Dzięki inicjatywie lekarzy pediatrów - Pani dr Marii Czajki i Pani dr Aleksandry Makarewicz, pracujących w Przychodni nr 2 przy ul. Wienieckiej należącej do Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Włocławku, u naszych podopiecznych zostaje wdrożony cykl szczepień przeciwko pneumokokom. Pozyskane bezpłatne szczepionki dla wychowanków Domu Dziecka nr 2 przy ul. Sielskiej we Włocławku były możliwe dzięki aktywnemu włączeniu się w/w lekarzy do ogólnopolskiej kampanii "Stop Pneumokokom". Warte podkreślenia jest to, że placówka pozyskała bezpłatne szczepionki jako jedna z dwóch Domów Dziecka w województwie kujawsko – pomorskim.
Szczepionkę przeciwko pneumokokom ufunduje firma Wyeth, która współfinansowała ze swego grantu naukowego polskie badania epidemiologiczne. Szczepionka skoniugowana jest pierwszą i jedyną na świecie skuteczną już u dzieci do 2 r.ż. Skutecznie zabezpiecza także dzieci w wieku 2-5 lat, trwale pobudzając układ odpornościowy i przyczyniając się do redukcji nosicielstwa pneumokoków. Od 2006 roku szczepionka jest zalecana w polskim kalendarzu szczepień ochronnych.
Dla wychowanków Domów Dziecka szczepienie ma szczególne znaczenie, ponieważ nosicielstwo pneumokoka w Polsce jest powszechne, a polskie badania naukowe potwierdzają, że w domach dziecka sięga ono aż 61 %. Grupą szczególnie narażoną na zakażenia pneumokokowe są dzieci małe w wieku 0-2 lat oraz starsze 2-5 lat przebywające w skupiskach.
Chciałbym bardzo podziękować Pani dr Marii Czajce oraz Pani dr Aleksandrze Makarewicz za zaangażowanie się w tę kampanię i pozyskanie dla podopiecznych Domu Dziecka nr 2 we Włocławku tych szczepionek - mówi Jarosław Pułanecki, dyrektor DOmu Dziecka nr. 2
Bakterie pneumokokowe mogą prowadzić do posocznicy, czyli zakażenia krwi, albo do ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To schorzenia o dużej śmiertelności. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci oraz osób starszych, po 50. roku życia.