Rozwijali swoją pasję podczas warsztatów chemicznych

63 gimnazjalistów z Włocławka i okolic wzięło udział w warsztatach chemicznych zorganizowanych przez ANWIL w Zespole Szkół Chemicznych. Wykłady i zajęcia laboratoryjne poświęcone materiałom polimerowym poprowadzili naukowcy z Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej.


Włocławska spółka z Grupy ORLEN, jako wiodące przedsiębiorstwo sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej, bardzo aktywnie działa na rzecz rozbudzania zainteresowania młodzieży tą dziedziną wiedzy. „Anwilowe warsztaty chemiczne” były kolejną autorską inicjatywą firmy w tym obszarze. W wydarzeniu zorganizowanym we współpracy z Politechniką Łódzką oraz ZSCH wzięli udział uczniowie z gimnazjów numer 1, 3, 4, 11 i 12 z Włocławka oraz gimnazjaliści z Kruszyna, Lubienia Kujawskiego, Lubania, Nasiegniewa, Kowala, Wielgiego, Radziejowa, Smólnika, a także Lubrańca.

Dwukrotna polska noblistka Maria Skłodowska-Curie mawiała, że uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń. Życzę Wam, żebyście do dzisiejszych zajęć podeszli właśnie z taką ciekawością. Mam nadzieję, że dzisiejsze „anwilowe warsztaty chemiczne” będą dla Was wspaniałą przygodą intelektualną, która pogłębi Waszą fascynację przedmiotami ścisłymi. Bądźcie ciekawi świata i nauki, a być może wśród Was znajdzie się następca Marii Skłodowskiej-Curie, czego Wam, Waszym nauczycielom, przyszłym wykładowcom oraz ANWILOWI jako inicjatorowi dzisiejszego przedsięwzięcia życzę - powiedział Andrzej Kisielewski, Dyrektor ds. Personalnych w ANWIL S.A., witając uczniów i ich opiekunów.

W trakcie zajęć młodzi pasjonaci chemii mieli okazję między innymi wysłuchać wykładu dr. inż. Mariusza Sicińskiego na temat innowacyjnych materiałów polimerowych, a także przeprowadzić ćwiczenia umożliwiające im poznanie właściwości polichlorku winylu, polistyrenu oraz polietylenu. Ostatnim punktem programu warsztatów było zaprezentowanie uczniom przez prof. Izabelę Witońską, prodziekan ds. studenckich oferty dydaktycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.

„Anwilowe warsztaty chemiczne” z jednej strony były pokłosiem wieloletniej współpracy firmy z Politechniką Łódzką, z drugiej zaś efektem zacieśnienia w ubiegłym roku przez włocławskie przedsiębiorstwo kooperacji z Zespołem Szkół Chemicznych. Jej zintensyfikowanie sprawiło, że ANWIL od roku szkolnego 2016/2017 jest patronem klasy o profilu Technik technologii chemicznej we włocławskim Chemiku, w którego laboratoriach odbyły się zajęcia dla gimnazjalistów.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA