Od lutego 2018 zmienią się zasady zbierania odpadów

Wydział Gospodarki Miejskiej informuje, że w przyszłym roku zmienią się zasady zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych w domach włocławian. O czym warto pamiętać po 1 lutego 2018 r.?


Obecnie we Włocławku na mieszkańcach ciąży obowiązek selektywnego zbierania odpadów w systemie dwupojemnikowym. Zgodnie z przepisami, trzeba je podzielić przed wyrzuceniem na odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone (tzw. „mokre”) oraz pozostałe odpady komunalne (tzw. „suche”).

Wyjątkiem są tu jednak przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i odpady wielkogabarytowe czy rozbiórkowe oraz zużyte opony, które należy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Komunalnej 4.

Dodatkowo na terenie miasta ustawione są ogólnodostępne pojemniki tzw. "gniazda", do których można wrzucać papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło.

W 2018 r. włocławianie powinni przygotować się na zmianę zasad zbierania odpadów komunalnych. Wszystko przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Zgodnie z powyższym aktem, na terenie Gminy Miasto Włocławek obowiązywać będzie od 1 lutego 2018r. wymóg selektywnego zbierania 5 frakcji odpadów takich jak: papier, szkło, metal  i tworzywa sztuczne, odpady  ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów oraz zmieszane odpady komunalne.

Powyższe frakcje odpadów w zabudowie jednorodzinnej będą zbierane w pojemnikach i workach o kolorystyce przyporządkowanej danej frakcji: w żółtych workach z napisem "Metale i tworzywa sztuczne" zbierane będą odpady metali, odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe. Do niebieskich worków z napisem "Papier" będzie trzeba wyrzucać odpady z papieru w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury. Do zielonych worków z napisem "Szkło" zbierane będą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła.

Warto pamiętać, że dzisiaj używane do odpadów suchych pojemniki koloru zielonego zostaną utrzymane w dotychczasowej kolorystyce i oklejone odpowiednim napisem "Odpady zmieszane" przeznaczone będą do zbierania w sposób nieselektywny lub pozostałości po selekcji. Pojemniki  koloru brązowego na odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów zostaną oklejone napisem "Bio".

W zabudowie wielolokalowej odpady komunalne będą zbierane w pojemnikach oznaczonych kolorami przyporządkowanymi do poszczególnych frakcji. Nowe regulacje będą obowiązywać na terenie Włocławka od 1 lutego 2018 r. Od tego dnia selektywna zbiórka odpadów będzie realizowana w miejscu ich wytworzenia. Tym samym zostaną zlikwidowane pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ustawione w punktach zbiorczych tzw. „gniazdach” na terenie miasta.

3 komentarze

Ryniu

Likwidacja tzw. gniazd, to strzał w stopę i głupota! Zobaczycie ile śmieci wszędzie będzie się walać. Gniazda są potrzebne. Jak np. starsza osoba ma zawieźć na ul. Komunalną wiadro odpadów budowlanych? A gdzie wyrzucić opony, popiół, drewno czy cegły? Przecież nie każdy ma auto by to wywieźć, nie każdy ma możliwości takie jak pomocny sąsiad czy rodzina.

4 1
ID:75862

gość-78418

Każdy mieszkaniec Włocławka płaci za wywóz śmieci i dla kazdego mieszkańca śmietnik jest miejscem składania odpadów a nie wywozenia i wyręczania spółkę samorządową .Do ich wywozu jest zobowiązana instytucja zwana Saniko .

4 2
ID:75864

gość-58975

pół działki na smietnik

1 0
ID:75880


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Kukucki i Wojtkowski chcą tworzyć lepszy Włocławek

Krzysztof Kukucki oraz ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka zorganizowali..

KWW Postaw na Włocławek oficjalnie zakończył kampanię

Komitet Wyborczy Wyborców Postaw na Włocławek zorganizował dzisiaj ostatnią..

Krzysztof Kukucki liderem sondażu wyborczego IBRiS

Przed pierwszą turą wyborów na fotel prezydenta miasta Włocławka wg przeprowadzonego..

Lewica proponuje nową formę Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w środę konferencję..

Krzysztof Kukucki mówi stop wyzyskowi w naszym mieście

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki zorganizował we wtorek briefing..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..