Ocaleni wygrali VII Przegląd Spektakli Profilaktycznych

fot. Komenda Miejska Policji

VII Włocławski Przegląd Spektakli Profilaktycznych dobiegł końca. Wzięło w nim udział 5 szkół z terenu Włocławka i powiatu włocławskiego. Grand Prix zdobył zespół „Ocaleni” z Zespołu Szkół w Lubrańcu. Nagroda publiczności miażdżącą ilością głosów trafiła do grupy teatralnej „Fotoplastikon” z Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku.


Włocławscy policjanci podejmują różnorodne działania profilaktyczne. Należą do nich spotkania z młodzieżą, szkolenia, wykłady, konkursy. Niewątpliwie istotnym przedsięwzięciem jest również organizacja przeglądów spektakli profilaktycznych. Daje to młodzieży nietuzinkową możliwość podzielenia się przeżyciami, wiedzą, doświadczeniami ze swoimi rówieśnikami.Przygotowanie scenariusza, czy w konsekwencji udział w spektaklu, to również wyjątkowa okazja do poznania siebie nawzajem, wspólnego spędzenia czasu.

W tym roku do udziału w przeglądzie zgłosiło się pięć szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Włocławka oraz powiatu. Jako pierwsza wystąpiła grupa pn.”Ocaleni” z Zespołu Szkół w Lubrańcu. Zespół pod kierunkiem Pań Joanny Jeska i Marleny Stańczak przygotował spektakl pt.”Inny świat-czyli Alicja w krainie uzależnień”. To historia Alicji, która czuje się odrzucona przez rodziców i rówieśników, przez co szuka pocieszenia w używkach, a także cyberprzestrzeni. Główna bohaterka spotyka wiele bajkowych i zwariowanych postaci, które okazują się być jej największymi słabościami. Czy podejmie walkę, a co najważniejsze czy wygra sama ze sobą?

Kolejny zespół to Teatr Profilaktyczny „Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony”, pod kierunkiem Pani Agaty Wiśniewskiej, reprezentujący uczniów Gimnazjum nr 4 we Włocławku. Spektakl przedstawiony przez nich nosi tytuł „Cukiereczek”. To odpowiedź na coraz częściej pojawiające się problemy młodych ludzi. Powstał pod wpływem doświadczeń samych aktorów i ich bliskich. To historia o szczęśliwej nastolatce i jej przyjaciółce na całe życie, to spektakl o nadziei, odwadze i zrozumieniu.

Grupa reprezentująca Gimnazjum w Nasiegniewie pod kierunkiem Pani Alicji Markuszewskiej przygotowała przedstawienie pt.”Niekończąca się opowieść”. Bohaterami są młodzi ludzie, uczniowie tej samej klasy, którzy spotykają się na imprezie. Niestety nie brakuje tam alkoholu i narkotyków. Jedna z koleżanek zażywa zbyt dużą ilość tych środków. Bohaterowie przekonują się jak przez nieodpowiedzialność można stracić zdrowie, czy życie. Przedstawienie kończy się jednak przesłaniem, że to od nas samych zależy, czy będziemy uciekać w kierunku narkotykowego zniewolenia, czy też będziemy wolni i świadomi własnej wartości.

Kolejny z zespołów „Fotoplastikon” to reprezentanci Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku. Grupa przygotowana pod kierunkiem Pań Agaty Szulc i Marty Pałuckiej-Lewandowskiej. Zespół przygotował przejmujący spektakl pt. ”Dziewczyna z rzeką w tle”. To opowieść o młodej dziewczynie, która, podobnie jak wielu ludzi w jej wieku, przeżywa trudne rozstania, depresję, poczucie winy i gniew. Rzeczywistość zmusza ją do nakładania kolejnych masek. Co zrobi, gdy świat stanie się nie do zniesienia? Czy znajdzie w sobie siłę i odwagę, by zacząć jeszcze raz? Czy uwierzy w lepszy świat? W spektaklu wykorzystano prace młodego artysty Konrada Sobczaka (absolwenta ZS nr 3) tworzącego surrealistyczne dzieła w technologii cyfrowej Digital Art.

Piątym z kolei zespołem był „Przedział - Życie” pod kierunkiem Pań Magdaleny Chmiel i Kamili Szylbert. Zespół reprezentujący Gimnazjum nr 2 we Włocławku przygotował spektakl pt. ”Pociąg do życia”. To symboliczny przekaz ważnych prawd dotyczących życia każdego człowieka. Każdy człowiek jedzie swoim „pociągiem życia”. Jedni docierają do końca swej drogi, do wyznaczonych celów, inni niestety nie zwiedzeni wątpliwymi przyjemnościami, jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki. Czy tak będzie i tym razem?

Po prezentacji wszystkich spektakli przyszedł czas na obrady jury, które wyłoniło zwycięzcę Grand Prix. Nie była to jednak jedyna nagroda. Publiczność również miała możliwość zagłosowania na ten zespół, który ich zdaniem był najlepszy. I tak głosem jury Grand Prix zdobył zespół „Ocaleni” z Zespołu Szkół w Lubrańcu, natomiast miażdżącą ilością głosów nagrodę publiczności zdobył zespół „Fotoplastikon”. Radości nie było końca….
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA