Spalasz w piecu odpady? Straż Miejska może nałożyć karę

Straż Miejska rozpoczyna kolportażową kampanię informacyjną skierowaną do właścicieli nieruchomości, kamienic i domów jednorodzinnych. Ma ona celu przybliżenie problematyki pozbywania się odpadów poprzez spalanie w domowych paleniskach.


Wypalanie odpadów jest niezwykle ważnym zagadnieniem, ponieważ dzięki poznaniu skutków zagrożeń, jakie za sobą niesie, społeczeństwo może zrozumieć rodzaj i skalę zagrożenia.

Spalanie różnego rodzaju  substancji niebędących paliwami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym powoduje, że znacznie pogarsza się jakość powietrza i ma to szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi zwierząt, stan roślin i substancji zabudowy mieszkaniowej. Dlatego należy mieć świadomość, że domowy piec to nie spalarnia śmieci, a to czym się w nim pali nie może być prywatną sprawą właściciela. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko wyrazem braku rozsądku, ale również jest to wykroczenie.

W prawie polskim problem odpadów jest uregulowany w kilku  aktach prawnych, między innymi należy wyróżnić dwa podstawowe akty prawa:  ustawę z 14 grudnia 2012 r. o odpadach  i ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, na podstawie których strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.

Ponadto według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W związku z tym, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, sprawa może być przekazana do dalszej realizacji przez policję.

Akcja Straży Miejskiej będzie polegała na roznoszeniu i rozdawaniu ulotek informacyjnych. Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6:00 do 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.


3 komentarze

gość-69058

Straż miejska mogła by się zainteresowac, wieczorem ul. Długa przy figurce. Kłęby duszącego dymu unoszą się w powietrzu przez ostatnie dni. Zadymienie na całą ulicę.

0 0
ID:79211

gość-16812

A jakby MPEC spalał toksyczne śmieci tak jak planowano (wypowiedź p Pałuckiego) to na kogo nałożono by karę ?

0 0
ID:79214

gość-78250

Może wreszcie gmina podłączyłabyy wszystkich kopcących do Mpec, zamiast straszyć ludzi karami lub zobowiązywać do wymiany kotłów na ekologiczne, czyli dwa razy droższe paliwo, jednocześnie wykorzystując do ogrzewania bloków i kamienic tak znienawidzone paliwo stałe jakim jest węgiel. Może wyrównajmy szanse i niech wszyscy płacą za ogrzewanie gazowe. Miasto będzie jednym z najczystrzych, tylko czy zostsnie w nim ktoś kogo będzie stać na takie opłaty...?

0 0
ID:79243


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..