Udostępnienie kościoła w skansenie coraz bliżej

W maju w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zakończone zostały prace budowlane przy drewnianym kościele z Brzeźna, rozebranym i translokowanym na teren skansenu w ubiegłym roku.


Odtworzony w barokowej formie zabytek uzupełnił i wzbogacił istniejący w parku etnograficznym obraz wiejskiej architektury ludowej o ciekawy obiekt sakralny. Warunkiem udostępnienia kościoła zwiedzającym jest przygotowanie aranżacji jego wnętrza. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w Pracowni Konserwacji Zabytków Piotra Romanowskiego w Toruniu, trwa realizacja zadania pn. Konserwacja XVIII-wiecznych ołtarzy i ambony do wyposażenia kościoła z Brzeźna w Parku Etnograficznym w Kłóbce.  

Ukończono już prace nad konserwacją ołtarza bocznego z 1794 r., którego stan zachowania wymagał wielu zabiegów rekonstrukcyjnych. W nastawie ołtarzowej, odtworzone zostały niezachowane elementy jej architektury i snycerki oraz przywrócona pierwotna polichromia. W retabulum, na odnowionym malarskim tle, umieszczony został barokowy krucyfiks, a w zwieńczeniu, pierwotną świetność odzyskał wizerunek św. Walentego ujęty w tondo, w którym zrekonstruowano polichromię elementów snycerki wraz z ich złoceniami. Zgodnie ze stylistyką całości ołtarza zrekonstruowano brakującą mensę.

W najbliższym czasie pracom konserwatorskim poddany zostanie ołtarz główny, pochodzący z pierwotnego wyposażenia kościoła z Brzeźna, a w dalszej kolejności ambona z kościoła w Ostrowitem, piękny przykład wczesnoklasycystycznej snycerki.

Równolegle z realizacją zadania w ramach programu ministerialnego, we wnętrzu świątyni, konserwatorzy z muzeum odnawiają zachowane polichromie. Trwają też prace nad opracowywaniem scenariusza wnętrza, które łączą się z kompletowaniem utensyliów, paramentów oraz innych elementów kościelnego wyposażenia. Jednocześnie w Pracowni Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego we Włocławku konserwowane są meble wytypowane do zakrystii.

Realizacja zadania będzie miała finał w końcu września, a udostępnienie ekspozycji dla zwiedzających na początku października. Zadanie obejmuje także druk informatora o świątyni z Brzeźna i jego wyposażeniu.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA