Izba wytrzeźwień potrzebna, ale czy ponownie powstanie?

W kwietniu 2013 roku, decyzją włocławskich radnych, została zlikwidowana izba wytrzeźwień. Od tej pory pijani, którzy swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym,  zagrażają swojemu zdrowiu i życiu bądź innych, są przewożeni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. A to duży problem dla placówki i jej pacjentów.


Taka sytuacja nie jest wyjątkowa: kompletnie pijanego mężczyznę znalezionego w nadwiślańskich krzakach policja odwozi do szpitala, gdzie został dokładnie przebadany i podłączony do kroplówki, W czasie pobytu na SOR, nie bacząc na pozostałych pacjentów, załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na łózko, skrajnie zdenerwowany przymusowym pobytem w szpitalu wyzwie personel  ispróbuje się wymknąć z oddziału. Ucieczkę udaremni mu trzech ratowników medycznych

Jak to po co? Gdyby pacjentowi coś się stało, to my byśmy odpowiadali za to, że nie zapewniliśmy mu odpowiedniej opieki medycznej i bezpiecznego dochodzenia do trzeźwości – wyjaśnia jeden z pracowników SOR.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku przyznaje, że problem z pijanymi pacjentami jest bardzo duży.

Poprzednie władze zlikwidowały izbę, nie dając nic w zamian. Od tej pory na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia większość osób po  spożyciu alkoholu. Na tę sytuację narzeka nie tylko personel medyczny, ale także pacjenci, którzy muszą znosić obecność pijanych, często agresywnych osób. Przyjmujemy tych wszystkich  pacjentów, choć nie mamy dla nich specjalnie wyznaczonej przestrzeni socjalnej – mówi Marek Bruzdowicz.

Szef lecznicy wyjaśnia, że wiele razy odbywały się spotkania pomiędzy przedstawicielami szpitala i władzami miasta. Dotyczyły one między innymi ewentualnej lokalizacji placówki i jej finansowania. A ta ostatnia kwestia nie należy do zadań szpitala, tylko leży w gestii lokalnego samorządu.

Rozmawialiśmy na ten temat z przedstawicielami ościennych gmin, ponieważ okazuje się, że wręcz większość osób pod wpływem alkoholu, trafiających do naszego szpitala, nie pochodzi z Włocławka – informowała Barbara Moraczewska, zastępczyni prezydenta miasta.

Efekt? Na razie żaden.

Na tę chwilę dyrekcja szpitala planuje natomiast otworzyć oddział detoksykacyjny dla osób trzeźwych, które kwalifikują się do leczenia. Taka pomoc dla uzależnionych od alkoholu będzie możliwa, jeśli placówka pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia.
17 komentarzy

Gość

W Toruniu w Szpitalu Bielańskim osobom pod wpływem alk. udzielają pomocy ale... odpłatnie, Pacjent może być nawet ubezpieczony ale i tak zapłaci - mają taki uważam dobry zapis w Statucie szpitala. Powinien powstać jakis oodział detoksyzacji, by narkomani, alkoholicy nie wydłużali kolejek na SOR-ze.

6 0
ID:73611

gość-91223

Niepotrzebnie likwidowali izbę wytrzeźwień. No i dobrze by było, żeby ten detoksykacyjny oddział powstał.

5 0
ID:73613

gość-41911

Byłam świadkiem, jak pijany, obsikany, śmierdzący awanturnik wyzywał ratowników i pacjentów na oddziale ratunkowym. Nie dosyć, że byłam ledwo żywa z powodu ciśnienia, to jeszcze musiałam słuchać tych plugawych wyzwisk i znosić obecność brudnego i śmierdzącego pijaka. Tak nie powinno być.

8 0
ID:73614

gość-40474

@~gość-41911: Dewastują sprzęt na oddiziale i są bezkarni w swych aspołecznych zachownaiach

1 0
ID:73618

gość-18991

Nie rozumiem dlaczego na oddział detoksykacyjny przyjmują tylko trzeźwych pacjentów. Jak ktoś jest w ciągu alkoholowym, to jak ma wytrzeźwieć? Pytam, bo mam problem z mężem, chce się leczyć, ale nie jest w stanie przeżyć dnia bez alkoholu.

1 0
ID:73623

Mat_Kow

Odwożą albo na SOR albo na dołek policyjny zwany najdroższym hotelem miasta, bo za pobyt w izbie zatrzymań trzeba zapłacić grubo ponad dwieście zeta.

0 0
ID:73624

Krystyna_80

Ja pierdzielę, likwidacja izby to był NAJGŁUPSZY pomysł miasta i radnych. Dla mnie i dzieci wezwanie policji, żeby odwiozła męża moczymordę na izbę to było kilka godzin spokoju w domu.na odwyk nic chciał, bo przecież NIE MIAŁ KŁOPOTU z chlaniem.

5 0
ID:73630

Jan-91

Dla mnie trafienie na izbę było straszne upokarzające traumatyczne. I te słowa pracownika: chłopie, młody jesteś, każda baba się za tobą obejrzy a ty zamiast u laski w łóżku w krzakach śpisz? To był pierwszy i ostatni raz.

2 0
ID:73631

gość-71153

Złodzieje z Izby Wytrzeźwień teraz mają mniej kasy którą kradli przez tyle lat podobnie jak świnie które rządziły przez 8 lat a teraz kwiczą .
Człowiek dorosły odpowiada sam za siebie

3 2
ID:73634

gość-19179

Nie piję od 15 lat. Nie pomagały detoksy, terapie czy spotkania w AA. Musiałem SAM się przekonać, że alko to k*** co zabiera honor i pieniądze. No i to symboliczne dno, od którego trzeba się odepchnąć. Moim był moment, kiedy córka powiedziała, że mnie się wstydzi.

4 0
ID:73645

gość-29433

Pijani nie kontrolują wszelkich czynności fizjologicznych, moja mama leżała nieopodal człowieka, który i górą i dołem oddał co musiał. Fetor i widok niewyobrażalny.

3 1
ID:73647

rat-89

Pijani pacjenci to pikuś w porównaniu z tym co po dopalaczach trafiają. Czasem trzech byczków ratowniczków to za mało, żeby poskromić gościa po dragach.

3 0
ID:73648

gość-38462

Podobno jest pomysł by izbę wytrzeźwień zlokalizować obok Strazy Wiejskiej ? Pomysł chyba niezły ?

4 1
ID:73650

Emigrant

Jestem za przywróceniem izby wytrzeźwień, pod warunkiem że streamy z kamer w tym przybytku będą dostępne publicznie.

2 0
ID:73656

gość-18566

@~gość-38462: Pomysł był, żeby w budynku na Lunewil zrobić, ale tam teraz mają przenieść administracje ze szpitala na czas remontu. Nie komentuje tego pomysłu, bo admin na pewno by tego nie zaakceptował.

3 0
ID:73661

gość-19821

Trafiłem tam raz, jak wytrzeźwiałem było mi bardzo wstyd i czułem się upokorzony. Ale była to dla mnie dobra nauczka.

2 0
ID:73739

gość-29566 Stachu

@~gość-38462: A gdzie niby ta straż wiejska ?chyba MIEJSKA !! ?? PRZYWRÓCIĆ IZBĘ WYTRZEŹWIEŃ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TAM GDZIE BYŁA LOKALIZACJA, LEPSZEJ NIE MA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! IZBO WRÓĆ !! KOMUNA WRACA !!!!!!!!!!!!!!!

0 1
ID:73759


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Rada oceni pracę prezydenta. Obniżą pensję włodarzowi?

Od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, zmniejszające o..

Impas w sprawie mieszkań. Radni SLD chcą porozumienia

Dzisiaj odbyła się konferencja Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której..

Klub Radnych PiS chce budowy mieszkań we Włocławku

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której..

Jest kolejny kandydat na stanowisko prezydenta miasta

W środę odbyła się konferencja radnych niezależnych na której przedstawiono..

SLD chce zwiększenia środków na transport zbiorowy

Dzisiaj na placu Wolności odbyła się konferencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej,..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..