Rozdysponują kolejne środki z RPO na zieloną energię

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Marszałkowski rozdysponuje kolejne środki na montaż instalacji do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej z odnawialnych źródeł energii.


Jest to wsparcie, z którego - za pośrednictwem na przykład samorządów lokalnych, będą mogli, także skorzystać właściciele gospodarstw domowych. Środki trafią, również na budowę sieci elektroenergetycznych dedykowanych OZE. Nabory wniosków ruszą w sierpniu.

Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się też do poprawy jakości powietrza. Do tej pory w ramach naszego RPO podzieliliśmy już środki, które pozwolą na montaż około 1,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła przy budynkach mieszkalnych. Tego rodzaju instalacje pojawiają się również na publicznych gmachach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W najnowszym konkursie do dofinansowania przeznaczono projekty dotyczące tzw. mikroinstalacji, które służą do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Chodzi między innymi o montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, które pojawią się na budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej (oddzielną pulę zarezerwowano także dla szpitali wojewódzkich). O wsparcie mogą wnioskować samorządy terytorialne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe lub szpitale. W puli jest 24,4 miliona złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 23 listopada. 

W kolejnym konkursie związanym z budową infrastruktury służącej wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii przedsiębiorstwa będące operatorami systemów dystrybucyjnych mogą wnioskować o wsparcie budowy lub modernizacji sieci elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia dedykowanych przyłączeniu nowych jednostek wytwórczych energii OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W puli jest w sumie 11,3 miliona złotych a nabór rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 14 września.

W wyniku rozstrzygniętego w lutym konkursu zarząd województwa rozdysponował już 17,5 miliona złotych wsparcia z RPO na realizację 46 projektów dotyczących budowy mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także placówkach medycznych. Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA