Schronisko dla bezdomnych - to nie dla nich

Józef i Krystyna od kilku lat koczują na działkach. Staszek przemierza ulice Włocławka razem z przygarniętym psiakiem i absolutnie nie chce słyszeć o tym, że w schronisku dla bezdomnych znalazłby ciepły kąt i posiłek. Marylka wraz z partnerem „mieszka” w opuszczonych domach.


Poznali się podczas wyszukiwania śmietników. Jak mówi Józef, sceneria może niezbyt była piękna, ale okazała się romantyczna.

Spotkaliśmy się w śmietniku na osiedlu Południe. Zaczęliśmy gadać i jakoś tak poszliśmy razem na przeszukiwania kolejnych kontenerów. Krystynka nie ma zabójczego makijażu i markowych ciuchów, ale ma to coś: piękną duszę – twierdzi Józef.

Mężczyzna od pięciu lat jest bezdomny. Stracił mieszkanie, kiedy rozstał się z żoną. Krystyna mieszkała z matką, ale po kolejnej pijackiej awanturze i rękoczynach, trafiła do policyjnej izby zatrzymań i do domu już nie wróciła.

Pani, tam codziennie matka sobie sprowadzała facetów i za wódkę z nimi spała. Ja też popadłam w alkoholizm i wtedy dochodziło do awantur i bicia. Za którymś razem matka wezwała policję. I to był początek mojego tułania się po mieście. Poznałam Józka i teraz razem szukamy puszek, butelek, jedzenia i miejsc do spania. Schronisko dla bezdomnych? To nie dla nas, bo chcemy być niezależni – zdecydowanie twierdzi czterdziestolatka.

Staszek od prawie ośmiu lat wędruje po ulicach miasta. Trzy lata temu przygarnął bezdomnego psa.

Rudzielec, tak jak ja, szukał czegoś do jedzenia w śmietniku. Był strasznie zabiedzony. Dałem mu pół bułki i od tej pory stał się moim „partnerem” na dobre i złe. Zawsze możemy liczyć na panią Elę, która wynosi nam resztki z obiadów, a i gorącą herbatkę w kubku przyniesie. W zeszłym roku mieliśmy luksusowe warunki, bo w zamian za opiekę nad domkiem letniskowym i prace na działce, mogliśmy mieszkać w pomieszczeniu gospodarczym na Rybnicy. Niestety, właściciel działkę sprzedał, a nowy nas wyrzucił. Kiedy spaliśmy w koczowisku, strażnicy zaproponowali mi, żebym poszedł do schroniska dla bezdomnych, ale bez psa. Ja się absolutnie na to nie zgodziłem. Wolę w śmietniku spać z Rudzielcem – mówi mężczyzna.

Marylka jest jedną z ośmiorga dzieci. Rodzice, zamiast opiekować się potomstwem, spędzali czas na alkoholowych libacjach.

Byłam najstarsza, jak matka i ojciec pili, ja gotowałam jakieś jedzenie. Nie pamiętam, w którym momencie i ja „popłynęłam”. Straciłam pracę, potem zasiłek. Miałam zamiar samobója strzelić. Ale chyba Bóg nade mną czuwał w postaci kolesia z plecakiem, który zagadał, że taka ładna, a taka strasznie smutna. Rozbeczałam się i nieznajomemu facetowi powiedziałam, że mam dość, że w Wiśle się utopię. Ten się zaczął śmiać i stwierdził, że jestem tchórzem i nie stać mnie na wyzwania. Przeżyj ze mną kilka dni łażąc w poszukiwaniu żarcia i czegoś do sprzedania za grosze – wspomina trzydziestolatka.

Dzisiaj oboje przeszukują śmietnikowe pergole a w pustostanach szukają miejsca do spania. Jak mówi Marylka, gorące uczucie, które tak znienacka przyszło, pozwala ogrzać coraz zimniejsze noce.
9 komentarzy

gość-86506

Dyrektor C*****u ks. M.S. wybudował piękną willę przy ul. Szpena 4*, sprzedał albo wydzierżawił ją lekarzowi.

0 1
ID:75119

gość-86506

Kojarzę tych ludzi , kilka miesięcy temu chodzili po osiedlu Południe szukając mieszkania do wynajęcia Tylko skąd pieniądze na czynsz ?

0 0
ID:75120

gość-86506

"Stracił mieszkanie kiedy rozstał się z żoną" Jakie to trywialne, a ludziom nie przyjdzie na myśl rozdzielność majątkowa, którą podpisac można w każdej chwili nie tylko zaraz po ślubie.

1 0
ID:75121

gość-93276

Znam pana Staszka i Panią Elę co bezdomniakom codziennie szykuje wałówkę. Pan Staszek kiedyś mi powiedział, że za nic nie pójdzie do bezdomnych, bo tam hmmmm jakieś bezeceństwa się dzieją. Z tego co wiem, podobno znaleźli schronienie na działce na Mostkach.

2 0
ID:75122

gość-72127

XXI wiek miliony słów o etyce , moralności , o szacunku dla bliźniego ....a w Polsce podobno żyje ok 300 tysięcy bezdomnych LUDZI !!!!! I żaden KOD albo inna sitwa która łazi po ulicach i drze japy za pieniądze nie zaprotestuje przeciw bezdomności ?

1 0
ID:75129

gość-52928

@~gość-93276: Pani Ela od lat wspomaga bezdomnych a pana Staszka z Rudzielcem szczególnie. Szacun dla pani Eli!

2 0
ID:75135

gość-92718

Krystynka i Józef mogą u mnie na działce zimę przetrwać, ale zapewne nie mają dojścia do internetu. Może redakcja portalu umożliwi mi z nimi kontakt.

5 0
ID:75136

gość-19477

smutne, bo nie każdy bezdomny jest alkoholikiem. gdzie służby i urzędy za to odpowiedzialne?

2 0
ID:75138

gość_19528

Jedni wybierają schronisko, inni koczowisko. W Poznaniu bezdomni mają zapewnione schronienie w pergolach, mieszkańcy ich dokarmiają, a w zamian bezdomni sprzątają otoczenie.

1 0
ID:75186


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Rada oceni pracę prezydenta. Obniżą pensję włodarzowi?

Od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, zmniejszające o..

Impas w sprawie mieszkań. Radni SLD chcą porozumienia

Dzisiaj odbyła się konferencja Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której..

Klub Radnych PiS chce budowy mieszkań we Włocławku

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której..

Jest kolejny kandydat na stanowisko prezydenta miasta

W środę odbyła się konferencja radnych niezależnych na której przedstawiono..

SLD chce zwiększenia środków na transport zbiorowy

Dzisiaj na placu Wolności odbyła się konferencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej,..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..