Nowa sieć szkół: najwięcej dyskusji przy SP 14

Jest projekt nowej sieci szkół we Włocławku: dwanaście gimnazjów zostanie połączonych ze szkołami podstawowymi. Najwięcej emocji i dyskusji było przy planowaniu dalszych losów Szkoły Podstawowej nr 14. Spośród wszystkich koncepcji zwyciężyła ta, w myśl której w placówce będą się uczyć dzieci w oddziałach I – VIII.


Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę „Prawo oświatowe”, od 1 września 2017 roku wszystkie sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcą się w placówki ośmioklasowe, a gimnazja ulegną likwidacji poprzez wygaszenie. W czwartek przedstawiciele ratusza oficjalnie zaprezentowali projekt nowej sieci szkół.

To nie jest projekt Urzędu Miasta; jest to projekt określony w konsultacjach, rozmowach i dyskusjach na wielu poziomach. Były to rozmowy między innymi z rodzicami, nauczycielami, przedstawicielami kuratorium oświaty - powiedziała podczas spotkania prasowego Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta Włocławka która podkreśliła, że w prace zaangażowani byli powołanego przez prezydenta zespołu konsultacyjnego ds. reorganizacji sieci szkół i placówek.

Projekt zakłada, że dwanaście gimnazjów zostanie połączonych ze szkołami podstawowymi. Aby zapewnić uczniom wystarczającą ilość miejsc w placówkach, które zaczną działać od września 2017 roku, zaplanowano nowe obwody szkolne  obejmujących sp 23, 20 i 14. Sprawa tej ostatniej podstawówki budziła najwięcej emocji i dyskusji. Jak powiedziała Agnieszka Białopiotrowicz, dyrektor Wydziału Edukacji, było siedem koncepcji dotyczących tej szkoły. Jedna z nich zakładała, że będą się tu uczyć dzieci z oddziałów I – VI, a starsi uczniowie kontynuowaliby kształcenie w wygaszanym Gimnazjum nr 14 przy Placu Staszica. Z takim rozwiązaniem nie chcieli się jednak zgodzić rodzice. Ostatecznie w budynku przy ulicy Bukowej od 1 września będzie funkcjonowała ośmioletnia podstawówka.

Ponieważ w obwodzie tej szkoły było więcej dzieci niż miejsc w szkole i żeby zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy dzieci, ale również nauczycieli, „zabraliśmy” część ulic do obwodu SP 2. To są takie ulice, z których część dzieci i tak uczęszczała do „dwójki” – wyjaśniała szefowa Wydziału Edukacji.

Na temat projektu uchwały w sprawie propozycji dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego wypowiedzą się radni.

Mam nadzieję, że wybraliśmy to rozwiązanie, które przyniesie największą korzyść przede wszystkim dzieciom, bo uważam, że najważniejsze jest, aby uczniowie w jak najmniejszym stopniu ponosili konsekwencje reformy – podsumowała Agnieszka Białopiotrowicz.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA