostroń.

Włocławskie muzeum od 10 do 15 w sobotę i niedzielę otworzy dla zwiedzających ekspozycje w gmachu głównym przy ulicy Słowackiego, Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach, Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej, a także Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. Park Etnograficzny w Kłóbce swoje wystawy udostępni w godzinach od 10 do 18.

Muzea we Włocławku przygotowały wiele atrakcji dla całych rodzin. W gmachu głównym przy ulicy Słowackiego najmłodsi będą mogli obejrzeć wystawę poplenerową pt. „Stary rynek”, gdzie pokazywane są wyróżnione prace konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, w którym przedstawiono włocławski rynek. W Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej przygotowano wystawę wspomnieniową pt. „Szaro-czerwony świat. Pamiątki PRL”. Zapewne wielu wrażeń dostarczy także wizyta w Parku Etnograficznym w Kłóbce. Będzie to niepowtarzalna okazja zobaczenia jak wyglądało życie na wsi kujawskiej na przełomie XIX i XX wieku. Muzeum Etnograficzne i Muzeum Stanisława Noakowskiego zapraszają na swoje wystawy stałe. 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w sobotę i niedzielę będzie otwarte dla zwiedzających w godzinach od 9 do 18. W programie oprócz możliwości obejrzenia słynnej rekonstrukcji „Długich domów”, czyli wioski neolitycznej z epoki kamienia, przewidziany jest także pokaz nowego filmu o muzeum "Biskupin - pomnik historii" oraz prezentacja starożytnych technik wytwórczych przedmiotów życia codziennego tego okresu. 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza w godzinach od 10 do 18 do obejrzenia wystawy stałej pt. „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Wystawa jest jedną z najbogatszych i najnowocześniejszych ekspozycji w polskim muzealnictwie etnograficznym. Umożliwia zwiedzającym zobaczenia jak wyglądało życie na wsi i małych miastach Kujaw, Ziemi Chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, Ziemi Dobrzyńskiej i Krajny w stuletnim okresie na przełomie XIX i XX wieku. Dla gości muzeum udostępnione będą także ekspozycje chałup, zagród, kuźni oraz młyna wodnego, znajdujące się na terenach przy budynku muzeum. 

Pałac Lubostroń udostępni dla zwiedzających teren klasycystycznego pałacu wraz z piwnicami (w tym m.in. kaplica, skarbiec) oraz 40 ha park. W terminie 14-15 czerwca przewidziane są dwa ostanie dni projektu „Oko nigdy nie śpi”. Pałac dla zwiedzających będzie także otwarty nocą.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA