Straż Miejska podsumowała swoje działania za półrocze

Municypalni podejmowali więcej interwencji, z sukcesami współpracowali z różnymi instytucjami miejskimi, stworzyli  patrol interwencyjny i prowadzili działania na rzecz najmłodszych. I podkreślają, że w ten sposób rzetelnie wywiązują się ze swoich funkcji współdziałania, prewencyjnej edukacyjnej, wychowawczej monitorującej oraz proekologicznej w społeczności lokalnej.


Porównując półrocza lat 2016 i 2017 straż miejska odnotowała znaczny wzrost zrealizowanych interwencji: z 6.264 do 7.491. Było także więcej próśb o pomoc w rozruchu aut – ze 155 do 350. Podobny trend, który cechował się znaczącą dynamiką przyrostu, został odnotowany wśród osób, które sprawdzały własną trzeźwość w siedzibie straży. W półroczu 2016 roku takich wizyt odnotowano 423, a od stycznia tego roku aż 862.
 
Dość znacząco zmieniła się restrykcyjność, którą można wyrazić liczbą nałożonych mandatów karnych. W półroczu 2016 roku było ich 374, natomiast przez sześć miesięcy roku bieżącego - 910.  Było to podyktowane koniecznością zwiększenia skuteczności działań wobec osób permanentnie i notorycznie popełniających wykroczenia, które zaliczają się do najbardziej dokuczliwych społecznie, czyli na przykład zakłócanie spokoju czy spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych – informuje Dariusz Rębiałkowski, rzecznik włocławskich strażników.

Na prośbę jednej z włocławskich uczelni strażnicy kontrolowali sposób parkowania samochodów, ponieważ dochodziło tam do niszczenia zieleni. Municypalni pomagali także dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego „zwalczać” palaczy.

Innym rodzajem naszych działań były kontrole we wskazanych przez dyrekcję MPK liniach autobusowych. Jak wskazywał ten przewoźnik na niektórych trasach dochodziło do zakłócania spokoju, dewastacji mienia, gróźb adresowanych do kontrolerów i kierowców autobusowych. Także i w tym przypadku obecność funkcjonariuszy municypalnych do poprawy sytuacji – relacjonuje Dariusz Rębiałkowski i zapewnia, że strażnicy będą reagować na wszelkie sygnały przewoźnika.

Od maja straż realizuje reedycję programu „Zero tolerancji dla nietrzeźwości". Jego celem jest wypieranie z przestrzeni publicznej nie tylko wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu, ale innych i równie uciążliwych wykroczeń towarzyszących. Tylko w dwóch pierwszych miesiąc naszych działań strażnicy nałożyli 150 mandatów karnych, udzielili 156 pouczeń oraz skierowali 21 wniosków o ukaranie do sądu.
 
Na marginesie możemy dodać, że założenia tego programu są realizowane przy ścisłej współpracy monitoringu wizyjnego miasta. W omawianym czasie operatorzy monitoringu zgłosili łącznie 379 interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych. Dodajmy, że 211 z nich dotyczyło zgłoszeń o leżących osobach w stanie upojenia alkoholowego, co kwalifikowane jest jako nieobyczajne zachowanie w miejscu publicznym – wyjaśnia rzecznik prasowy.

Kolejny ważny element działań to praca wykonywana przez patrol szkolny, który zorganizował cykl spotkań, prelekcji oraz festynów ukierunkowanych na informowanie dzieci i młodzieży o bezpiecznych formach zachowań w czasie wypoczynku letniego.
 
Zupełnie odmiennym i nowatorskim rozwiązaniem organizacyjnym była decyzja o powołaniu Patrolu Interwencyjnego Straży Miejskiej z początkiem bieżącego roku. Jego podstawowym celem było skrócenie czasu reakcji od momentu zgłoszenia interwencji do czasu jej podjęcia. Z prowadzonych statystyk wynika, że w pierwszym półroczu 2017 roku 87,5% wszystkich interwencji podejmowanych przez patrol było realizowanych w czasie do 5 minut od ich zgłoszenia. 

Jak wynika ze statystyk, patrol ten podejmował szereg innych działań, w tym ujął bezpośrednio po zdarzeniu sprawcę pobicia ze skutkiem śmiertelnym, uczestniczył w 3 akcjach reanimacyjnych, nałożył 198 mandatów karnych oraz sporządził 42 wnioski o ukaranie. Łącznie w analizowanym okresie podjął 590 interwencji, z czego ponad 45% dotyczyło naruszeń prawa związanych ze spożywaniem alkoholu oraz 20% naruszeń związanych z zakłóceniem ładu i spokoju publicznego.
2 komentarze

gość-86162

Ciekawostka -Straż wiejska mająca służyć mieszkańcom SAMA SIEBIE OCENIA ? A gdzie ocena płatników, podatników zleceniodawców , suwerena -czyli mieszkanców ?
Straż Wiejska to taka samochwała ?

1 1
ID:72860

gość-53856

Szkoda,że nie napisali ile blokad na samochody załozyli.

1 1
ID:72882


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA