200 milionów euro na infrastrukturę komunikacyjną

Dobiegają końca prace nad kluczowym wojewódzkim dokumentem planistycznym w dziedzinie infrastruktury transportowej, kujawsko-pomorskim planem spójności komunikacji drogowej i kolejowej do 2020 roku. W puli jest 206 milionów euro na przedsięwzięcia w dziedzinie infrastruktury drogowej i kolejowej oraz rozwój pozamiejskiego transportu publicznego.

Plan spójności komunikacyjnej jest jednym z wymaganych przez Komisję Europejską dokumentów programowych związanych z wykorzystaniem środków pomocowych perspektywy 2014-2020. Wychodząc z diagnozy obecnej sytuacji komunikacyjnej regionu, nakreśla politykę transportową samorządu województwa i wskazuje konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne do zrealizowania.

Województwo zakłada, że na inwestycje drogowe przeznaczy 140 milionów euro, na rozwój pozamiejskiego transportu publicznego 15 mln euro i ponad 50 milionów euro na rozwój i modernizację infrastruktury kolejowej. Źródłem finansowania będzie przede wszystkim Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Wybór projektów do zrealizowania jest uwarunkowany umową partnerstwa między Polską a KE oraz ramami wyznaczonymi przez dokumenty rządowe.

W odbywających się od września do listopada 2015 konsultacjach społecznych wzięło udział 150 podmiotów (osób fizycznych i instytucji), zgłoszono prawie 600 uwag i wniosków. Wszystkie poddano wnikliwej analizie, przy czym głównym parametrem oceny była ich zgodność z właściwymi polskimi i europejskimi dokumentami wyznaczającymi kierunki polityki w tej dziedzinę planowania rozwoju. Wśród wniosków uwzględnionych są między innymi wpisanie do wykazu projektowanych przedsięwzięć budowy węzła Dźwierzno na autostradzie A-1 i przebudowy drogi wojewódzkiej 240 oraz dołączenie Inowrocławia do listy miast w których modernizację dróg wojewódzkich będzie można finansować ze środków unijnych.

Równolegle prowadzone są konsultacje z ekspertami europejskiej inicjatywy JASPERS, wspierającej regiony w sięganiu po środki UE, których efektem jest m. in. poszerzenie części diagnostycznej planu oraz zakres konsultowanej obecnie, strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, stanowiącej niezbędny załącznik planu spójności komunikacyjnej.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA