9 lutego, czyli 12. Dzień Bezpiecznego Internetu

Jak korzystać z Internetu, aby nie stać się ofiarą przestępstwa? Co znaczą słowa „phishing” i „pharming”? 9 lutego po raz dwunasty obchodzony jest DBI, czyli „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Lepszy internet zależy od Ciebie”.

Internet to nie tylko źródło ciekawych informacji czy sposób na załatwienie ważnych spraw, ale także – niestety – potencjalna pułapka, gdyż nieznajomość metod stosowanych przez internetowych przestępców może narazić użytkownika sieci na utratę danych lub pieniędzy. W tym roku po raz dwunasty obchodzimy w Polsce „Dzień bezpiecznego Internetu”.

Chociaż „Dzień bezpiecznego Internetu” został zainicjowany przez Komisję Europejską i ma zwrócić  uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci, to przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu obowiązuje wszystkich, bez względu na wiek.

Przestępcy działający w sieci często posługują się metodą tzw. phishingu. Phisher rozsyła pocztą elektroniczną wiadomości, które łudząco przypominają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. Zazwyczaj informują one o konieczności ponownego reaktywowania konta. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina prawdziwą stronę, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Niczego nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła).

Robaki i pharming
Innym sposobem działania cyberprzestępców jest wykorzystywanie złośliwego oprogramowania, zwanego w zależności od swojej formy: robakami, końmi trojańskimi (trojanami) lub wirusami. Takiego „robaka” można ściągnąć, korzystając z zainfekowanych witryn internetowych. Bardziej zaawansowaną, a co za tym idzie niebezpieczniejszą dla użytkownika oraz trudniejszą do wykrycia formą phishingu, jest tzw. pharming. Zamiast wysyłania fałszywych wiadomości e-mail, przestępcy przekierowują użytkowników wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, na fałszywe strony internetowe.

Pamiętaj, że…
- nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila;
- trzeba regularnie uaktualniać system i oprogramowanie;
- warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem;
- nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail;
- zastanówmy się nad napisaniem wiadomości e-mail zwykłym tekstem zamiast HTML;
- banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i jeśli podejrzewasz, że odwiedzana przez Ciebie witryna jest fałszywa, natychmiast zawiadom policję lub pracowników danego banku odpowiedzialnych za jego funkcjonowanie w sieci.

Pilnuj swoich haseł
Jedną z podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, aby zabezpieczyć swoje dane, jest używanie haseł składających się z małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych, o długości powyżej 8 – 10 znaków. Warto również zmieniać je co pewien czas, zwłaszcza po wykryciu przez program antywirusowy złośliwego oprogramowania. Nie należy zapisywać haseł i pinów w nieszyfrowanych plikach tekstowych na twardym dysku. Jeżeli korzystamy w domu z sieci bezprzewodowej (WiFi), odpowiednio skonfigurujmy router. Przy kupnie routera sugerujmy się nie tyle ceną, co możliwością szyfrowania WPA czy WPA2.

Zakupy w sieci
Zdarza się, że zamiast zamówionego na portalu aukcyjno-ogłoszeniowym towaru, w paczce niepełnowartościowe lub inne przedmioty. Jeśli ktoś otrzymał zapłatę za towar i nie wysłał go zamawiającemu, popełnił wyłudzenie, czyli nic innego jak oszustwo. Za taki czyn kodeks karny przewiduję karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Co powinno obudzić naszą czujność? Przede wszystkim niska cena, a także negatywne komentarze na temat sprzedającego. Ważne jest także to, od kiedy sprzedawca jest zalogowany w serwisie i ile osób korzystało z jego usług. Jeśli sprzedającym jest firma, warto sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje. Potwierdzajmy wygranie licytacji, ale z wpłatą pieniędzy poczekajmy kilka dni, żeby upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Opóźni to czas dostawy, ale w przypadku gdy konto firmy na portalu aukcyjnym zostało przejęte przez osobę podszywającą się, zmniejszamy ryzyko. W ciągu tych kilku dni prawdziwy właściciel zorientuje się i powiadomi portal aukcyjny, a oni nas. Koniecznie gromadźmy też całą korespondencję ze sprzedającym. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest bezcennym dowodem kontaktów ze sprzedającym.

Poradnik młodego internauty

- pamiętaj, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec Ciebie złe zamiary;
- nie podawaj w internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – posługuj się nickiem;
- nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet;
- uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników ani linków przesłanych Ci przez nieznaną osobę;  
- pokaż rodzicom swoje ulubione strony, opowiedz o „wirtualnych” znajomych;

3 główne zasady bezpieczeństwa

- używajmy programów antywirusowych, które uchronią nas przed niepożądanymi wirusami i innymi niebezpieczeństwami. Nie zapomnijmy o systematycznej aktualizacji;
- uważajmy na e-maile niewiadomego pochodzenia, które zawierają podejrzane załączniki; nigdy ich nie otwierajmy;
- nie odpisujmy na spamy, ponieważ nasz e-mail zostanie uznany za aktywny i będą do nas przysyłane kolejne wiadomości z podejrzaną treścią. Źródło: MSWiA
3 komentarze

SB

Fakt,że trzeba uważać co się napisze, bo uprawnienia dawnej SB do obecnych służb to jak porównanie mrówki z obecnym słoniem.

1 1
ID:65628

gość-37977

A to ZOMO było takie nieludzkie , a TOR az jest fajnie.

1 1
ID:65634

gość-37979

W SB pracowali ludzie też ludzcy , i rozumieli , teraz współcześnie gdzieś coś ktoś namierzy , ustali , i nawet nie wie na kogo wysyła całą machinę. Wszystko jest odhumanizowane jakby odgórnie.

1 1
ID:65635


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA