Marginalizacja i kryzys, Włocławek też jest na liście

Z ostatnich badań Polskiej Akademii Nauk wynika, że prawie połowie z 255 średnich miast w kraju grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. W analizie Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN znajduje się 122 miast średnich, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Na 63 pozycji znalazł się także Włocławek.


Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz powyżej 15 tysięcy, jeśli było to miasto powiatowe. Problemy rozwojowe miast dotyczą spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych, co tworzy narastające problemy społeczne między innymi zanik i rozpad więzi społecznych, a także patologie. Eksperci twierdzą, że niekorzystne tendencje demograficzne oraz brak miejsc pracy zostały utracone z powodu zmian podziału administracyjnego w 1999 roku kiedy 49 województw zastąpiło 16. Większe ośrodki przejęły przemysł, a tym samym mieszkańcy stracili miejsca pracy.

Analiza powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, zwracając szczególną uwagę na 122 ośrodków zidentyfikowanych przez PAN. Możliwe będzie zdobycie funduszy na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort planuje również aktywizować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Zapytaliśmy włocławian, jak im się żyje w mieście i jakie mają plany na przyszłość.

Natalia: Mam 31 lat, pracuję w handlu. Szału nie ma ma, ale jakoś daje radę, żeby się utrzymać. Coraz częściej zastanawiam się jednak nad wyjazdem, na przykład do Holandii. Będę tęsknić za rodziną, ale przynajmniej bym zarobiła niezłe pieniądze.

Anna, lat 37: Mieszkam we Włocławku, urodziłam się tutaj i wychowałam, udało mi się po studiach znaleźć pracę, może nie moją wymarzoną w wyuczonym zawodzie ale chyba zatrzymał mnie tu sentyment i rodzina, chociaż patrząc z perspektywy czasu żałuję, że nie wyjechałam do innego miasta tak jak moi znajomi może tam żyło by się łatwiej , na pewno większe zarobki, większa szansa na rozwój osobisty i lepsza praca.

Kinga, lat 23: We Włocławku bywam rzadko bo studiuję w Olsztynie, przyjeżdżam tylko odwiedzić rodziców, bo znajomych i przyjaciół wielu tu nie zostało , większość wybrała większe miasta Łódź , Warszawę czy Poznań. Do Włocławka na pewno nie wrócę.

Iwona: Mam 49 lat. Za moich czasów żyło się lepiej, młodzi mieli pracę, każdy mógł zostać w rodzinnym mieście.  Teraz moje dzieci i znajomych powyjeżdżały z braku zatrudnienia. Ja na zasiłku dla bezrobotnych jestem. „Cudowna” starość.

Roman, lat 57: Kiedyś we Włocławku mieszkało się lepiej, były zakłady pracy, więcej ludzi  pracowało w fabrykach. Moje dzieci musiały wyjechać do Anglii, żeby znaleźć pracę o przede wszystkim dobrą płacę.

Janusz: Mam 32 lata, od 7 lat pracuję w jednym miejscu. Pensję dostaję co tydzień, w weekendy chodzimy z żoną po zakupy i jakoś nawet specjalnie nie musimy oszczędzać przy wyborze towaru. Raz w miesiącu idziemy do kina i potem do wybranej knajpki na kolację. Nie narzekamy.

31 komentarzy

gość-87508

To wynik wieloletnich zaniedbań zarówno Samorządów jak i polityki władz centralnych.

8 0
ID:73671

Programista 30 lat

Od prawie 5 lat nie mieszkam w Polsce, do Włocławka zaglądam odwiedzić rodzinę i spotkać się z DWOMA znajomymi, którzy w tym mieście zostali i walczą na działalnościach gospodarczych. Większość moich rówieśników z liceum rozjechana jest po całej Europie. Część wyjechała zaraz po liceum a ja głupi studiowałem i zacząłem własną działalność gospodarczą. Gdy ja podjąłem wreszcie decyzję o wyjeździe oni już mieli pokupowane domy i nowe auta. Te 5 lat w Polsce by się uczyć i pracować zamiast rozwijać się w Anglii kosztowało mnie jakieś 200tyś funtów - bo tyle wyniosła różnica moich zarobków w Polsce względem moich zarobków przez te kilka lat jak tu jestem a kurs już też nie ten sam.

Rodzina pyta mnie kiedy wrócę na stałe, a ja ich pytam - do czego mam niby wracać? Do tej biedy i nędzy? Patrzeć na tych wiecznie nieszczęśliwych ludzi na ulicach? Czy na tych cwaniaków gotowych się pozabijać za 100-złotowy banknot. Mam pracować poniżej swoich kwalifikacji albo za psie pieniądze? W Polsce musiało by się wiele zmienić a zwłaszcza w opodatkowaniu obywatela by ludzie przestali się czuć krowami dojnymi dla pajacy na stołkach którzy wbili tam po znajomościach.

A i w czasie mojej emigracji musiałem zawitać do urzędu miasta we Włocławku 2 razy. Kontrast jaki mnie uderzył w porównaniu z obsługą w Wielkiej Brytanii jest nie do opisania. We Włocławku odsyłano mnie od pokoju do pokoju na co straciłem godzinę tylko po to by dowiedzieć się że i tak nic nie załatwię bo mam najpierw jechać do US po jakieś zaświadczenie.. I wszędzie te grymasy niezadowolenia, że przyszedł jakiś z ulicy i coś od nich chce.

Podobna sprawa w urzędzie 50tyś miasta w hrabstwie Lancashire została załatwiona przez RECEPCJONISTKĘ która to sprawdziła wymagane dokumenty i odesłała mnie kilka kroków dalej do kasy bym uiścił opłatę KARTĄ. Sprawa załatwiona poniżej 5 minut a wszyscy mili i pomocni. Tam gdzie nie dotarło jeszcze ubogacenie kulturalne na zachodzie ludzie są dla siebie po prostu życzliwi. Byłem nieporównywalnie lepiej traktowany będąc OBCYM niż będąc SWOIM we własnym mieście.

O jednej z wizyt w US we Włocławku to mógłbym książkę napisać. "Pan na stałe mieszka za granicą? To czemu we wpisie do ewidencji działalności gospodarczych adres zamieszkania ma pan nadal w Polsce? To wbrew prawu!" Potem nastąpiła cała tyrada histerycznym tonem na temat jakoby fakt że jestem emigrantem powoduje moją lekkomyślność i ignorancję. Wszystko to bo śmiałem nie będąc rezydentem podatkowym RP nadal zatrudniać ludzi w Polsce a dodatkowo przekształcić firmę w spółkę. Szkoda słów. Podobne sprawy w Wielkiej Brytanii załatwiam telefonicznie lub mailem - no góra listownie.

Spółkę w Anglii założyłem przez internet w 15 minut, a sprawozdanie roczne spółki wypełniłem w 5 minut. To jest przepaść cywilizacyjna patrząc na wymóg pełnej księgowości w Polsce a teraz jeszcze dochodzi "Jednolity Plik Kontrolny". Jeśli jakikolwiek rząd dziwi się czemu ludzie przedsiębiorczy wyjeżdżają to proponuję SPYTAĆ tych którzy prowadzą biznesy w obu systemach, bo różnica jest miażdżąca.

Nie zostanę tutaj długo może jeszcze kilka lat, ale czemu miałbym wracać do Polski skoro jest tyle przyjemnych miejsc do życia na świecie... czy nawet przyjemniejszych niż Włocławek w samej Polsce...

14 1
ID:73672

gość_52887

Tak bardzo tęsknię za Włocławkiem, ale tu nie miałam przyszłości. Pocieszeniem za rodzinnym miastem są wizyty mojej Mamusi i Babci. Pozdrawiam koleżanki i kolegów z SP 14 i z ekonomika. Magdalena.

5 1
ID:73674

gość-61271

Niech dziękują Toruniowi Urzędowi Marszałkowskiemu Toruńskiemu !!! Całbecki zdegradował Piękne Miasto Włocławek . Pompował całą kasę w Toruń pomijając Włocławek

13 0
ID:73675

gość-86529

@~Programista 30 lat: Chcesz powiedzieć ze tam nie partyjniactwa, nePOtyzmu , kolesiowstwa ? Chcesz moze namówic kolejne 20 tysiecy młodych bezpartyjnych włocławian do wyjazdu z tego partyjnego włocławskiego folwarku ?

0 10
ID:73678

gość-81765

Gdybyśmy byli w województwie łódzkim, na pewno mielibyśmy lepszą pozycję i lepsze perspektywy.

9 5
ID:73680

gość_21191

Niestety, nigdy nie będziemy lepsi od Bydgoszczy i Torunia.

8 0
ID:73681

Pesymista

Od lat jesteśmy o całe lata świetlne za Toruniem i Bydzią. Obyśmy nie byli za Kowalem czy Ciechocinkiem.

9 0
ID:73682

gość-30927

Nie trzeba badań PAN bo od dawna Włocławek staje się miastem zaniedbanym.Główna przyczyna to likwidacja kilku tysięcy miejsc pracy,co za tym idzie duże bezrobocie.Władze miasta nie robiły nic aby to zmienić.Wina też jest po stronie społeczności włocławskiej wybierając ludzi nieudolnych,kierując się przynależnością partyjną.Złe też umiejscowiono Włocławek przy reformie administracyjnej w woj.kujawsko -pomorskim gdzie są dwa miasta konkurujące ze sobą Bydgoszcz z Toruniem nie dbając o resztę województwa.Już nawet teraz są zatargi gdzie ma powstać port tranzytowy na Wiśle ,w Bydgoszczy czy w Toruniu , a dlaczego niemogłby powstać we Włocławku? tylko kto oto zadba,pan Wojtkowski,Kopyść ,Dębczyńki i inni ,którzy dbają tylko o swoje stołki Sytuacja miasta nie zmieni się jeżeli nie powstanie zakład dający kilka tys.miejsc pracy,a także nie postawi się na ludzi którym zależeć będzie na rozwoju miasta.

7 0
ID:73691

Justyna-87

Skończyłam studia, jestem panią mgr ekonomii. Praca: ekspedientka w markecie lub sklepie ze słodyczami. Super zajebiaszcza perspektywa.

4 0
ID:73695

gość_72287

Do odważnych świat należy, nikt was na łańcuchu nie trzyma, zawsze się można wyprowadzić z tego miasta emerytów.

1 1
ID:73696

gość=29166

@~gość_72287: Oczywiście, ale mam też taką ważna misję, żeby się opiekować moimi rodzicami emerytami.

5 0
ID:73704

Ania-56

Pierwszy raz się udzielę na forum. Syn jest od 10 lat w Wielkiej Brytanii, córka wyjechała do Grecji 15 lat temu. Godnie zarabiają z czego się cieszę. Przyjeżdżają okazjonalnie, a ja tak za nimi tęsknię

4 0
ID:73705

gość-52484

@~Ania-56: A wiesz dzięki komu nasze dzieci muszą tyrać na obcych za granicą a my musimy za nimi tęsknić ? Nie wiesz ? To popatrz na posiedzenia rady miasta !!! I pomyśl o dzieciach przy najbliższych wyborach .

3 1
ID:73707

Ania-56

@~gość-52484: To na pewno nie kwestia działań obecnych radnych, ale rządu, Pomyślę o nich w 2018 roku.

3 0
ID:73716

gość-77183

@~gość_52887:

Dedykuję Ci utwór p.t. '' Memu miastu na do widzenia '' - '' Budka Suflera ''.
Pozdrawiam.

0 0
ID:73720

gość-94483

Podziękujmy między innymi "doktorowi" skrzypkowi za degradacje tego miasta.

5 0
ID:73722

Mam pytanie

@~gość-94483: Pan Skrzypek to samemu się mianował wpierw posłem a później prezydenten, czy raczej "kochający" swoje miasto włocławianie oddawali mu władzę?

0 2
ID:73725

gość-70542

Trwa systematyczne obniżanie rangi Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. Jesteśmy miastem bez inwestycji i przyszłości. Przykładem jest stan włocławskiego dworca. Młodzież bezpowrotnie wyjeżdża. Stajemy się w coraz większym stopniu miastem emerytów. Winni są oczywiście od wielu lat zrządzający miastem i województwem. Nie pozwólmy na dalszą degradację Włocławka !!!

3 0
ID:73728

gość81436

@~gość-70542: Tylko jak zapobiegać marginalizacji i degradacji. Miastem i województwem rządzili z różnych opcji politycznych. Wybierzemy kolejnych, będzie to samo.

3 0
ID:73732

gość_31198

A miały być nowe miejsca pracy...

1 1
ID:73748

Joanna-87

4 lata temu zdecydowałam się na wyjazd do Płocka. I nie żałuje, choć na poczatku też mi było ciężko. Ale mam stałą pracę, wokół siebie uśmiechniętych ludzi A we Włocławku to tylko dzieci się uśmiechają i są szczęśliwe.

5 0
ID:73749

gość-16102

Powinno być więcej samorządności ze strony mieszkańców- udzielania się i organizowania, przejawiania inicjatywy w przedstawianiu problemów miasta Włocławka oraz rozliczaniu radnych i posłów z działań na rzecz rozwoju miasta, ponieważ niektórzy z nich, nie uczestniczą nawet w spotkaniach z mieszkańcami swoich okręgów wyborczych i tym samym nie rozwiązują ważnych dla nich spraw.

1 0
ID:73752

gość_21911

Na pewno cześć z nich dostanie czerwoną kartkę przy wyborach. Tylko co tego - innych konsekwencji nie poniosą a za kilka lat pewnie znowu gdzieś u władzy będą.

1 0
ID:73754

gość-54399

Włocławku - quo vadis ?

4 0
ID:73760

gość-56684

@~gość-16102: ale po co skoro nawet ludzie, którzy usiłowali przełamać ten marazm organizując różne ewent i sami je finansując byli potem mieszani z błotem z byle powodu... tutaj po prostu większość ludzi to gbury i/lub cwaniaki - nikomu nie da się tu dogodzić. No chyba ze kasztelan będzie sprzedawał browar z kija po 3zl za pół litra... taką właśnie mamy tutaj rzeczywistość.

1 0
ID:73762

gość-83485

Słuszne uwagi - więc najpierw zacznijmy od siebie. To na nas nieudacznikach żerują osoby dostające się do samorządów i władz centralnych- bo nic dla nas nie robią. A my pozwalamy im na to. Nie wychodzimy poza nasze własne cztery kąty. Przemilczamy brak rozwoju naszego miasta. A mogłoby być tak pięknie i bogato ! Wystarczy chcieć i mieć na to wpływ, aby zmieniać pozytywnie Włocławek.

0 0
ID:73818

gość-90011

W mieście "szaro, brudno..." - te słowa z utworu Grzegorza Turnaua pt. "Cichosza" zadedykujmy osobom mającym wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą Włocławka.

5 0
ID:73825

gość-65838

@~gość-90011: a pajace sie bawią jeżdżą w służbowe podróże coraz dalej , reklamują za nasze podatki , obchodza i wymyslają coraz większe inwestycje -absurdy - jak długo jeszcze ?

2 0
ID:73827

gość-83325

Czasem myślę sobie ze to miasto czeka taki krach pokoleniowy że mieszkania będą spadać na łeb na szyję. Przecież tu nie ma zastępowalności pokoleń. W perspektywie 30 lat zostanie może połowa mieszkańców. A kto będzie te długi za bulwary spłacał?

0 0
ID:74067


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Rada oceni pracę prezydenta. Obniżą pensję włodarzowi?

Od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, zmniejszające o..

Impas w sprawie mieszkań. Radni SLD chcą porozumienia

Dzisiaj odbyła się konferencja Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której..

Klub Radnych PiS chce budowy mieszkań we Włocławku

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której..

Jest kolejny kandydat na stanowisko prezydenta miasta

W środę odbyła się konferencja radnych niezależnych na której przedstawiono..

SLD chce zwiększenia środków na transport zbiorowy

Dzisiaj na placu Wolności odbyła się konferencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej,..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..