Strażacy wesprą "Salutaris" w walce ze skutkami klęsk

W piątek odbyło się walne zebranie członków powołanego z inicjatywy samorządu województwa Stowarzyszenia "Salutaris". Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy ze strażakami. W tym roku ze wsparcia organizacji skorzystało trzynaście gmin.

Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Samorządowe "Salutaris" to zrzeszenie samorządów, które dysponuje Funduszem Solidarnościowym, czyli instrumentem doraźnej, szybkiej pomocy finansowej dla gmin i powiatów dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych lub katastrofami. Chodzi między innymi o powodzie, wichury, pożary i awarie techniczne. Organizacja skupia w tej chwili 31 samorządów gminnych z regionu oraz samorząd województwa i wciąż czeka na nowych członków.

Fundusz tworzony jest ze składek członków stowarzyszenia. Płatnikiem największej jest samorząd województwa. Resztę pokrywają pozostałe samorządy zrzeszone w organizacji na zasadzie dobrowolności. Wysokość składek ustalana jest przez władze stowarzyszenia. Organizacja może pokryć koszty likwidacji skutków zdarzeń kryzysowych w wysokości do 50 procent wartości oszacowanych szkód.

Ograniczanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof oraz ich późniejsza likwidacja wymagają środków, które przewyższają często możliwości jednej gminy czy powiatu. Stowarzyszenie ?Salutaris? realizuje idee regionalnej solidarności i wzajemnej pomocy, tak potrzebnej zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych ? podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku organizacja trzynaście razy udzielała wsparcia finansowego swoim członkom. W ubiegłym roku natomiast pomoc trafiła do pięciu gmin. Wsparcie pomogło między innymi w pokryciu kosztów naprawy dróg oraz uszkodzonych budynków.

Podczas piątkowego walnego zebrania członków stowarzyszenia w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Toruniu odbyło się seminarium problemowe poświęcone między innymi szansom i zagrożeniom gospodarki wodnej, przeciwdziałaniu zagrożeniom pożarowym oraz koncepcji zintegrowanych działań na rzecz zwalczania skutków katastrof i awarii oraz przeciwdziałania zagrożeniom.

Podpisane zostało także porozumienie formalizujące współpracę stowarzyszenia z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz wojewódzkim oddziałem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie rozwiązywania problemów bezpieczeństwa w regionie. Stowarzyszenie "Salutaris" zaangażowało się także w akcję społeczną, której cel to przeciwdziałanie zatruciom tlenkiem węgla.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA