Uroczysta sesja sejmiku rozpoczęła Święto Województwa

fot. Filip Kowalkowski

Wczoraj w Bydgoszczy odbyły się oficjalne uroczystości Święta Województwa. W programie znalazły się sesja sejmiku województwa w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, msza św. w intencji regionu i jego mieszkańców oraz koncert „Quo Vadis Domine” w bazylice św. Wincentego à Paulo.


Oficjalne obchody Święta Województwa, które w tym roku odbyły się w Bydgoszczy, przypadają 7 czerwca, czyli w dniu, w którym patron województwa, św. Jana Paweł II, przed laty odwiedził Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Dlatego, co roku, po kolei w tych miastach organizujemy uroczystą sesję sejmiku województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Podczas sesji trzy bydgoszczanki Aleksandra Kaszubowska, Aniela Kuźmicka i Helena Steltman, urodzone w latach 1917-18, odebrały wybite specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Są to kolejne osoby, sięgające pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego, które uhonorowaliśmy z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

Podczas sesji wręczono także nagrody Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Cztery szkoły z regionu: Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy (powiat brodnicki), Szkoła Podstawowa nr 19 im. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Fundacja Wiatrak otrzymały symboliczne insygnia województwa. Zgromadzeni goście wysłuchali również wykładu dr. hab. Zdzisława Biegańskiego z UKW  „Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego (1918-1920)”.

Mszę świętą w intencji regionu i jego mieszkańców celebrował biskup Jan Tyrawa. Tuż po niej w bazylice odbył się koncert Piotra Rubika „Quo Vadis Domine”. Zabrzmiały najpopularniejsze pieśni z oratoriów i innych dzieł kompozytora, w tym oratorium „Santo Subito”, poświęcone pamięci Jana Pawła II. Wystąpili między innymi Mateusz Ziółko, Marta Moszczyńska i Zofia Nowakowska.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA